Toki Başvuru Şartları Ve Gerekli Belgeler

A+
A-
Toki Başvuru Şartları Ve Gerekli Belgeler

Toki Başvurusu için Gerekli Belgeler

Toki evlerinin giderek artması ile ev sahibi olan kişilerin sayısı da giderek artış göstermektedir. Orta gelirli bir aile toki evlerine başvuruda bulunarak, kira öder gibi kendi evlerine sahip olabilirler. Toki başvurusunda bulanacak kişilerin bazı evrakları hazırlaması gerekir.  Toki başvurusu için gerekli belgeler; Tokiye başvuracak kişi kendisi başvuruda bulunmak zorundadır. Kimlik fotokopisi, dul ve şehit aileleri gibi farklı durumlara sahip olan kişiler, hak sahipliği belgesi almak zorundadır.

Engelli vatandaşların toki başvurusu için %40 engeli olduğunu belirten belge gereklidir. Emekli kişiler için de emekli belgesi yeterlidir. Toki evleri kura çekilişi ile yapılmaktadır. Toki Başvurusu kabul edilenler listesi açıklandıktan sonra.Toki evlerinden ev sahibi olmak için istenen belgeleri, eksiksiz bir şekilde tamamlayarak, başvuruda bulunmaları gerekir. Toki başvurusu nereye yapılır Ne gerekiyor başvuru şartları nelerdir? Yazımızda inceleyeceğiz.

Toki Başvuru Şartları 

Toki evleri neredeyse Türkiye’nin her yerinde kurulmaktadır. Ödeme kolaylığından yararlanmak isteyen herkes, ev sahibi olmak için başvuruda bulunmaktadır. Toki başvuru; 2+1, 3+1 evler için düzenlenmiş olan standart bir yapıdır. Yapılarda kullanılan malzemeler ve ısı yalıtımları sayesinde, tokilerden memnun kalmaktadır. Toki başvuru şartları, kura listesi ve sonuçları gibi bilgilere ulaşmak için toki.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Her geçen gün bir yenisi eklenen sosyal konutlar, en çok İstanbul’da açılmaya devam etmektedir.

İstanbul’un yoğun nüfusu, sosyal konut ihtiyacını doğurmuştur. Aynı şekilde Türkiye’nin her il ve ilçesinde yer alan konutlar, insanların ev ihtiyacını karşılamaktadır. Özellikle ilçelerde toki ihtiyacının fazla olmasıyla, yaşlı, engelli ve yalnız yaşayan kişiler için güvenilir bir alan oluşturulmuştur. Toki başvurularına ve kura çekilişlerine bakıldığında, engelli ve şehit ailelerine öncelik verilmesi sayesinde, kolay ödeme seçenekleri ile ev sahibi olmaya hak kazanmaktadırlar.

Toki Başvuru Şartları Nelerdir?

Sosyal konutlardan ev almak isteyen veya iş yeri sahibi olmak isteyen birçok aile bulunmaktadır. Özellikle düşük gelirli ailelere kolaylık sağlayan taksitli ödeme seçenekleri sunulması ile ev sahibi olmaları hızlanmaktadır. Toki başvuru şartları nelerdir? Engelli vatandaşlara, şehit ailelerine ve yetim olanlara sunulan bu hizmet sayesinde, ev sahibi olmaları sağlanmaktadır. Toki sosyal konutlarının yapılma amacına bakıldığında, bu şartları taşıyan kişiler, toki başvurusunda bulunabilirler. Emekli olan kişilerin de emeklilik kartları yoksa geçici emeklilik belgesi ile de başvuru yapabilir.

Başvuru yapacak kişilerin daha önce toki konutlarından ev sahibi olmaması gerekmektedir. Ayrıca başvuracak kişinin kendi üzerine evi olmaması gerekmektedir. Toki konutlarının asıl amacı, düşük gelirli aileleri, engelli vatandaşları, şehit ailelerini ve dul kişileri ev sahibi yapmaktır. Toki başvuru tarihi başladıktan hemen sonra ziraat bankasına giderek, sözleşme ve başvurunuzu yapabilirsiniz.

E Devletten Toki Başvurusu Yapılır Mı?

Toki başvuruları ve toki yapımı her yıl düzenli olarak yapılmaktadır. Özellikle Cumhurbaşkanının da duyuru yaptığı toki yapıları, her yıl 100 bin konut olacak şekilde inşa edilerek, herkesin ev sahibi olması sağlanacaktır. Toki başvurusu nereye yapılır nasıl yapılır sorularına çözüm arayan kişiler, e devlet ten başvuru yapabilir. E devlet şifresi olmayan kişiler, e devlet üzerinden toki başvurusunda bulunamamaktadır. E devlet şifresini aldıktan sonra başvuru yapacak kişilerin izlemesi gereken adımları incelediğimizde, öncelikle ziraat bankasından başvuru yapacak kişi tarafından hesap açılması gerekmektedir. E devletten giriş yaparak, konut veya iş yeri toki başvurusu yönlendirmelerini takip ederek, karşınıza çıkan ekrandan 2+1 ve 3+1 seçeneklerinden birini seçerek ilerleyebilirsiniz. 2+1 konut başvuru ücreti 500 tl, 3+1 toki başvuru ücreti 1000 tl olarak belirlenmiştir.

Gerekli bilgileri doldurarak, başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Onay ve ödeme seçeneğine geldiğinizde sistem; sizi yönlendirmiş olduğu ziraat bankasına, önceden yatırdığınız parayı çekecektir. E devlet şifreniz ile eksiksiz bir şekilde başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra resmi web sitesinde isminiz yayınlanacaktır. Sizler de sms ile bilgilendirileceksiniz.

