enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Liseye Kayıt Nasıl Yapılır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Liseye Kayıt Nasıl Yapılır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Liseye Kayıt Nasıl Yapılır? 

Liseye yapılan kayıt işlemleri iki ayrı türde görülür. Sınavlı olarak ya da sınavsız olarak lise kayıt işlemleri yerine getirilir. Sınavla kayıt işlemlerinin gerçekleştirildiği liselere E Okul üzerinden yapılır. Yapılan ön kayıt işlemleri ve aynı zaman da lise tercihlerine, yerleştirme sonuçlarına göre kayıt işlemleri otomatik olarak elektronik sistem üzerinden yerine getirilir.

Başka herhangi bir işleme gerek kalmadan okula kayıt işlemi yerine getirilmiş olur. Bu durum özellikle de veliler için oldukça kolay ve zamandan tasarruf etmeye yardımcı olan haller arasında yer alır. Ancak bu kayıt işlemi bir tek sınav ile yerleşmiş olan kişilerin tercih edebileceği bir kayıt işlemidir.Liseye kayıt şartları nelerdir? Neler gerekiyor? Yaş sınırı var mıdır?

Liseye  Sınavsız Tercih Nasıl Yapılır?

Sınavsız ve aynı zaman da puansız olarak da öğrenci alan çok programlı olan liseler genel lise, imam hatip lisesi ve meslek liseleridir. Kişilerin kayıt işlemleri bu okullara MEB tarafından bildirilmiş olan tarihlerin arasında e kayıt sisteminden yani elektronik ortam üzerinden yerine getirilir. Kişilerin bu liselere kayıt yaptırmak istemeleri durumunda herhangi bir bölge sınırlamaları olmadan 10 tane okul tercihi yapma durumları vardır. E kayıt sistemi ile öğrenci alan okulların her birine ayrı ayrı kayıt işlemi yaptıramazlar. Sadece bir adet okula kayıt işlemini yapma hakları bulunur. Onun dışında her okula kayıt yaptırma durumu mümkün olmaz.

Liseye Kayıt İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kayıt işlemi için gerekli olan belgeler okullara göre değişiklik gösterir. Ancak gelen olarak istenen bazı belgeler de bulunur. Bu belgeler;

Liseye Kayıt Gerekli Evraklar Nelerdir?

  • Kişilerin mezun oldukları okuldan onaylı olan yerleştirme sonuç belgelerinin bulunması
  • Onaylı ilköğretim öğrenim belgelerinin aslı
  • Öğrencinin nüfus cüzdanının hem aslının hem de fotokopisinin bulunması gerekir.
  • Öğrencinin velisi kim olacak ise veliye ait olan nüfus kayıt örneği
  • Kişilerin ikametgâh beyanı
  • Forma ile çekilmiş dört adet vesikalık fotoğrafın bulunması gerekir.

Bu belgelerin her birinin toplanması ile okula kayıt işlemlerinin kolaylıkla yerine getirilmesi mümkün olur.

Liseye Kayıt Uygulamasının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Uygulama sayesinde hem velilerin hem de öğrencilerin kayıt sırasında Eğitim bölgesine göre hangi liseye gidebileceğini öğrenme durumları olur. Sınavla öğrenci alan okulların sayısında bir azalma meydana geldi. Sınavsız da okula gitme imkânının sağlanması ile birlikte sınava girip girmeme durumu tamamen isteğe bağlı bir hale geldi. Bu da hem öğrencilerin hem de velilerin üzerinde bulunan sınav baskısının azalmasına yardımcı oldu. Öğrencilerin girmiş olduğu modele göre çok daha eşit sağlayan bir uygulamanın ortaya çıkmasına neden oldu.

Mahalle liselerindeki önem artmıştır. Okulların içlerinde yer alan akademik çeşitliliğin sağlanması ortaya çıkar. Okullardaki rekabetçi gerçekçiliğin belli bir düzeye çekilmesine yardımcı olur. Aynı zaman da akademik başarıdaki sürecinde gerçekleşmesine yardımcı olan bir durumdur.

Liseye Yaş Sınırı Varmıdır?

18 yaşını doldurmuş her birey yukarıdaki şartları yerine getirdikten sonra liseye kayıt işlemini gerçekleştirebilir. Okumak için yaş sınırlaması yoktur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.