enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

SED Yardımı Nedir Kimlere Verilir? SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

SED Yardımı Nedir Kimlere Verilir? SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

SED Yardımı nedir? Ne kadar? SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımı yani kısa adıyla SED T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan, bu konuda güçlük çeken ailelerin belirli yeterli düzeye gelene kadar geçici veya süreli olarak çocuklarının bakımını, ekonomik ve psiko-sosyal konularda desteklemesini sağlamak amacıyla yürürlüğe konulmuş hizmet sistemidir.

SED Yardımı Kimlere  Verilir?

 • SED yardımı yapılabilmesi için belli koşulları sağlıyor olmak gerekmektedir. Bu koşullar kapsamında SED yardımı;
 • Çocuklarının bakımını sağlayamayan, geçici ve veya kalıcı kaza-afete maruz kalan bu sebepten ailesini ve kendisini bakamayan, vefat eden kişi-ailelerin çocuklarına
 • Devlet tarafından sosyal hizmet kuruluşlarında bulunurken bu yardımı aldığı takdirde ailesi ya da akrabalarının yanına verilebilecek çocuklara
 • Ailesi ya da akrabaları tarafından bakılırken yardım yapılmazsa muhtaç duruma düşecek çocuklara
 • SED yardımını aldığı zaman diliminde yaş sınırını tamamladığı için sosyal hizmet kuruluşları ya da koruyucu aile yanından ayrılan ancak iş ve meslek edinme kursları ile eğitimine devam eden veya yardım almadığı takdirde muhtaç duruma düşecek gençlere yapılır.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

SED Yardımı başvurusu e-devlet üzerinden istenilen bilgi ve belgeleri göndermek usulüyle yapılacağı gibi gerekli belgeler bulunduğu takdirde dilekçe vererek Sosyal Hizmet Müdürlükleri ile İl Müdürlüklerine yapılabilir.

SED Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • T.C. Kimlik Numarası beyanı,
 • Sağlık raporu (Gerektiğinde istenir) öğrenci belgesi,
 • İş-Kur veya meslek kurslarına başvurduğuna dair belge,

Müracaatçının durumunu tespit amacıyla talep edilebilecek diğer belgeler. (I Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlükleri, başvuruda bulunan kişilerle ilgili başka belge isteyip araştırmalarda bulunabilir. )

SED Yardımı Ne Kadar Sıklıkla Yapılır?

SED yardımı belirlenen çocuk ve kişilere geçici veya sürekli olarak yapılabilir. Peki geçici ya da sürekli olarak ayılmasındaki kıstas nedir? Geçici- Sürekli SED yardımı arasındaki farklar nelerdir? Geçici- Sürekli SED yardımı arasında maddi yardım fark var mıdır? Geçici ya da sürekli SED yardımı başvurulan farklı mı?

Geçici ekonomik SED desteği yılda bir ila en fazla iki defa yapılırken sürekli SED desteği SED onayında belirtilen zaman dilimi içerisinde her ay düzenli ve sürekli olarak yapılmaktadır. Geçici ve sürekli SED desteklerinin başvuruları tek olup başvuru sonrasında yapılan araştırmalar neticesinde ayrılmaktadır.

SED Yardımı Ne Kadar? 2022

SED yardımları Sosyal ve Ekonomik destek paketleri Son yapılan yasal düzenlemeler ile belirlenmiş olan yönetmelik çerçevesinde memur maaşlarına artışına bağlı olarak belirlenecektir. 2022 Ocak- Haziran yardım miktarları; okula başlamamış çocuklar için %50 oranında 787,48 TL, ilköğretime devam eden çocuklara %70 oranında 1181,23 TL, ortaöğretime deva eden çocuklara %80 oranında 1259,97 TL, ortaöğretim seviyesinde olup okula devam etmeyen çocuklar için %50 oranı öğretime devam eden çocuklar için 9%90 oranında 1417,47 TL, kuruluş bakımından ayrılan gençler için %40 oranında 629,99 TL olarak verilmektedir 787,48 TL, yüksek  öğretime devam eden çocuklar için %90 oranında 1417.47 TL, kuruluş bakımından ayrılan gençler için %40 oranında 629.99 TL olarak verilmektedir.

