enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Araç Muayenesi İçin Gereken Evraklar

Araç Muayenesi İçin Gereken Evraklar

Araç Muayenesi İçin Gereken Belgeler

Araç Muayenesi için gerekli evraklar nelerdir? Trafikte seyir halinde olan tüm motorsuz ya da motorlu taşıt sahiplerinin yaptırmak zorunda olduğu araç muayenesi binek araçlar için 2 yılda bir ticari araçlar için ise yılda bir yapılması zorunludur. Aracın sağlıklı bir şekilde muayene edilebilmesi için araç muayenesi için gereken belgeler ve evraklar bulunmaktadır. Araç muayenesi için gereken evraklar hazırlanıp sonrasında muayene için randevu alınması gereklidir. Kara yolları Trafik Kanunu’na göre zorunlu bir işlemdir ve sadece yetkilendirilmiş olan Tüvtürk’te yapılmaktadır. Tüvtürk kurumu araç muayenesi için gereken evraklar tamamlanmadan araç muayenesini başlatmamaktadır. Belirli aralıklarla yapılması gereken araç muayene işlemleri, motorlu ya da motorsuz araçların tüm aksamlarının yeterliliğini kontrol ederek, yolcu ve trafik güvenliğine ne kadar uygun olduğunu kontrol etmektedir. Taşıtların düzenli aralıklar ile muayeneye sokulmasının temel amacı, olası kazaları önlemek ve araçların kusurlarını gidermektir. Peki araç muayenesi için gereken evraklar nelerdir? Yazımızda inceleyelim.

Araç Muayenesi Kaç Yılda Bir Yapılır?

Araç muayenesi için gerekli evraklar kısmına geçmeden önce araç muyene periyodu hakkıında biraz bilgi verelim. Motor, ticari ve yeni araçların muayene periyotları değişiklik göstermektedir. Sıfır kilometre olarak alınan bir aracın, alındığı tarihten itibaren ilk üç sene muayeneye ihtiyacı yoktur. Bu tür araçların ilk muayenesi yapıldıktan sonra, düzenli olarak iki senede bir muayene istasyonu çalışanları tarafından, gerekli kontrollere sokulması gerekmektedir. Motosiklet kullanıcılarının da taşıtlarını, iki senede bir muayene ettirmeleri gerekecektir. Son olarak traktör sahipleri üç yılda bir, ticari araç sahipleri ise her sene araçlarının muayene işlemlerini yenilemek zorundadır. Muayene tarihleri, araç sahiplerinin takip yapmasını kolaylaştırmak adına araç ruhsatlarına işlenmektedir. Araçlarda meydana gelen sorunlar ve kusurlar nedeni ile muayene aşamaları tamamlayamayan araç sahipleri, araçları bir ay içinde aynı istasyona götürürse ücretsiz muayene hakkından yararlanabilmektedir. Belirlenen bu süre aşıldığı takdirde araç sahiplerinden, tekrar muayene ücreti alınacaktır. Araçlarını muayeneye sokacak kişilerin tamamlaması gereken bir takım evraklar bulunmaktadır. Araç muayenesi için gerekli belgeler şu şekilde sıralanmaktadır.

araç-muayene-için-gerekli-belgeler

Araç Muayenesi İçin Gereken Evraklar

 • Muayeneye sokulacak araca ait ruhsat
 • Aracın trafik sigortasının olduğunu kanıtlayan belge
 • Egzoz gazı ölçüm raporu
 • Aracı muayeneye getiren kişiye ait ehliyet, nüfus cüzdanı
 • Araç muayene ücretinin yattığına dair dekont olması ve araca ait trafik cezası, vergi ve OGS borcu bulunmaması

Araç muayenesi için gereken evraklar haricinde Araçta bulunması gereken malzemeler ayrıca sağlık çantasında bulunması gereken ilk yardım malzemeleri bulunması gerekenler arasındadır. Ayrıca aracını muayeneye sokacak kişilerin, araçlarında ilk yardım çantası, yangın tüpü, stepne ve üçgen reflektör gibi ekipmanları bulundurması gerekmektedir.

Muayene Sonrası Karşılaşılan Sonuçlar ?

Araç muayenesinde gereken evraklar tamam olması bazı sorunların çıkmasına engel olmamaktadır. Araçlarını muayeneye sokan kişiler, aracın durumuna göre belirli sonuçlar ile karşılaşmakta ve muayene işlemleri olumlu ya da olumsuz şekilde sonuçlanmaktadır. Muayeneye sokulan araçların herhangi bir sorunu olmaması ve rahatlıkla trafiğe çıkabilecek konumda olması, muayene işlemlerinin kusursuz sonuçlanması anlamına gelmektedir. Araçlarda trafiğin seyrini bozmayacak şekilde ufak tefek kusurlar bulunması, muayene işlemlerinin hafif kusurlu şeklinde sonuç vermesine neden olmaktadır. araçlarda trafiğe çıkmayı engelleyecek derecede sorunlar ile karşılaşılması ise muayene raporunun ağır hasarlı olarak sonlanması anlamına gelmektedir.

LPG’li Araçlarda Muayene Sırasında İstenen Evraklar

LPG’li araç sahiplerinden muayene işlemlerinin sorunsuz bir şekilde tamamlanabilmesi için ekstra evraklar talep edilmektedir. Muayene işlemlerine başlarken istasyon çalışanları ilk olarak araca monte edilmiş olan LPG tankının bilgilerinin okunuyor olup olmadığını kontrol etmektedir. LPG montaj tespit raporu ve yeni tarihli gaz sızdırmazlık raporu, araç muayenesi sırasında LPG’li araçlardan istenilen ek belgeler arasında yer almaktadır.

Şirket Araç Muayenesinde Gerekli Evraklar

Şirket aracını muayene ettirmek için gerekli belgeler sırasıyla şunlardır.

 • Araç Ruhsatı,
 • Araç sigortası poliçesi,
 • Egzoz gazı ölçüm muayene belgesi

Araç muayenesini yaptırmak için gelecek olan ruhsat sahibi değilse. Beraberinde kimlik veya kimlik yerine geçen pasaport vb bulundurması gerekmektedir.

Araç Muayene Ücretleri

 • Minibüs, Otomobil, Kamyonet, arazi araçları, Römork  ,yarı römork 342,20 TL
 • Kamyon, Tanker, çekici 462,56 TL
 • Motorlu bisiklet,Bisiklet, Traktör , Römorklu veya römorksuz.    174,64 TL
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.