enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

SED Yardımı Nedir Kimlere Verilir? SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

SED Yardımı Nedir Kimlere Verilir? SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

SED Yardımı nedir? Ne kadar? SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımı yani kısa adıyla SED T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan, bu konuda güçlük çeken ailelerin belirli yeterli düzeye gelene kadar geçici veya süreli olarak çocuklarının bakımını, ekonomik ve psiko-sosyal konularda desteklemesini sağlamak amacıyla yürürlüğe konulmuş hizmet sistemidir.

SED Yardımı Kimlere  Verilir?

 • SED yardımı yapılabilmesi için belli koşulları sağlıyor olmak gerekmektedir. Bu koşullar kapsamında SED yardımı;
 • Çocuklarının bakımını sağlayamayan, geçici ve veya kalıcı kaza-afete maruz kalan bu sebepten ailesini ve kendisini bakamayan, vefat eden kişi-ailelerin çocuklarına
 • Devlet tarafından sosyal hizmet kuruluşlarında bulunurken bu yardımı aldığı takdirde ailesi ya da akrabalarının yanına verilebilecek çocuklara
 • Ailesi ya da akrabaları tarafından bakılırken yardım yapılmazsa muhtaç duruma düşecek çocuklara
 • SED yardımını aldığı zaman diliminde yaş sınırını tamamladığı için sosyal hizmet kuruluşları ya da koruyucu aile yanından ayrılan ancak iş ve meslek edinme kursları ile eğitimine devam eden veya yardım almadığı takdirde muhtaç duruma düşecek gençlere yapılır.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

SED Yardımı başvurusu e-devlet üzerinden istenilen bilgi ve belgeleri göndermek usulüyle yapılacağı gibi gerekli belgeler bulunduğu takdirde dilekçe vererek Sosyal Hizmet Müdürlükleri ile İl Müdürlüklerine yapılabilir.

SED Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • T.C. Kimlik Numarası beyanı,
 • Sağlık raporu (Gerektiğinde istenir) öğrenci belgesi,
 • İş-Kur veya meslek kurslarına başvurduğuna dair belge,

Müracaatçının durumunu tespit amacıyla talep edilebilecek diğer belgeler. (I Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlükleri, başvuruda bulunan kişilerle ilgili başka belge isteyip araştırmalarda bulunabilir. )

SED Yardımı Ne Kadar Sıklıkla Yapılır?

Süreli Ekonomik Destek: Sürekli ekonomik destek alanlar, her ay ödeme alırlar. Bu ödemeler onaylanan süre boyunca devam eder. 3 ayda bir periyodik takip yapılır ve desteğe ihtiyacınızın devam edip etmediği değerlendirilir. Destek alma kriterlerine uymamanız veya geçiminizi kendiniz sağlayabilecek duruma gelmeniz halinde ödemeler durdurulabilir.

Geçici Ekonomik Destek: Geçici ekonomik destek ise yılda bir veya iki kez verilebilir. Bu durum, ihtiyaç durumunuza ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın değerlendirmesine bağlıdır.

Özetle:

 • Süreli Ekonomik Destek: Her ay, onaylanan süre boyunca.
 • Geçici Ekonomik Destek: Yılda bir veya iki kez, ihtiyaca ve bakanlık değerlendirmesine göre.

2024 yılı SED yardımı tutarı

2024 yılı SED yardımı tutarı, çocuğunuzun yaşı ve aile gelir durumuna göre değişiklik gösterir

Çocuk başına ödenen ortalama SED yardımı tutarları şu şekildedir:

 • 0-2 yaş arası: 5.330 TL
 • 3-5 yaş arası: 4.880 TL
 • 6-11 yaş arası: 4.430 TL
 • 12-14 yaş arası: 4.080 TL
 • 15-17 yaş arası: 3.730 TL

Koruyucu ailelerde ise çocuk başına ödenen SED yardımı tutarı aylık ortalama 8.895 TL’dir.

SED yardımı alan ailelerin gelir durumuna göre de yardımlar kademeli olarak %25’e kadar azaltılabilir.

SED yardımı hakkında daha detaylı bilgi için

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın web sitesini ziyaret edebilirsiniz: https://www.aile.gov.tr/
 • 115 Aile Destek Hattı’nı arayabilirsiniz.
 • Alo 183 SED Danışma Hattı’nı arayabilirsiniz.
 • En yakın Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi’ne başvurabilirsiniz.