Toki Başvuru Tarihleri

Toki başvuru ve bitiş tarihleri arasında 1 aylık bir süreç vardır. Bu süreç içerisinde belgelerinizi ve başvurunuzu verilen tarihten önce eksiksiz bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. 16 Aralık tarihinde toki başvurularının alınmaya başlanmasıyla, yüzlerce kişi 15 Ocak tarihine kadar başvurularını gerçekleştirdi. Başvuruların bitmesinin ardından kura çekilişinin başlayacağı bilgisi verildi. Yüzlerce toki başvurusu yapan kişi, heyecanla evlerinin anahtarlarını alacağı günü beklemektedir. Toki başvuru tarihleri belirlendiği günden itibaren, vakit kaybetmeden, 2+1 ve 3+1 seçeneklerinden başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. Verilen başvuru süresince başvurunuzu gerçekleştiremediyseniz, her yıl yapılacak olan toki konutlarından birine başvuru yaparak, ev sahibi olabilirsiniz.

Toki Başvuruları Nereye Yapılıyor?

Başbakanlık; milyonlarca insanı düşük taksit seçenekleri il ev sahibi yapmaktadır. Özellikle orta ve düşük gelirli ailelerin ev sahibi olmalarını amaçlayarak, 20 yılda düşük taksitlerde ev imkânı sunmaya devam etmektedir. Her yıl 100 bin sosyal konut projesi kapsamında, evi olmayan herkesin ev sahibi olması hedeflenmiştir. Tüm bu imkânlardan yararlanmak isteyen kişiler, toki başvuruları nereye yapılıyor sorusu ile karşı karşıya kalmaktadır. Tok başvurusunda bulunacak kişilerin bazı şartları yerine getirmesi gerekir. Öncelikle toki başvurusunda bulunacak kişilerin kendi üzerine ev bulunmaması gerekmektedir. 25 yaşını doldurmuş kişiler toki başvurusunda bulunabilir.

25 yaşın altındaki kişiler toki başvurusunda bulunamaz. Aynı aileden herkes toki başvurusunda bulunmaz, aile bireylerinden yalnızca 1 kişi başvuruda bulunabilir. Aylık gelir masrafı da tokiye başvuracaklar için önemli bir konudur. Aylık gelirin 3200 tl yi geçmemesi şartı aranmaktadır.  Daha önceden toki den ev veya iş yeri sahip olmuş kişiler, tekrar toki başvurusunda bulunamazlar. Yabancı uyruklu vatandaşlar toki başvurusunda bulunamazlar, Şehit aileleri, %40 engeli olan kişiler ve emekliler toki başvurusunda bulunabilir.

Toki başvurusu için öncelikle ziraat bankası veya halk bankasına başvuru yapılmaktadır. Anlaşmalı bankalara aracılığı ile konut satış sözleşmesi yapılır. Bankalar belli yüzdeliklerde komisyon ve vergi ücretini keserler. Aylık taksitlere bölünen konut sözleşmesinde, belli aylarda yapılan memur zamlarına göre, taksitler de güncellenerek tekrar hesaplaması yapılır.

toki-kutahya-izmir-konut-basvurusu-nasil-yapilir-kutahya-konut-projeleri-nerede-hangi-ilcelerde-yapilacak-

Toki Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Orta ve alt gelir grubuna sahip kişiler için oluşturulmuş olan sosyal konutlar, Türkiye’nin 67 ilinde tüm hızıyla hizmet vermeye devam etmektedir. Toki başvuru formu nasıl doldurulur? Form nereden alınır gibi soruların cevaplarını verecek olursak; öncelikle toki ev veya işyeri başvurusu; halk bankası veya ziraat bankası gibi anlaşmalı bankalarca yapılan sözleşme ile gerçekleşmektedir. Bunun için başvuruda bulunacak kişi anlaşmalı bankaların verdiği formları, ev sahibi olacak olan kişi ile beraber doldurarak, başvuruyu gerçekleştirmektedir. Başvuru formu, bankalar ile beraber doldurulacağı için sorunsuz bir şekilde kolayca başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

2020 Toki Başvuruları Ne Zaman

16 Aralık 15 Ocak tarihleri arasında gerçekleşen toki başvuruları yerini kura çekimlerine bıraktı. Yapılan açıklamaya göre, Şubat ayı içerisinde Toki kura çekilişleri gerçekleşecektir. Açıklamalar ve sonuçlara ulaşmak için tokinin resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. 2020 toki başvuruları ne zaman diye merak eden kişiler, 15 Ocak tarihinde başvurular son bulmuştur. Bundan sonraki süreçte kura çekimi beklenmektedir.

Başvuru sürecini kaçıran kişiler, her yıl 100 bin sosyal konut projesi kapsamında yapılacak olan tokilerin başvuru tarihini web sitelerinden güncel olarak takip ederek, yeniden başvuruda bulunabilirler. Sosyal konut başvurularından yararlanabilmek için başvuru şartlarını taşıyor olmanız gerekir.

Toki Başvurusu İçin Evli Olmak Şart mı?

Toki başvurusu için evli olma şartı aranmamaktadır.

Toki Yatırılan Parayı Geri Alma Para İadesi

Yatırılan para iadesi kura çekildikten hemen sonra geri ödenmektedir.

Sağlıklı iletişim ve Güncel başvuru şartları için toki duyurular kısmından takip edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.