enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Kreş Açmak İçin Gerekenler

Kreş Açmak İçin Gerekenler

KREŞ AÇMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

Herkes kendine en uygun işi arar ve bulmaya çalışır. Bu bazen bir devlet kurumunda çalışmak olabilecekken bazen de kendi işimizi kurmak ve yöneten olmak isteyebiliriz. Bazı meslekler de vardır ki manevi olarak da bir değer taşır. Bu manevi yön sebebiyle herkes tarafından önemsenir ve devlet de denetim altında tutmak ister. Eğitim ülkemizde oldukça önem verilen bir alandır. Devlet eğitim kurumlarını kendi kurduğu gibi özel kuruluşlar oluşmasına da izin vermektedir. Ama elbette bu özel kuruluşlar da devletin denetimine ve kontrolüne tabidir. Henüz kurulmadan öncesinde de zaten devletin şart koştuğu belli başlı özelliklerin sağlanması gerekir ki kreş açılabilsin. Gündüz bakım evi  düşünenler ama neler yapması gerektiğini bilmeyenler için konuyu derinlemesine araştırdık ve inceledik. Kreş açmak için gerekli belgeler nelerdir ve nasıl temin edilebilirler sorularını cevapladık.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE KATEGORİLER

Öncelikle kreş açmak isteyenler için önemli bir noktanın aydınlatılması gerektiğini düşünüyorum. Okul öncesi eğitim dendiğinde akla gelen anaokulu ve kreş kavramları halk arasında sıklıkla birbirinin yerine kullanılır. Lakin bu yanlıştır çünkü her iki kavramın karşıladığı anlam ve içerik birbirinden farklıdır. Bu sebeple kreş açmak için gerekli belgeler ile anaokulu için gerekenler de birbirinden farklılık göstermektedir. Kreş içerisinde eğitimi verilecek çocuklar anaokulu içerisinde eğitim alacak çocuklara oranla yaş olarak daha küçük zamanlarda olmaktadır. Bu da bu iki oluşumu birbirinden ayıran en net özellik olmaktadır.

Kreş Açmak İçin Gerekenler

Kreş açmak isteyenler için kılavuz niteliğinde olacak bir yönetmelik mevcuttur. Öncelikle gerekli izinler alınmalı kreş açma yönetmeliği tüm şartlar ve koşulları ile  detaylı biçimde incelenmelidir. Kreş açmak isteyen kişinin uygunluk denetimi de bu yönetmelik çerçevesinde yapılmaktadır. Kreş açma yönetmenliği 2020 için Tıklayınız

Her ne kadar açacağınız yer bir eğitim kurumu olsa da bu işin sahibi olarak ticari bir kar amacı güttüğünüz de unutmamalısınız. Gelir gider tablonuz, bu iş için seçtiğiniz alan ve müşteri kapasiteniz gibi ticari alanları uygun bir hale getirdikten sonra kreş açmak için gerekenler kategorisinde ikinci basamağa geçebilirsiniz.

Kreş açmak için gerekenler kısmının ikinci kategorisi pek tabii devlet denetimi kısmıdır. Yani kreş açmak için gerekli belgeler nelerdir? Sorusu gündeme gelmektedir. Tüm evraklarınız tam olduğunda, şartları karşıladığınızda kreşinizin açılabilmesi için önünüzde de bir engel kalmamış olur.

