enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Banka Faiz Oranları Ne Kadar? Banka Faiz Oranı Hesaplama

Banka Faiz Oranları Ne Kadar? Banka Faiz Oranı Hesaplama

Banka Faiz Oranları Ne Kadar?

Banka Faiz Oranları:

Günümüzde banka faiz oranları bankasına göre değişiklik gösterse de, faiz oranları ile ilgili her bankanın izlediği politika farklı olmaktadır. Bankalar politikalarını oluştururken içinde bulundukları coğrafi koşulları, yaşam standartlarını ve bireylerin ihtiyaçlarını analiz yaparak politikalarını doğru ve etken bir şekilde belirlemektedir. Ekonomik karar alma mekanizmasında önemli bir rol oynayan banka faiz oranları,  tasarruf yapan kişilerin, tasarruflarını tüketime mi yoksa yatırıma mı yönlendireceği konusunda yatırımcıların nereye ne ölçüde yatırım yapacakları nereye ve nasıl olduğunu karar verirken göz önünde bulundurdukları bir faktör olmak ile beraber büyük önem arz etmektedir. Ekonomide faiz oranlarında yaşanan değişimler, ekonomik karar süreçleri ekonominin genelini fazlasıyla etkilemektedir.

Ekonomik hayat üzerinde çok fazla önemi olan faiz oranlarını belirleyen  ve faiz oranlarını etkileyen faktörlerin neler olduğu önem arz eden konular arasında yer almaktadır. Literatürde faiz oranlarını etkileyen faktörler incelendiğinde birçok çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmalar Piyasa koşullarına göre banka faizleri artıp azalırken Türkiye’ de yapılan Merkez Bankası faiz toplantılarından sonra faizlerin hangi baz aralığında düşüleceği ya da arttırılacağı kesinliğe kavuşur. Bankalar kendileri için mevduatları toplamayı hedeflerler.

Bu mevduat toplama yarışlarında haksız rekabete engel olunabilmesi için devlet tarafından düzenleyici politikalarla beraber banka denetleme kurumu tarafından da düzenleyici politikalar uygulanmaktadır. Uygulanan politikalar ile piyasa düzenleyici rol oynamaktadır. Banka kredi onaylarının çıkabilmesi için bankaların kendi Genel Müdürlük taraflarından onay almaları gerekmektedir. Onayı çıkan krediler bankalar tarafından talep edilen kişilere kullandırılabilir.

Kamu Ve Özel Bankaların Faiz Oranları

Kamu banka faiz oranları ortalama olarak aynıyken Kamunun kullanabileceği oranlar, Kamu Haznedarlığı Tebliğine tabii olup oranlar haftalık olarak değişmektedir. Oranları belirleyen en önemli etken Merkez Bankası olup, dönemsel olarak yaptıkları faiz toplantıları ile belirleyip, piyasada ki oranların artıp azalacağı bununla doğru orantılı olarak değişmektedir. Özel bankalarda ise durum daha farklı olmakla beraber piyasada mevduatları toplayabilmek için anapara tutarı ve oranına göre yüksek fiyatlandırma gerçekleştirebilirler ancak bunun da bir sınırı olmakla beraber bankacılık denetleme kurumu düzenlenmeleri üzerine belirli bir baz puanın üstüne çıkamamaktadır. Kişilerin kamu bankası ya da özel banka ile çalışıp çalışmaması kendi ellerinde olup, eğer çalıştıkları ve maaş aldıkları bir iş mevcutsa maaş müşterisi oldukları bankaların avantajlarından da yararlanabilirler burada da bankalar müşterisinin memnuniyetini arttırıp, onları mutlu etmenin yollarını aramaktadırlar.

Covid- 19 dolayısıyla yaşanan ekonomik durgunluk sebebiyle , piyasanın hareketlenmesi ve sıcak paranın piyasada dolaşabilmesi amacıyla devlet bankaları ve özel bankalar ihtiyaç sahiplerini teşviklendirme ve piyasayı hareketlendirme amacı ile faiz oranlarını düşürürken kişilerin ihtiyaçları olan, ev, araç ya da ihtiyaç kredilerinde büyük imkanlar sağlamaktadırlar. Bu imkanlar sayesinde ihtiyaç sahiplerini mutlu ederken, piyasanın da hareketlenmesinde büyük rol oynamaktadırlar.

