enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Asansör İşletme Ruhsatı Nasıl Alınır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

Asansör İşletme Ruhsatı Nasıl Alınır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

Asansör İşletme Ruhsatı Nasıl Alınır?

Ülkemiz genelinde can sıkıcı depremlerden sonra hızlandırılan kentsel dönüşüm birçok yeni binayı beraberinde getirdi. Yapılan yeni binaların içerisinde bulunan asansörlerde bakım ve onarım firmalarının artmasına sebep oldu. Bu sebepten ötürü ortaya çıkan asansör bakım ve onarım şirketlerinin alması gereken bazı işletme ruhsatları bulunmaktadır. İşletme içerisinde kurulmuş olan yeni ekipler ile birlikte ortaya çına bakım onarım yerleri bir çok binanın asansör bakımından sorumlu olmaktadır.

Asansör işletme ruhsatı alma yeni yapılan binalar için asansör işletme yönetmenliği gereğince belli kriterler üzerinden zorunluluk halini almıştır, Her ne kadar eski binalarda bu şartlar çok uygulanmış olmasada yeni binalar için bu esneklik geçerli değildir. Öncelikle asansör ruhsatı almak için  öncelikle bağlı bulunan belediyeye başvuru yapmak gerekiyor. Başvuru öncesinde belediyeye dilekçe ile başvuru yapmak gerekiyor. Başvuru esnasında belediye yetkilileri bina ile alakalı bazı yeterlilik belgelerini istemektedir bu belgeler tamamlanarak başvuru işlemi başlamış olur.

Asansör Ruhsatı İçin Ne Gerekiyor

 • İmar müdürlüğüne intikal eden dilekçenin ardından hazırlanan belgeler imar planı görevlileri tarafından raportöre ulaştırılır.
 • Raportör gerekli kontrol ve tescilleri yapmak için MMO (Makine Mühendisleri odasına) Yazı gönderir.
 • Başvuru sonrasında yaklaşık bir hafta içerisinde Makin mühendisleri odası tarafından harç ücreti belirlenir. Belirlenen bu ücretler belediyeye sunularak ödeme belediye veznelerine yapılır.
 • Onaylanan asansör işletmesi Nüshalar halinde İl başkanlığına imza için gönderilir.
 • Asansör ruhsatının iki nüshası yetkili kişiye teslim edilerek kalan diğer nüshası ise diğer belgeler ile beraber arşivlenerek sorumlu arşiv yetkilisine teslim edilir.

Asansör işletme ruhsatı almak için gerekli belgeler şunlardır;

Asansör İşletme Ruhsatı İçin Gerekli Belgeler

 • Sanayi sicil belgesi
 • Onaylanmış kuruluş tarafından düzenlenen uygunluk belgesi
 • AB uygunluk beyanı ve imza sirküsü sureti
 • Garanti belgesi
 • TSE hizmet yeterlilik belgesi
 • Periyodik kontrol raporu ( yeşil etiket olması gerekiyor)

belirlenen bu belgeler ile birlikte İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne yapılacak başvuru ile asansör bakım ve onarım ofisi açabilirsiniz. Bu belgeyi almadan yapacağınız her işlem için hem siz hem de size işi veren bina yönetimi cezalandırılacağını unutmayınız.

Asansör İşletme Ruhsatı Dilekçe Örneği

asansör işletme ruhsatı dilekçe örneği

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.