SED Hizmeti Kapsamında Olmadığınız Değerlendirildi Ne Demek?

Eğer böyle bir yazıyla karşılaştıysanız bu yazı yapmış olduğunuz başvurunuzun olumsuz yönde sonuçlandığı anlamına gelmektedir.

SED Yardımı Şartları Nelerdir? Kaç Yaşına Kadar Verilir?

SED kapsamında bulunan çocuk 18 yaşına gelene kadar yardım alır. 18 yaşını doldurduktan sonra maddi destek alabilmek için belirli şartlan sağlaması gerekmektedir.

SED Yardımı 2022 de Ne Kadar Olacak

SED yardımı 2022 yılı itibari ile bakan Selçuk un açıklamalarına göre 2022 yılında SED yardımı kapsamında yapılacak ödemenin 1.161.00TL olarak güncellendiğini ve şu an itibariyle yararlanan öğrenci ve hane sayısı olarak 131 bin öğrenciye SED yardımı kapsamında ödeme yapıldığını. Yapılan toplam ödemenin ise 149 milyon TL ödemeye ulaştığını belirtmişlerdir.

 18 Yaşından Büyük Gençlerin SED Desteği Alabilmesi İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Yardım kesildiği takdirde eğitime devam edemeyecek durumda ise ortaokul öğrencilerine 20 yaşına kadar, meslek kursuna devam ediyor ise 1 yıl daha, bakim tedbir kararı uzatılmış ve öğretime devam etmiyor ise 2 yıl daha, yüksek öğrenime devam ediyorsa okulu bitene kadar, bakım tedbir karan uzatılmış ve yüksek öğrenime devam ediyorsa 25 yaşına kadar verilmeye devam eder.

SED Yardımı Hangi Durumlarda Neden Kesilir?

SED yardımı çocuk 18 yaşını geçmişse veya ailenin ya da çocuğun belirtilen şartları sağlamayıp desteğe ihtiyacı olmadığı belirlendiği takdirde kesilir.

Aynı Evden En Fazla Kaç Kişi SED Yardımı Alabilir?

Aynı hane içerisinden en fazla iki kişi SED yardımı alabilmektedir. Ancak hakkında korunma karan varsa, çocuklar sosyal hizmetler bünyesinde yetiştiriliyorsa veya desteklendikleri takdirde ailelerinin ya da akrabalarının yanına verilebilecek ise böyle bir kısıtlama söz konusu değildir.

SED Yardımı Ödemesi Ne Zaman Yatırılır 2022?

Sed yardımı ne zaman yatacak sorusuna bir çok vatandaşımız yanıt aramaktadır. SED yardımı SED onay evrakında belirtilen aydan itibaren yatırılmaya başlar. Peki SED yardımı ayın kaçında yatar? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK Ocak 2022 de yaptığı açıklamada SED yardımlarının ayın 81 ila 15’i arasında yatırılacağını yinelemiştir.

SED Yardımı Yatmadı

SED Yardımı yatmadı ise Yardım ayın 81 ila 15i arasında herhangi bir gün hesaba geçirilebilir. Ancak kesin olmayan araştırmalar neticesinde genellikle ayın 13’ü ile 15inin son saatleri arasında yatırıldığı gözlemlenmiştir. Yani ‘Ayın 151 oldu hala yatırmadılar, acaba yatırılmayacak mı? Diye bir düşünceniz olmasın. Kaydınız e devlet sisteminde mevcuttur. E devlet sistemine baktığınızda kaydınızla ilgili bir sorun olmayıp bu ay alacağınız yazıyorsa bu ay içerisinde kesin suretle hesabınıza yatırılır.

E Devlet SED Yardım Başvurusu

SED Kaydım E Devlet Sisteminde Görünmüyor. Kaydınız e devlet sisteminde görünmüyorsa sistemsel bir sıkıntı yaşanıyor ya da evraklarınızda bir problemle karşılaşılmış olabilir. Böylesi bir durumda yapılacak en mantıklı hareket evraklarınızı alıp il müdürlüklerine başvurmanız olacaktır. SED Yardımı dilekçe örneğini e devlet üzerinden ulaşabilir. Gerekli bilgileri doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

SED yardımı sorgulama ekranı  için Tıklayınız

SED Kayıt Bulunamadı Ne Demek, Ne Anlama Geliyor?

