enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

İkametgah Değişikliği İçin Gerekli Belgeler

İkametgah Değişikliği İçin Gerekli Belgeler

İkametgah İçin Gerekli Belgeler

Adres değişikliği İkametgah belgesi, kişinin oturduğu yerin beyan edildiği belgedir. Yani Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan vatandaşların devlet kayıtlarında resmi olarak yer alması kaydı ile oturmuş olduğu yeri gösterir belgedir. Medeni kanun gereğince gerçek ve tüzel kişilerin belirli bir yerde oturma yeri iznine sahip olması gerekmektedir.

Ve bir kişinin birden fazla oturma yeri adresinin olmasına karşın Nüfus Müdürlüklerinde tek bir adres bulunmalıdır. Adres kayıt başvuru esnasında ikametgah için gerekli  belgeler ise şu şekilde özetlenebilir; adrese tahsis edilen belgeler arasında doğal gaz, abonelik sözleşmesi, sabit telefon, internet, su ve elektrik faturalarının ibraz edilmesi yeterlidir.

İkametgah Değişikliği Belgesi Nereden Alınır?

İkametgah belgesi, geçmişte ve günümüzde farklı yerlerden alınmaktadır. Şöyle ki; ikametgah (oturma izni ) belgesi daha önceden sadece muhtarlıklardan alınabilmekteydi. Günümüzde ise zaman kaybı yaşamaksızın Nüfus Müdürlükleri ve e-Devlet uygulaması yolu ile alınabilmektedir. Nüfus Müdürlüklerinden nüfus cüzdanı aracılığı ile alınan ikametgah belgeleri, e- Devlet üzerinden sıra beklenilmesine gerek kalmaksızın ücretsiz olarak alınabilmektedir.

E-Devlet Üzerinden İkametgah Belgesi Nasıl Alınmaktadır?

E-devlet bağlantısı üzerinden sıra beklemeden alınan E-Devlet ikametgah belgesi (oturma belgesi), şu adımlar uygulandığı takdirde elde edilir. Öncelikle ‘Adres belgesi sorgula’ butonundan ‘Kimliğimi doğrula’ butonuna tıkladığınızda ilgili sayfaya karşınıza çıkacaktır. Karşınıza çıkacak olan bu sayfada, TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz ile giriş yapmanız istenecektir.

Yalnız şahsınıza ait E-Devlet şifreniz bulunmuyor ise size en yakın PTT şubelerine giderek şifre almanız gerekmektedir. Şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra ise sayfa üzerinde yer alan ‘Yukarıdaki bilgilendirmeyi okudum’ ibaresine tıklamanız ve devam etmeniz gerekmektedir. Sonrasında ise yönlendirme yapılan sayfada kimlik bilgileriniz istenecektir.

Sayfanın hemen altında yer alan ‘Belgenin nereden verileceği’ ibaresi yazmaktadır. Bu bağlantıyı tıklamanız halinde belgenin hangi sebepten dolayı alınmak istendiği sorulmaktadır. Hangi sebepten alınıyor ise o kısmı işaretlemeniz yeterli olacaktır. Sonrasında karşınıza doldurulması istenen ek bilgiler çıkabilmektedir.

Bu kısımları da doldurduktan sonra ise ‘Sorgula’ butonuna tıklamanız gerekmektedir. İkametgah sorgulama sonucu ile ‘İkametgah belgesi’ çıktı görüntüsü gelmektedir. En son adımda ise sağ üst köşede yer alan ibareye yani ‘Dosyayı indir’ butonuna tıklayarak bilgisayarınıza indirmeniz mümkün.

İkametgah Değişikliği Bildirimi Nasıl Yapılmaktadır?

İkametgah adres değişikliği bildirimleri E-Devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Yalnız E-Devlet üzerinden alınan ikametgah adreslerinde değişiklik yapmak isteyenlerin, elektronik imza veya mobil imza gibi uygulamalarını kullanılabiliyor olması gerekmektedir.

Bahsedilen bu imza uygulamalarından herhangi biri kullanılmıyor ise E-Devlet üzerinden ikametgah adres değişikliği gerçekleştirilememektedir. Adres değişikliği E-Devlet üzerinden gerçekleştirilemeyen vatandaşlar, ‘Nüfus ve Vatandaşlık İşleri’ ne giderek ikametgah adresi değişikliği yapabilmektedirler.

İkametgah Değişikliği İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İkametgah adresi değişikliği yapmak isteyen vatandaşların , ‘Nüfus ve Vatandaşlık İşleri’ dairesine yanında götüreceği evraklarla birlikte giderek işlemlerini gerçekleştirebilmeleri mümkün. Vatandaşlardan ikametgah adres değişikliği için istenen belgeler şu şekilde sıralanmaktadır;

– Kira sözleşmesi fotokopisi

– Kimlik kartı gerekmektedir.

– Yeni ikamet edilecek olan binanın elektrik, doğal gaz, su vb. abonelik sözleşmelerinden birisinin olması yeterlidir.

– Eğer adres değişikliği birlikte oturma gerekçesi ile değiştiriliyor ise müracaat yaparken, birlikte oturmak istediğiniz kişi ile müracaat etmeniz gerekmektedir. İkametgah değişikliğini siz değilde başka biri yapacak ise o zaman ikametgah için vekalet ücreti ödemeniz gerekmektedir.

İkametgah cezası Nasıl ödenir?

İkametgah Cezası

Adres değişikliği bildirmemenin cezası öncelikle 20 günlük süre göz önüne alınarak belirlenmektedir. 20 gün içerisinde bildirilmeyen adres değişikliği bildirmeme cezası 87 TL olarak belirlenmiştir. Adres değişikliğinin yanlış bildirimi ise 1000 TL olarak belirlenmiştir.

İkametgah Cezası Nereye ödenir?

İkametgah adres değişikliği cezası nereye ödenir? İkametgah cezası ödemesi nereye yapılır? İkametgah adres değişikliği cezası ödemesi 1 ay süre içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Ödeme defterdarlık veya mal müdürlüğüne yapılması gerekmektedir.

Yanlış Adres Beyanı Cezası Ödenmezse ne olur?

İkametgah cezası ödenmezse ne olur? Yanlış ikametgah bildirme cezası ödenmezse ödenmeyen ceza icra yolu ile tahsil edilmeye gider. Herhangi bir hapis cezası yoktur ancak icra dosyası açılarak tahsil yoluna gidilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.