enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Hayvan Çiftliği Kurmak İçin Gerekli Belgeler

Hayvan Çiftliği Kurmak İçin Gerekli Belgeler

Hayvan Çiftliği Kurmak İçin Gerekli Evraklar nelerdir: Yılın 365 günü emek isteyen bir sektör olan hayvancılık Türkiye’de önem verilen sektörlerin başında gelmektedir. Türkiye şartlarında hayvancılık modern ve geleneksel yöntemler olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Her ikisi için de hayvan çiftliği için gerekli belgeler ve şartlar söz konusudur. Modern hayvancılık, hayvanların ahırlarda beslendiği hayvancılık türüdür. Bu tür hayvancılık yönteminde hayvanlar verimi arttıracak şekilde besinlerin sağlanması ve doğru bir ortamda yetiştirilmesi için çiftlik kurmak için gerekli belgeler ve şartlar aranmaktadır.

Hayvan çiftliği kurmak için gerekli belgeler ve şartlar esasında hem hayvan çiftliği kurmak istiyorum diyen vatandaşımızın faydasına olduğu gibi çiftlikte yetiştirilecek hayvanlar içinde önem arz etmektedir. Bu yazımızda hayvan çiftliği kurmak için hangi belgeler gerekli hayvan çiftliği kurmak için aranan şartlar nelerdir? anlatacağız.

Hayvan Çiftliği Kurmak İstiyorum

Yağışlı yıllarda hayvansal ürünlerin verimi artış göstermektedir. Türkiye’de küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık, kümes hayvancılığı, arıcılık, balıkçılık ve ipek böcekliği yapılmaktadır. Hayvancılık yapmak isteyen kişiler için hayvan çiftliği kurmak önemli bir konudur. Çiftlik kurmak sanıldığı kadar zor bir iş değildir. Bu işi yapmaya karar verdikten sonra detaylı bir araştırma ile yapılabilecek türde bir uğraştır. Hayvan çiftliği kurmak için gerekli belgeler araştırıldığı zaman kısa bir sürede toparlanacak belgeler olduğu görülecektir. Bu belgeler aşağıda verilmiştir:

hayvan-çiftliği-nasıl-kurulur-maliyet-nedir

Hayvan Çiftliği Kurmak İçin Gerekli Belgeler

 • Sosyal güvenlik kaydı yapılması gerekmektedir.
 • Kuracağınız çiftliği tanıtıcı bir form doldurulması gerekmektedir.
 • İtfaiye raporu sunulması gerekmektedir.
 • İmza sirküleri oluşturmak gerekmektedir.
 • Kurulacak olan çiftlikte çalışan sayısı 50 kişiden fazla olacaksa işletme belgesi ve işletmede çalışan hekim belgesi sunulmalıdır.
 • Çiftlik kurulacak olan yere ait arazi belgesi sunulması gerekmektedir.
 • Çiftlik kurulan yere ait kiracı iseniz kira sözleşmesi arazi size aitse tapu sunulması gerekmektedir.
 • Çiftlik kapasitesi ve raporlar sunulması gerekmektedir.
 • Çiftlik daha önce kurulmuşsa izin belgesi gerekmektedir.
 • Çiftlik ruhsatı için gerekli olan bedelin ödenmesi gerekmektedir.
 • Kullanacağınız suya dair ya suyun şebekeye bağlı olduğuna dair belgenin ya da su analiz raporunun sunulması gerekmektedir.

Hayvan çiftliği kurmak için gerekli belgeler başvurulacak olan kurumun isteklerine göre farklılık göstermekle birlikte genel hatlarıyla bu şekildedir.

Hayvan Çiftliği Nasıl Kurulur?

Hayvan çiftliği nasıl kurulur? Büyük baş veya küçük baş Çiftlik nasıl kurulur? öncelikli olarak bir plan oluşturmak gerekmektedir. Hayvan çiftliği kurmak istiyorum diyorsanız öncelikle Kurulacak çiftliğin kapasitesi, kurulacak olan konumun durumu veya hangi tür hayvanların besleneceği gibi konular düşünülmelidir. Plan yapıldıktan sonra kurulacak olan çiftlik için iklim şartlarına uygun arazi bulunması gerekir. Arazinin toprak özelliklerine, yüksekliğine ve bölgesine bakmak faydalı olacaktır.

Çiftliğin etrafında ne tür bitkiler yetişiyor bu bitkiler hayvansal üretimdeki verimi arttırır mı bu sorulara cevap verilmesi elzemdir. Kurulacak olan çiftliğin arazisi de seçildikten sonra en önemli kısım sermaye kısmıdır. Sermaye kısmı işin en detaylı araştırılması gereken kısmıdır. Her türlü gider düşünülerek bir bütçe ayrılması gerekmektedir.

Çiftlik kurulurken beklenmedik sorunlara karşı hazırlıklı olmakta fayda vardır. Oluşabilecek herhangi bir olumsuzluk karşısında çözüm odaklı olunması gerekmektedir. İlk etapta en iyi ve en yeni makinelerle işe başlanması borca girme olasılığını arttıracaktır.

Bunun yerine ikinci el makinelerle işe başlamak ve işi iyi bir şekilde öğrenmek daha isabetli bir davranış olacaktır. Çiftlik kurmaya karar verildikten sonra küçük bir şekilde başlamak gerekir. Direkt olarak büyük yatırımlar yaparak çok fazla risk almak doğru olmayacaktır.

Hayvan Çiftliği Kurmanın Maliyeti

Hayvan çiftliği kurma maliyeti Büyük baş hayvan çiftliği, Küçük baş hayvan çiftliği, Tavuk çiftliği olarak üç kısımda değerlendirilmesi ve kurulacak olan tesisin maliyeti konusunda belirleyici olacaktır. Hayvan sayısına göre çiftlik kurma maliyeti çıkaracak olursak.

 • 50 Büyük baş kapasiteli büyük baş hayvan çiftliği kurmak için 500.000 TL gibi bir maliyet söz konusudur.
 • 1000 adet tavuk kapasiteli bir tavuk çiftliği kurma maliyeti ise malzemeler dahil 300.000 TL gibi bir rakama mal olmaktadır.
 • 100 Küçük baş hayvan çiftliği koyun. Keçi vb gibi bir çiftlik kurmak için gereken bütçe ise yaklaşık 300.000 TL gibi bir maliyeti olmaktadır.

Hayvan Çiftliği İçin Devlet Desteği

Hayvan çiftliği kurmak istiyorum diyen bir Türk vatandaşı kırsal alana dönüş ve çiftçiliği destekleme konusunda devletin vermiş olduğu teşvik kapsamında Tarım ve orman bakanlığı destek olarak her yıl 30.000 TL devletten hayvancılık için hibe desteği alabilmektedir. Destekleme kapsamında ödenen 30.000 TL geri ödemesiz olarak verilmektedir.

Ayrıca ziraat bankasının çiftçilere ve üreticilere vermiş olduğu Tarım ve hayvancılık kredisi başvurusundan ayrıca faydalanabilmektedirler. Hayvancılık sektörüne verilen önem kapsamında hayvancılık işine başlayan girişimciler için hayvancılık işi yapan yatırımcılara devlet kapsamında çiftçiyi koruma ve destekleme kapsamında bir çok destek kredisi bulunmaktadır. Bu tür kredi ve devlet destekleri ile çiftçilerin korunması ve desteklenmesi amaç edinmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.