enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Bez Yardımı İçin Gerekli Belgeler

Bez Yardımı İçin Gerekli Belgeler

Bez Yardımı Başvurusu için  Gerekli Belgeler 2022; Dünyanın belki de en güzel duygularından biri anne baba olmaktır. Ancak yeni doğan bebeğin bakımı için anne ve babaların maddi imkanları da son derece önemlidir. Şüphesiz anne ve babanın bütçesini en çok zorlayan bebek gideri bez ve mama için harcanması gereken miktardır.

Bu noktada Maddi gücü yetersiz ailelerin yardımına sosyal yardım destekleri yetişmektedir. Türkiye Cumhuriyeti olarak annelere bez ve mama yardımı devlet desteği Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla sağlanmaktadır. Bez mama yardımı gibi imkanlardan faydalanmak için şartlar ve gerekli belgeler nelerdir?

Anlaşılmış firmalar ile yapılan bez ve mama yardımının bazı şartları ve koşulları bulunmaktadır. Her yeni doğan bebek için mama ve bez yardımı yapılmamaktadır. Sözü geçen yardımı alabilmek için öncelikle anne ve babanın gerçekten maddi olarak olanaklarının yetersiz olması gerekir. Ebeveynlerin gelir düzeyi belli ölçülere göre incelenir ve değerlendirilir. Değerlendirme neticesi olumlu olduğu takdirde aileler Sosyal Güvenlik Kurumundan bez ve mama yardımı alabilmektedirler.

Bez Yardımı Kimler Alabilir?

Bez yardımını alabilmek için öncelikle anne ve babanın gelir düzeyinin yetersiz olması gerekmektedir. Gelir düzeyinin belirlenmesi için ölçüt haneye giren gelirin kişi başı asgari ücretin üçte biri oranında olması gerekir. Örneğin asgari ücret 2022 TL iken kişi başı gelir 701.32 TL’yi geçmemelidir.

Bununla birlikte anne yada baba üzerine bir taşınmaz, herhangi bir mal yahut gayrimenkul olmamalıdır. Aileler mutlaka yardım için ilgili kanallar üzerinden mama ve bez yardımı başvurusu yapmalıdır. Resmi bir başvuru olmadan otomatik olarak yardım ödeneği oluşturulamaz. Aynı zamanda anne yada babadan herhangi birinin mutlaka Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.

Anne ve babaları en çok sorduğu sorulardan bir tanesi de yapılan yardımın miktarıdır. Yardım tutarı her yıl değişkenlik göstermektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu her sene için uygun ödeneği belirlemektedir. SGK bez parası ne kadar ödüyor 2022 sorusunun cevabına gelince 2022 yılı için belirlenen tutar 239.00 TL’dir. Belirlenen rakam her ay olacak şekilde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılmaktadır.

Anne ve babanın en çok merak ettiği diğer bir soru da ne kadar süre mama ve bez yardımı alacaklarıdır. Bu süre bir çocuğun mama ve bez kullanımına ortalama ihtiyaç duyacağı süre göz önüne alınarak belirlenmiştir. Şuanda destek için belirlenen süre 2 yıldır. Anne ve baba bebek doğumu gerçekleştikten ve başvuruları olumlu sonuçlandıktan sonra 24 ay için mama ve bez yardımı alabilmektedir.

Bez Yardımı İçin Gerekli Belgeler

Sosyal Güvenlik Kurumu bebek bez parası için gerekli evraklar :

  • Başvuru Dilekçesi
  • Yeni doğan Bebeğin Kimlik Kartı
  • Yeni doğan bebeğin hastaneden alınan doğum belgesi

Başvuru sırasında Sosyal Güvenlik Kurumundan istenebilecek ek belgeler için detaylı bilgi almanızı öneririz.

Bebek Bez ve Mama Yardımı Başvuruları nereye Yapılır?

  • Sosyal Güvenlik Kurumu
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
  • Muhtarlıklar
  • Kaymakamlıklardaki Sosyal Hizmet Müdürlükleri

Bez Ve Mama Yardımı Ne Zaman Yatıyor

Bez ve mama yardımı için başvuru yapıldıktan yaklaşık 40 gün içerisinde sonuçlanıp hesaba yatmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.