enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Kiracı Elektrik Aboneliği Ücreti Ne Kadar 2023

Kiracı Elektrik Aboneliği Ücreti Ne Kadar 2023

Kiracı elektrik aboneliği ücreti ne kadar? Yeni bir eve taşınmadan önce yapılması gerekilen en önemli işlerden bir tanesi kiracı olsun ev sahibi olsun öncelikle elektrik aboneliğini yaptırıp ev eşyaları taşınmadan önce elektriği açtırmak olmaktadır. Peki kiracılar için elektrik aboneliği evrakları nelerdir? Kiracı elektrik aboneliği ne kadar? Abonelik nasıl yapılır? Ücreti ne kadardır? Kiracı elektrik aboneliği nasıl yapılır? detaylar ve daha fazlası yazımızda.

Kiracı Elektrik Aboneliği İçin Gerekli Belgeler

Ev İçin Gerekli Belgeler
  • Kimlik Belgesi
  • Mülkiyetin varlığını belirten belge  (Kira sözleşmesi Tapu veya Lojman olduğunu gösterir belge)
  • Daha öncesinde abonelik var ise en son fatura
  • Deprem sigortası
  • Aboneye ait aktif banka hesap numarası veya İban

Kiracı elektrik aboneliği nasıl yapılır?

Kiracılar elektrik aboneliği yapmak için öncelikli olarak yukarıdaki evrakları temin etmesi yeterlidir. Bu belgeler ile kiracılar elektrik aboneliğini başlatabilmektedir.

Kiracı elektrik aboneliği ne kadar?

Öncelikle 2023 yılı itibariyle kiracılar için ayrı ev sahipleri için ayrı bir ücret tarifesi bulunmamaktadır. Her ikisi de konut aboneliği üzerinden hesaplanarak güvence bedeli alınmaktadır. Bu güvence bedeli hesaplaması ise konut için kw başına hesaplanan ücret 29.8 TL İş yerleri yani ticaret haneler için hesaplanan miktar 84.8 TL olark belirlenmiştir bu ücret hesaplamasına göre en düşük konutlar için güvence bedeli 149 TL İş yerleri için ise en düşük güvence bedeli 424 Tl olmaktadır.

Kiracı elektrik aboneliğini üzerine almak zorunda mı?

Kiracının doğalgaz, su , dahil olmak üzere elektrik aboneliğini üzerine alması son yapılan yasal düzenleme ile birlikte ev sahibini koruma amaçlı olarak zorunlu hale getirilmiştir. Bu sebepten Kiracının elektrik aboneliğini üzerine almak zorunda kalmaktadır zorunda

Kiracı Elektrik Aboneliği Ücreti Elektrik aboneliği kaç para 2023?

Kiracılar Elektrik aboneliği ne kadar? kiracılar ve ev sahipleri için aynı miktar üzerinden ücretlendirilmektedir. Bu na göre konutlar için güvence bedeli hesabı kw başına 33 tl olarak hesaplanarak güvence bedeli belirlenmektedir. Bu yatırılan güvence bedeli abonelik bitiminde borç bırakılmadığı takdirde tamamı iade edilmektedir. Bu ücretlendirmeye bağlı olarak konutlar 6 kW için 198 TL ücret alınmaktadır. Sanayi ve ticaret haneler için ise 93,7 TL/kW, 9 kW için toplamda 843TL ile ücretlendirilmektedir. 

Sıfır daire elektrik aboneliği ücreti

Sıfır daire için abonelik ücreti hem kiracılar hem ev sahipleri için değişmemektedir. Müteahhit firma belediye ve bölge elektriği gerekli ücret ödemelerini ve başvuruları yaptığı takdirde ev sahibi olsun kiracı olsun sorunsuz bir şekilde aboneliğini başlatabilmektedir.

Kiracı elektrik aboneliğini nasıl üstüne alır?

Belirtilen evraklar eksiksiz hazırlanması kiracı elektrik aboneliğini başlatması için yeterlidir. Ayrıca istenilen bir belge ve özel bir şart bulunmamaktadır.

Elektrik Aboneliği İnternetten Nasıl Yapılır?

Bir çok işlemi yapmaya başladığımız E-Devlet üzerinde kısa bir süre önce atık su ,elektrik ve doğalgaz başvurusu yapılabilmektedir. Peki internetten elektrik başvurusu nasıl yapılır.

E devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonara arama kutucuğuna bireysel abonelik başvurusu yazıp tıklıyorsunuz. Sonrasında ise:

Sorgulama yönetimi ve tesisat bilgileri istenmektedir. Ardından tesisat bilgileri ve poliçe ve mülkiyet ile alakalı bilgiler istenmektedir. Bütün bilgileri eksiksiz girdikten sonra sözleşme bilgileri sayfasına yönlendirilmekte siniz
Girilen bilgilerin doğru olduğunu kontrol ettikten sonra internet üzerinden abonelik işleminizi tamamlamış olacaksınız. Başvuru için Tıklayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.