Ekonomik değişkenlerin bir diğer önemli parçası olan faiz oranları, finansal alanda ulusal paraların aynı zamanda değerini de yansıtmaktadır. Uluslararası faiz oranları yükseldikçe ulusal ekonomilerde yer alan sermaye çıkışlarına sebebiyet verirken, uluslararası faiz oranları düştüğünde, ulusal ekonomilerdeki sermaye girişlerini yükseltebilmektedir. Ulusal faiz oranlarının uluslararası faiz oranlarına etkileri veya tepkileri olarak değişimler göstermesi de beklenmektedir. Major Merkez Bankalarına ait olan faiz oranları ile TCMB faiz oranları arasındaki ilişkileri karşılaştırılacak olunursa TCMB faiz oranları üzerinde daha yüksek etkili olduğu sonucuna ulaşılmaktadır.

Banka Faiz Oranları Hesaplamaları

Banka faiz oranı nasıl hesaplanır?

Banka faizleri nasıl hesaplanır; Mevduat faiz hesaplaması işlemi yapılırken (anapara)x(faiz oranı)x(vade yani gün)/36500* formülü ile brüt hesap şeklinde hesaplanır. Daha ayrıntılı formülü vade türlerine göre ele alacak olursak ;

Mevduat faiz getirisi hesaplama işlemi yapabilmek için hangi bankadan ( Kamu Bankası, Özel Banka) , hangi vade tutarı ile bu vadeden ne kadar kazanç sağlayabileceğinizi hesaplayabilirsiniz. Vadeli faiz hesaplaması demek mevduat hesabınızdan elde edeceğiniz gelirin hesaplanması için büyük önem teşkil etmektedir. Vadeli mevduat hesabından kesilecek olan gelir vergilerin de faiz hesaplama işlemi ile orantılıdır. Bu bağlam da, vadeli mevduat faiz hesaplamaları ya da vadeli faiz getirisi hesaplamaları içinse kullanılacak olan hesaplama yöntemleri ;

  • Günlük faiz getirisi hesaplama: (Anapara/100) x (Faiz Oranları/365) x Gün Sayısı
  • Aylık faiz getirisi hesaplama: (Anapara/100) x (Faiz Oranları/12) x Ay Sayısı
  • Yıllık faiz getirisi hesaplama: (Anapara/100) x (Faiz Oranları) x Yıl Sayısı

olmakla beraber, güncel banka mevduat faiz oranları hızlı ve kolay hesaplanabilinen mevduat faiz hesaplama işlemi için faiz hesaplama formüllerine göre düzenlenmiş banka araçlarınızı kullanabilirsiniz.

Banka Faiz Oranları 2020

Vadeli mevduatlar bahsettiğimiz gibi gelir elde ettiğiniz bir bankacılık ürünü olmakla beraber, bu hesap üzerinden bir gelir elde ettiğinizde dolayı kazancınız üzerinden gelir vergisi kesilir. Mevduat getirisi stopaj kesintisi toplamı sizim ana paranız üzerinden değil, vade boyunca elde ettiğiniz faiz kazancınız üzerinden kesilen tutardır. TL ve döviz hesaplarında kesinti yapılan yani kesilen stopaj farklıdır. Mevduat getirisi stopaj kesintisi oranları ise ;

Vade TL Döviz
6 ay %15 %20
6 ay – 1 yıl %12 %20
1 yıl üzeri %10 %18

olmaktadır.

2020 güncel banka kredilerinden bahsedecek olursakta ;

Banka Faiz Oranı Aylık Net Kazanç
ING %11 81,97 TL
VakıfBank %8,50 63,34 TL
Fibabanka %11 81,97 TL
CEPTETEB %10,50 78,25 TL
Enpara.com %7,50 55,89 TL

olmaktadır.

Mevduat Nedir?

Sonuç olarak özel ve kamu ayrımı yapmaksızın tüm bankaların bireysel ve kurumsal portföyde , bankaların müşterilerine uyguladıkları kredilere  ve uyguladıkları faizlere kredi faizi deniyor ve bankalara göre değişiklik gösteriyor. Bu değişiklik bankaların çeşitli adlar altında, kamu bankaları ve özel bankalar olarak farklı kesimlere , farklı ihtiyaç sahiplerine sundukları krediler söz konusu olmakla beraber, bunları; kurumsalda kullanılan krediler , ticari krediler, kobi kredileri ve bireysel krediler yani tüm krediler (tüketici kredileri ve kredi kartları dahil olmak üzere) olarak sınıflandırmak mümkün olur.

Tüketici kredilerinden de bahsedecek olursak  taşıt kredileri, konut kredileri ve diğer krediler olarak ta krediler üçe ayrılıyor. Kredilerin her birinin faiz oranları farklılık göstermektedir. İhtiyaç sahipleri ihtiyaçları doğrultusunda ödeme planlarını ayarlayarak kamu bankaları ve özel bankalar ile görüşerek kendileri için en uygun ve en getiri yaratacak oranları belirleyerek taleplerinin olumlu karşılanmasını sağlayabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.