Kayıt bulunamadı ibaresi sistemsel bir sıkıntı yaşandığı anlamına gelebileceği gibi yaşınızdan dolayı SED yardımı alamayacağınız ya da sizin hakkınızda yapılan araştırmalar sonucu yardıma muhtaç olmadığınızın tespit edildiği anlamına da gelebilir. Eğer yaşınız dolmamış ve bir problem olmaması gerektiğini düşünüyorsanız sorun etmenize gerek yok çünkü yüksek ihtimalle sistem yoğunluğundan kaynaklı verilen bir hata olabilir.

SED Yardımı Başvurusu Yapanlara Kaç Ayda Bir Ödeme Yapılır?

SED Yardımı ödemeleri 2 farklı şekilde ödeme yapılmaktadır. 1.Yardım şekli süreli yardım olarak geçmektedir bu dönemde onaylanan yardım süresi boyunca belirlenen dönemlerde sürekli yardım alınmaktadır.

Yardım Şekli Geçici yardım olarak geçmekte olup yılda belirli dönemler içerisinde en fazla 2 defa olmak suretiyle yapılmaktadır

SED Yardımı Olumlu Değerlendirildi Ne Demek?

SED yardımı olumlu değerlendirildi demek başvurunuzun alındığını ve gerekli şartlara uygun olduğu manasına gelmektedir. Bu süreçten sonra yardım kuruluşu tarafından diğer safhalar ile ilgili siz e dönüş sağlanacağı manasına gelmektedir.

SED Yardımı Kesildiğini Nasıl Anlarız?

SED Yardımı alan ailelerin SED Yardımı şartlarının bir veya birden fazlasının ortadan kalkması durumunda SED Yardımı başvurusu kesilmesi durumu oluşabilmektedir.

SED yardımı yılda kaç kez alınır?

SED Yardımı geçici yardım paketleri kapsamında gerçekleştiğinden dolayı yıl içerisinde 2 defaya mahsus veremliliktedir.

SED Yardımı Yorumları

SED Yardımı alan veya alacak olan vatandaşlarımızın sayfamıza yapacak SED süreci hakkındaki yorumlar ile bilgilendirme ve süreç hakkında ki fikirlerini bizimle paylaşarak yardımcı olmalarını rica ediyoruz. Kaymakamlık yardımı başvurusu hakkında detaylı bilgi almak isteyen vatandaşlarımız bu linkten faydalanabilir.

Yorumlar

 1. Hatice dedi ki:

  3 tane cocuk 2 tanesi okula gidiyo 1i 1.sinif digeri 2.sinif esim fabrikada calisiyo

 2. Feride dedi ki:

  3 çocuğum var 2ikisi okuyor 1. 2.sinifa gidiyor 2.side 5.sinifa gidiyor

 3. Fadile karabaş dedi ki:

  4cocuk annesiyim evin kira çocukların ihtiyaçlarını çoğu zaman gideremiyoruz

 4. Leyla kaya dedi ki:

  2 oğlum okuyor ikisine bizim ev kira eşim tek çalışıyor destek Abdulmecit oglum için destek bekliyorum

 5. Fatime Demir dedi ki:

  İki çocuk annesiyim eşimden ayrıyım eşim nafaka yatırmıyo evim kira çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılamakla zorlanıyırum

 6. Nurcan koç dedi ki:

  2 tane çocuk okutuyorum kirada oturuyorum biri 8 sınıf biri 6 sınıf

 7. Tuba dedi ki:

  İki tane ilkokula gıden cocugım var evim kira eşim tek çalışıyor

 8. Ayla öcal dedi ki:

  1 ci şifa giden bir oğlum var

 9. Selda Çek dedi ki:

  Üç tane çocuğum var üçüde okuyor oglum üniversitede kızım 6 sınıf diger kızım yurtta kalıyor dışarıdan lise okuyor banada yardım edermisiniz