Mayıs 2024 SED yardımı ödemeleri

Mayıs ayı SED yardımı ödemeleri ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Ancak, geçtiğimiz aylarda ödemelerin 10-15 gün arası yapıldığını göz önünde bulundurarak, Mayıs ayı ödemelerinin de ayın ortalarına doğru yatırılması beklenmektedir.

SED yardımı ne zaman yatacak? diye merak ediyorsanız, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın internet sitesini ve resmi sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Ayrıca, e-Devlet üzerinden de SED yardımı sorgulanabilir

Bunu yapmak için:

 1. https://www.turkiye.gov.tr/ adresine gidin.
 2. T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapın.
 3. “Aile ve Sosyal Hizmetler” kategorisini seçin.
 4. “Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Sorgula” seçeneğine tıklayın.

Ekranınızda SED yardımı ile ilgili tüm bilgiler görüntülenebilecektir.

SED Hizmeti Kapsamında Olmadığınız Değerlendirildi Ne Demek?

Eğer böyle bir yazıyla karşılaştıysanız bu yazı yapmış olduğunuz başvurunuzun olumsuz yönde sonuçlandığı anlamına gelmektedir.

SED Yardımı Şartları Nelerdir? Kaç Yaşına Kadar Verilir?

SED kapsamında bulunan çocuk 18 yaşına gelene kadar yardım alır. 18 yaşını doldurduktan sonra maddi destek alabilmek için belirli şartlan sağlaması gerekmektedir.

 18 Yaşından Büyük Gençlerin SED Desteği Alabilmesi İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Yardım kesildiği takdirde eğitime devam edemeyecek durumda ise ortaokul öğrencilerine 20 yaşına kadar, meslek kursuna devam ediyor ise 1 yıl daha, bakim tedbir kararı uzatılmış ve öğretime devam etmiyor ise 2 yıl daha, yüksek öğrenime devam ediyorsa okulu bitene kadar, bakım tedbir karan uzatılmış ve yüksek öğrenime devam ediyorsa 25 yaşına kadar verilmeye devam eder.

SED Yardımı Hangi Durumlarda Neden Kesilir?

SED yardımı çocuk 18 yaşını geçmişse veya ailenin ya da çocuğun belirtilen şartları sağlamayıp desteğe ihtiyacı olmadığı belirlendiği takdirde kesilir.

Aynı Evden En Fazla Kaç Kişi SED Yardımı Alabilir?

Aynı hane içerisinden en fazla iki kişi SED yardımı alabilmektedir. Ancak hakkında korunma karan varsa, çocuklar sosyal hizmetler bünyesinde yetiştiriliyorsa veya desteklendikleri takdirde ailelerinin ya da akrabalarının yanına verilebilecek ise böyle bir kısıtlama söz konusu değildir.

SED Yardımı Ödemesi Ne Zaman Yatırılır 2024

 • Ödeme Takvimi: SED yardımları genellikle her ayın 15’ine kadar hesaplara yatırılır.
 • Nisan Ayı Ödemeleri: Nisan ayı SED yardımları, Ramazan Bayramı nedeniyle 8 Nisan tarihinde yatırılmıştı.
 • Mayıs Ayı Tahmini: Bu bilgilere dayanarak, Mayıs ayı SED yardımlarının da ayın 15’inden sonra herhangi bir gecikme olmadan hesaplara yatırılması beklenmektedir.

SED yardımı yatırılma tarihi ile ilgili en güncel bilgilere ulaşmak için şu kaynakları takip edebilirsiniz:

SED Yardımı Yatmadı

SED Yardımı yatmadı ise Yardım ayın 81 ila 15i arasında herhangi bir gün hesaba geçirilebilir. Ancak kesin olmayan araştırmalar neticesinde genellikle ayın 13’ü ile 15inin son saatleri arasında yatırıldığı gözlemlenmiştir. Yani ‘Ayın 151 oldu hala yatırmadılar, acaba yatırılmayacak mı? Diye bir düşünceniz olmasın. Kaydınız e devlet sisteminde mevcuttur. E devlet sistemine baktığınızda kaydınızla ilgili bir sorun olmayıp bu ay alacağınız yazıyorsa bu ay içerisinde kesin suretle hesabınıza yatırılır.

