enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Elektronik İmza Nedir? Nasıl Alınır? Gereken Evraklar?

Elektronik İmza Nedir? Nasıl Alınır? Gereken Evraklar?

Elektronik İmza Nedir? Nasıl Alınır? Gereken Evraklar?

Son yıllarda somut veriler dışında soyut olarak da belgelerin garantilenmesi istenmiştir. 3. Kişiler tarafından her türlü işlem yapılmakta olup bazı zaman imza taklidi yaparak bile yolsuzluk yapan kişiler vardır. Bu gibi oluşabilecek durumları engellemek için elektronik imza yöntemine geçilmiştir. Bu sebepten dolayı elektronik imza nedir? Nasıl atılır ve nasıl imzalanır gibi sorular çokca sorulmaya ve araştırılmaya başlanmıştır.

Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları tarafından sunulan bu hizmet sayesinde e-devletten birçok işlem kolaylıkla gerçekleşebilmektedir. E-imza ile değişen sistemlere girişler kolay bir şekilde yapılabilir ve bir yere gitmeden işlemler halledilebilmektedir. Bu işlem için başvuru yapan ve kurulumunu sağlayan pek çok kişi vardır ve yıllar ilerledikçe de yaygınlaşmaya devam etmektedir.

Elektronik İmza Nedir?

Elektronik imza herkesin bildiği normal şekilsel imzalardan farklı bir imza türüdür. Genel olarak sayısal imza olarak bilinir. Başka bir elektronik veriye eklenen veya o elektronik veriyle bağlantısı bulunan kimlik doğrulamak amacıyla kurulmuş olan elektronik verilere denmektedir. E-imza olarak da yaygınlaşmıştır. Yazılı belgelerdeki imza kadar önemli bir yeri vardır. Kötü amaçla imza yetkisini ele geçirmek isteyen kişileri engellemek için kurulmuş olan bu sistem, teknolojinin ilerlediğinin en büyük göstergelerinden birisidir.

Bu imza sadece evlenme durumunda, veraset verme durumunda ve emlak alım satımı yapılması durumunda geçerli değildir. Diğer tüm durumlarda geçerliliğini göstermektedir. Hukuken de ıslak imzaların hepsinin görevini görmektedir.

Elektronik İmza Nasıl Alınır?

Elektronik imzanın da belirli özellikleri bulunur. Kurumlar sertifika verecek olan kurumları kendi içinde belirlemiştir. Elektronik Sağlayıcılar tarafından hizmet verilmektedir. Birçok firma olmakla birlikte tk.gov.tr adresinden bu firmalara ulaşabilirsiniz. Bunlar dışında elektronik imzanın çalışması için kart sürücü yazılımı kurulmalıdır. Bu yazılım başvuru yapılan firmadan ve ya firmanın internet sitesinden bilgilerinizi girerek alınabilmektedir.

Bu işlemler yapıldıktan sonra bilgisayara kurulan bir sistemle birlikte giriş yapılabilmektedir. Bu durum teknolojinin gelişmesiyle günden güne farklı bir boyut kazanmaktadır. Her yaştan kişi elektronik imza alma yetkisine sahip olup bir kısıtlama söz konusu altına girilmemekle birlikte işlemler devam etmektedir.

elektronik-imza-e-imza-nedir-nasıl-alınır-gerekli-evraklar

Elektronik İmza İçin Gerekli Evraklar

Elektronik imzalar bu durumlar dışında ptt’den de e-devlete giriş yapabilmek için alınabilmektedir. Kimlik fotokopisiyle kolaylıkla alınacak sayısal imza çeşitlerdir. Herkese kapalı evrak içinde verilmektedir. Bir diğer e-imza için ise bireysel ve kurumsal olarak istenen belgeler de değişim görülmektedir.

  • Bireysel e-imza’da:
  • Nüfus cüzdanı
  • Kimlik belgesinin resimli aslı
  • Nitelikli elektronik sertifika taahhütnamesini ve başvuru formu

Kurumsal e-imza için ise evraklar farklıdır.

  • Ticaret Sicil memurlarından son 6 ay içinde alınmış olan faaliyet belgesinin aslı
  • Nüfus cüzdanı
  • Fotoğraflı geçerli kimlik belgesi
  • İmza sirkülerinin fotokopisi
  • Nitelikli elektronik sertifika taahhütnamesini ve başvuru formu istenilen evraklar arasındadır

Bu alanda sektörde birçok kurum vardır ve araştırmalar iyi yapılıp güvenilir bir kurumdan hizmeti almakta fayda vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.