Devlet tarafından yönetmelikte kreş açabilmeniz için sağlamanız gereken koşullar tam olarak şöyledir:

 • Kreş olarak belirlemiş olduğunuz binanın kendine ait, bağlı bir bahçesinin olması gerekiyor. Bu iş için belirlenmiş olan binaların teras katlarının bahçe olarak kabul edilmeyeceğinin de özellikle belirtildiğini söylemekte fayda var.
 • Verilen oranlar incelendiğinde kreşte eğitim alan her bir çocuk için 1.5 metrekarelik bir alan ayrılmış olduğunu da yönetmelikte görebilmekteyiz.
 • Bahçeden sonra en çok üzerinde durulan ikinci önemli konu ise bina özellikleri. Binanın doğal ışık alması, karanlık bir alan olmaması; rutubet, nem gibi problemlerinin olmaması gerektiği özellikle belirtilmiş. Daha birçok detay sayılabilir ama püf noktanın verilmesi gerekirse konu şudur:
 • Bir kreş binasının çocuk için sağlık ve güven çerçevesinde seçilmiş ve belirlenmiş bir alan olması gerekir. Eğer binanız bu koşulu sağlarla yukarıda sayılan şartları zaten sağlıyor demektir.
 • Binanın iç özellikleri, bahçesi gibi konuların yanında losyonun da son derece önemli olduğunu tahmin edersiniz.
 • Bir kreş binasının yakın çevresinde patlayıcı risk taşıyan veya benzeri sağlık ve güvenlik tehdidi oluşturan oluşumların olmaması çok önemlidir. Bu sebeple kreşiniz için bine seçimi yaparken yakın çevre denetimini de sıkı takip edin.

KREŞ AÇMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

Yukarıda sayılan gerekli şartları tamamlayıp binasını tespit eden kişiler için olay büyük oranda ilerlemiş sayılır. Bundan sonrasın daha çok evrak işleri olacaktır. Evrak işleri ile devlet tarafından resmi onayınızı da aldığınızda tüm zorlukları geride bırakmış olursunuz.

Kreş açmak için gerekli belgeler düşünüldüğü kadar fazla değildir.

 • İlk gerekli evrak belirlenen kreş binasının yerini gösterir belgedir.
 • Bu belge ile konumunuzu Aile ve Sosyal Politikalar çalışanlarına bildirip onlar tarafından denetim ve keşfin yapılmasını beklemeye başlarsınız.
 • Bulunduğunuzun ilin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bu denetim için yetkili kurumdur. İnceleme işleminden onay alan kişilere bir liste verilir.
 • Bu listede toplanması ve tamamlanması gereken diğer belgelerin tamamı sıralı biçimde bulunur.
 • Bu evraklar sırayla sayılması gerekmeyen temin edilmesi kolay daha çok sizin de kişisel bilgileriniz ve güvenilirliğinizi tescil edildiği temel belgelerdir.
 • Listede sayılan belgelerin toplanması ile kişiler bu belgeleri tekrar Aile ve Sosyal Politikalar İl müdürlüğüne götürmelidir. Evraklar teslimi ile ikinci bir denetim süreci sizler için başlamış olur. Bu denetimde tamamlandığında size kreş açabilmeniz için sahip olmanız gereken ruhsat takdim edilecektir. Siz ikinci denetim süreci bitene kadar kreşiniz için gerekli inşaat, hazırlama işlemlerini yapmakta özgürsünüzdür.
 • Ayrıca belirtmekte fayda vardır ki kreş açmak için gerekli belgeler Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde ilgili şahıslar tarafından denetlendi kontrol edildi ve onaylandı diye bütün sorumluluğunuzda ne yazık ki bitmiyor. Kreşin izi yönettiğiniz tüm süreç boyunca devlete bağlığınız ve onun denetimine tabi olduğunuzu unutmamanızı öneririz. Şartları ilerleyen süreçte artık karşılamıyor olursanız tüm yetkilerinizi elinizden alabilirler.

Kreş Açmak İçin Diploma Gerekli mi?

Kreş açmak için en az ilkokul mezunu olmanız ve herhangi bir sabıkanız olmaması gerekmektir. Ayrıca kreş müdürü olabilmek için çocuk eğitimi mezunu olmanız yeterlidir.

Kreş Açmak Ne Kadar Kazandırır

Kreş açmak bulunduğu konum yer ve öğrenici sayısına göre farklılık gösterebileceğinden yaklaşık rakamlar vermek çok sağlıklı olmayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.