E Devlet SED Yardım Başvurusu

SED Kaydım E Devlet Sisteminde Görünmüyor. Kaydınız e devlet sisteminde görünmüyorsa sistemsel bir sıkıntı yaşanıyor ya da evraklarınızda bir problemle karşılaşılmış olabilir. Böylesi bir durumda yapılacak en mantıklı hareket evraklarınızı alıp il müdürlüklerine başvurmanız olacaktır. SED Yardımı dilekçe örneğini e devlet üzerinden ulaşabilir. Gerekli bilgileri doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

SED yardımı sorgulama ekranı  için Tıklayınız

SED Kayıt Bulunamadı Ne Demek, Ne Anlama Geliyor?

Kayıt bulunamadı ibaresi sistemsel bir sıkıntı yaşandığı anlamına gelebileceği gibi yaşınızdan dolayı SED yardımı alamayacağınız ya da sizin hakkınızda yapılan araştırmalar sonucu yardıma muhtaç olmadığınızın tespit edildiği anlamına da gelebilir. Eğer yaşınız dolmamış ve bir problem olmaması gerektiğini düşünüyorsanız sorun etmenize gerek yok çünkü yüksek ihtimalle sistem yoğunluğundan kaynaklı verilen bir hata olabilir.

SED Yardımı Başvurusu Yapanlara Kaç Ayda Bir Ödeme Yapılır?

SED Yardımı ödemeleri 2 farklı şekilde ödeme yapılmaktadır. 1.Yardım şekli süreli yardım olarak geçmektedir bu dönemde onaylanan yardım süresi boyunca belirlenen dönemlerde sürekli yardım alınmaktadır.

Yardım Şekli Geçici yardım olarak geçmekte olup yılda belirli dönemler içerisinde en fazla 2 defa olmak suretiyle yapılmaktadır

SED Yardımı Olumlu Değerlendirildi Ne Demek?

SED yardımı olumlu değerlendirildi demek başvurunuzun alındığını ve gerekli şartlara uygun olduğu manasına gelmektedir. Bu süreçten sonra yardım kuruluşu tarafından diğer safhalar ile ilgili siz e dönüş sağlanacağı manasına gelmektedir.

SED Yardımı Kesildiğini Nasıl Anlarız?

SED Yardımı alan ailelerin SED Yardımı şartlarının bir veya birden fazlasının ortadan kalkması durumunda SED Yardımı başvurusu kesilmesi durumu oluşabilmektedir.

SED Yardımı Yorumları

SED Yardımı alan veya alacak olan vatandaşlarımızın sayfamıza yapacak SED süreci hakkındaki yorumlar ile bilgilendirme ve süreç hakkında ki fikirlerini bizimle paylaşarak yardımcı olmalarını rica ediyoruz. Kaymakamlık yardımı başvurusu hakkında detaylı bilgi almak isteyen vatandaşlarımız bu linkten faydalanabilir.

Yorumlar

 1. Hatice dedi ki:

  3 tane cocuk 2 tanesi okula gidiyo 1i 1.sinif digeri 2.sinif esim fabrikada calisiyo

 2. Feride dedi ki:

  3 çocuğum var 2ikisi okuyor 1. 2.sinifa gidiyor 2.side 5.sinifa gidiyor

 3. Fadile karabaş dedi ki:

  4cocuk annesiyim evin kira çocukların ihtiyaçlarını çoğu zaman gideremiyoruz

 4. Leyla kaya dedi ki:

  2 oğlum okuyor ikisine bizim ev kira eşim tek çalışıyor destek Abdulmecit oglum için destek bekliyorum

 5. Fatime Demir dedi ki:

  İki çocuk annesiyim eşimden ayrıyım eşim nafaka yatırmıyo evim kira çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılamakla zorlanıyırum

 6. Nurcan koç dedi ki:

  2 tane çocuk okutuyorum kirada oturuyorum biri 8 sınıf biri 6 sınıf

 7. Tuba dedi ki:

  İki tane ilkokula gıden cocugım var evim kira eşim tek çalışıyor

 8. Ayla öcal dedi ki:

  1 ci şifa giden bir oğlum var

 9. Selda Çek dedi ki:

  Üç tane çocuğum var üçüde okuyor oglum üniversitede kızım 6 sınıf diger kızım yurtta kalıyor dışarıdan lise okuyor banada yardım edermisiniz