enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Araçta Bulunması Gereken Belgeler Malzemeler Nelerdir

Araçta Bulunması Gereken Belgeler Malzemeler Nelerdir

Araçta Bulunması Gereken Belgeler

Araçta bulunması gereken evraklar ve malzemeler oldukça büyük bir listeyi oluşturmaktadır. Trafik kurallarına uymak ve daha sağlıklı bir araç kullanımı için bu evrak ve malzemelerin önemi büyüktür.

Araçta Bulunması Gereken Zorunlu Belgeler

Araç ruhsatı

 • Sürücü belgesi
 • Her yıl yenilenmesi gereken zorunlu trafik sigortası ve yine her yıl alınan egzoz pulu bunlardandır.
 • Ek olarak özel otomobillerde 2 yılda bir yaptırılması gereken araç muayene belgesi bulunmalıdır.
 • Aynı zamanda taşıt vergisinin de ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Burada ödenen taşıt vergisinin dekontunun araçta bulunması şartı aranmamaktadır. Ayrıca eğer yaptırıldı ise aracın kaskosu da araç içinde bulunmalıdır.

Araç ruhsatı, tescil belgesi veya trafik belgesi olarak geçen belgedir. Araca ve aracın kayıtlı olduğu sürücüye ait bilgiler barındırır. Ruhsatın ehliyetle beraber olası bir trafik kontrolünde görevlilere ibraz edilmesi gerekmektedir. Araçta bulunması gereken evraklar ve malzemeler arasındaki sürücü belgesi yani ehliyet taşınmazsa 199 tl ceza uygulanmaktadır. Aynı zamanda 5 ceza puanına neden olur.

Egzoz pulu ise trafiğe çıkan motorlu taşıtların yılda bir kez ölçülen egzoz emisyon değeri ile alakalıdır. Kasko, yasal olarak yaptırılması gerekmeyen, bir talihsizlik olduğunda ilgili firma sayesinde koruma sağlayan bir işlemdir. Bu talihsizlikler yanma, kaza, hırsızlık gibi durumlardır. Maddi hasarın karşılanacağına dair güvence olan kasko eğer yaptırıldı ise mutlaka araçta bulunmalıdır. Zorunlu trafik sigortası poliçesi ise trafiğe çıkan bütün araçlarda bulunması gereken her yıl yenilenen bir belgedir. Kaza anında karşı araç ve kazaya karışan veya diğer şahıslara maddi hasar ya da tedavi masrafları karşılanmasını sağlamaktadır.

Araçta Bulunması Gereken Malzemeler

Araçta bulunması gereken zorunlu malzemeler aksesuarlar ise yaşanılası durumları en az zararla atlatmak için gereklidir. Bunlar ilk zorunlu bulunması gerekenler şunlardır.

 • Yardım çantası
 • Yangın söndürücü
 • Üçgen reflektör,
 • Zincir ve çekme halatıdır.
 • Ek olarak stepne,
 • Kriko,
 • Bijon anahtarı,
 • Seyyar lamba,
 • Taksimetre ve takoğraf

araçta-bulunması-gereken-ilkyardım-malzemeleri

Araçta Bulunması Gereken Ekipmanlar

Araçta bulunması gereken ilk yardım malzemeleri İlk yardım çantası olası bir kaza durumunda hayat kurtarıcı olabilir. Bu çantanın içinde bulunması gereken bazı malzemeler vardır. Gazlı bez, büyük sargı bezi, üçgen sargı bezi, suni solunum maskesi hidrofil pamuk, flaster, çengelli iğnedir. Ek olarak makas, yara bandı, tıbbi eldiven, turnike, elastik bandaj, alüminyum yanık örtüsü, kalem de bu çantada yer almalıdır. Ayrıca el feneri, not defteri, düdük, cımbız, malzeme listesi ve ilk yardım el kitabı bulunmalıdır.

Yangın söndürücü ise sürücünün ulaşılabileceği mesafede bulunması gereken bir malzemedir. Üçgen reflektör, bütün motorlu taşıtlarda 2 tane olmak üzere yansıtıcı yüzeyli şekilde bulunmalıdır. Diğer bir önemli malzeme ise zincir ve çekme halatıdır.

Yağışın çok olduğu özellikle kış aylarında görevlilerce varlığı en çok kontrol edilen ekipmandır. Stepne, kriko, bijon anahtarı ve seyyar lamba sürücülere lastik değiştirirken kolaylık sağlamaktadır. Bu sayede sürücüler daha güvenle lastiklerini değiştirebilmektedir. Takoğraf ve takoz ise otobüs, kamyon ve çekicilerde sık olarak kullanılan araç içi evraklar ve malzemeler arasında bulunmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.