enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Aski Su Aboneliği Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Aski Su Aboneliği Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Aski su aboneliği: Su abonelik Ankara kentimizde yapılacak olan çalışmalarda şahıslarda ve iş yerleri için farklı evraklara yer açılarak edinilebilir. ASKİ tarafından yapılan su abonelik işlemlerinde aynı zamanda iptal ya da devretme olanağına da sahip olmaktasınız. ASKİ su abonelik hizmetini alımında kiracılarda mutlaka kira sözleşmesi istenmektedir. İskanı olmayan binalarda da ASKİ tarafından su aboneliği verilmektedir. İskansız olan binalarda kartlı yani geçici abonelik verilir.

İlk su aboneliği alımı için ilçelerdeki ofislere başvurunun gerekli evraklar ile yapılması yeterlidir. İskanlı ve iskansız tüm binalar için abonelik yapılmaktadır.

ASKİ Su Aboneliği Ücreti 2020

ASKİ su aboneliği ücreti 2020 yılı itibari ile belirlendi. Yapılacak olan su aboneliği işlemlerinde gerekli olan evrakların yanı sıra teminat ücretinin de ASKİ adına yatırılması gerekir. Evraklarınız ile yaptığınız başvuru gününde teminat bedelini yatırarak gün içinde ya da yoğunluğa göre ertesi günü su bağlantınız yapılacaktır.

ASKİ tarafından dağıtımı yapılan su abonelik işlemlerinde belirlenen teminat bedeli 196,50 TL’ dir. Bunun yanı sıra su abonelik işlemlerinde aboneliğin verildiği binanın metre karesinde göre daha düşük teminat bedelleri de alınabildiği için tapu bilisine ihtiyaç duyulur. Tapu bilgisi de abonelik için gereken evraklar arasında yer alıp tapunun bulunmaması durumunda kesinlikli su aboneliği kiracı ya da konu sahibine verilmemektedir.

ASKİ Abonelik İptali

ASKİ abonelik iptali işlemi için abone kimliğiniz ile başvuru yapmanız yeterlidir. Yetkili kişi iptal işlemi için bina ziyaretini yaparak son sayaç endeksine göre fatura kesimini yapar. Suyun kesime ve endeksin alınarak faturanın kesilmesinin akabinde aboneliği yapılması sonrasında alınan teminat bedelinin tarafınıza ödenmesi için son fatura tutarınız kesilerek ödeme işlemi tarafınıza yapılır.

ASKİ Kiracı Su Aboneliği İçin Gerekli Evraklar

Kiracı su aboneliği için gerekli evraklar arasında farklılık kira sözleşmesidir. Ev sahibi ile yapılan kira sözleşmesinde adı bulunan kişi için su aboneliği alınır. Bu sebep ile sözleşme yapılırken kimin üstüne su aboneliği yaptırılacak ise onun adına sözleşmenin gerçekleştirilmesi önerilir.

Kiracı adına yapılacak olan su aboneliği işlemlerinde aynı zamanda aşağıda yer alan evraklarında temin edilmesi gerekir.

  • Yapı kullanım izin belgesi- iskân belgesi
  • Binaya ait şantiye su numarası
  • Kimlik belgesi
  • Zorunlu deprem sigortası- DASK

Kira işlemi iş yeri için yapılıyor ise bu evraklara ilave olarak iş yeri vergi levhası, imza sirküsü ve de ticari sicil gazetesi de talep edilmektedir. Bulunduğunuz ilçede yer alan su aboneliği ofisini ziyaret ederek evraklarınız ile beraber gerekli su aboneliği işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

ASKİ Köylerde Su Aboneliği

Köyde su aboneliği işlemlerin için kiracı ya da konut sahibi olmanız fark etmeksizin bağlı olduğunuz ilçeye başvurunuzu yapmanız gerekir. Başvuru işlemlerinde konut sahibi ya da kiracı için gerekli olan evrakları tamamlayarak abonelik için başvurunuzu yapabilirsiniz. Belirlenen teminat bedelini yatırmanız sonrasında kısa süre içinde binanız ya da konutunuz su bağlantısı yapılarak işlem tamamlanır. Su aboneliği iptal işlemi ya da devir işlemi içinde gene bağlı bulunulan ilçe de yer alan ASKİ su abonelik ofisi ziyaret edilerek işlem yapılabilir.

Köylerde sadece konutlar değil aynı zamanda sadece bahçe içinde su aboneliği talebinde bulunulmaktadır. Bahçe su abonelik işlemleri için fen işlerinde alınacak olan bahçe numarataj gerekir. Bunun yanı sıra kimin üzerine alınacak ise kimlik fotokopisi de talep edilir. Tapunun yanında imarlı ise çap, imarsız ise aplikasyon da abonelik için talep edilmektedir.

Su Aboneliği Kapatınca Su Kesilir mi?

Su aboneliği kapatılınca su kesilir mi sorusu en sık karşılaşılan sorular arasında yer alır. Eğer henüz binadan çıkış yapmayacaksanız su aboneliğini çıkış zamanınızda yapmanız tavsiye edilir. Çünkü su aboneliği iptali ile beraber aboneliğin iptali için yetkili personel su kesimini yaparak son sayaç endeksine göre fatura keser. İptal işlemi sonrasında su harcamanız mümkün olmaz.

Elektrik Aboneliği Ankara

Elektrik aboneliği Ankara kentimizde kiracı için kira sözleşmesinin yanı sıra tapu belgesi, zorunlu deprem sigorta poliçesi olan DASK, iskan belgesi ve nüfus kimlik fotokopisi ile yapılır. İskan belgesinin olmaması durumunda da işlem yapılarak geçici olarak elektriği verilmesi mümkün olur. İskân alınana kadar aboneliğiniz bu şekilde sağlandıktan sonra iskan ile beraber elektrik aboneliğinde normal tarifeye geçiş yapabilirsiniz. Kiracı statüsünde olan iş yeri ise bu durumda vergi levhası, imza sirküsü ve ticari gazete gibi belgelerde yer alması gerekir.

Konutun ya da binanın kiracı üstüne olmaması durumun da sadece kira sözleşmesi eklenmez. Kira sözleşmesinde kimin adı ya da hangi şirketin adı kayıtlı ise onun adına abonelik hizmeti verilir. Bu sebep ile kira sözleşmesi yapılırken bu detaya dikkat edilmesi son derece önemlidir.

ASKİ Genel Müdürü Kimdir

ASKİ genel müdürü olan Erdoğan Öztürk vekaleten görevi yürütmekte olup 1964 Elazığ doğumludur. Birçok farklı kamu ve özel sektör görevlerinde yer alan Öztürk şu anda ise ASKİ genel müdürü olarak görevini sürdürüyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.