enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Barkodlu Öğrenci Belgesi Nedir Nasıl Alınır?

Barkodlu Öğrenci Belgesi Nedir Nasıl Alınır?

E devlet Barkotlu Öğrenci Başvurusu

E devlet, Yüksek öğretim Kurulu Başkanlığı ile online olarak öğrenci belgesi sorgulama hakkı tanıyor. YÖKSİS’e kayıtlı olan öğrencilerin her biri e devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile öğrenci belgelerini görebiliyorlar. Öğrenci belgesi bir öğrencinin herhangi bir kurumda eğitim gördüğünü belgeleyen bir belge türüdür. Çoğu zaman öğrenci işlerinin vermiş olduğu bu belgeyi artık e devlet sistemi üzerinden de sorgulamak mümkün oluyor. Özellikle vakti dar olan öğrencilerin bu durum çok işine yarıyor.

E devlet sistemi üzerinden öğrenci belgesi sorgulamak için öncelikle e devlete TC kimlik numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekir. Ardından arama çubuğuna ‘’Öğrenci Belgesi Sorgulama” yazmanız gerekir. Karşınıza çıkan ekrandan öğrenci belgenizi görebilirsiniz.

E Devlet SGK Dökümü Sorgulama

Kişinin tüm çalışma hayatına dair sigorta bilgileri SGK dökümü sayesinde görülebiliyor. Bu döküm belgesi eskiden yalnızca Sosyal Güvenlik Kurumları aracılığı ile öğreniliyordu fakat teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık internet ortamından da öğrenilebiliyor. SGK dökümü belgesi içeriğinde kişinin ilk kez sigortalı işe giriş çıkış tarihi, sigortalı olarak çalışılan süre, sigorta bilgileri, prim bilgileri gibi bilgiler yer almaktadır. Bu bilgileri e devlet sisteminden sorgulamak mümkündür.

Bunun için e devlet sistemine giriş yaparak ”SGK Tescil ve Hizmet Dökümü” sekmesine giriş yapmak gerekir. Gerekli kimlik doğrulama adımlarını geçtikten sonra da kişi hakkındaki sigorta bilgilerini görüntüleyebilir. Böylece pek çok vize işleminde, mahkeme davalarında ve maaş bordro sorgulamasında SGK dökümünü kullanabilir.

E Devlet İkametgâh Sorgulama 

İkametgah belgesi pek çok yerde lazım olan belgeler arasında yer aşıyor çünkü bireyin oturmuş olduğu adresi gösteriyor. Eskiden sadece muhtarlık ve nüfus müdürlüğünden alınan ikametgah belgesi artık e devlet sistemi üzerinden de alınabiliyor. Henüz yeni sisteme eklenen bu bilgi son zamanlarda çok fazla talep görüyor. Özellikle yeni bir işe girerken, herhangi bir eşya alırken, bankadan kredi çekerken ve daha pek çok alanda ikametgah belgesi kullanılıyor.

E devlet üzerinden ikametgah belgesi sorgulamak için öncelikle TC kimlik numarası ve e devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak gerekiyor. Sonrasında arama sekmesine ”Yerleşim ve İkametgah Belgesi” yazmak gerekiyor. Bu arama kaydından sonra kişinin ikametgah belgeleri görüntülenebilir. Bir başka görüntüleme yöntemi ise ana sayfada yer alan ”Merhaba size nasıl yardımcı olabilirim” butonuna tıklayarak ”ikametgah” demek oluyor. Sesli yanıt servisi ile de ikametgah bilgilerini sorgulamak mümkün oluyor.

E Devlet Diploma Sorgulama

Tüm diğer işlemler gibi diploma sorgulama işlemi de e devlet kapısından mümkün hale geliyor. Önceleri yalnızca diplomanın alındığı kurumdan bu işlem yapılırken artık e devlet sistemi sayesinde de hızlı bir şekilde görüntüleme sağlanabiliyor. Bunun için öncelikle TC kimlik numarası ve e devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak gerekiyor. Sonrasında sayfanın sağ üst tarafında yer alan arama butonuna ”Mezuniyet belgesi sorgulama” yazmak gerekiyor. Yapılan arama sonucunda kişi diploma bilgilerini görüntüleyebilir.

Diploma sorgulama işleminin ardından kişi mezun olduğu okulun adını, okuldan mezun olduğu tarihi ve diploma notu gibi bilgilerini öğrenebilir. Eğer talep duyulursa ”Belge Oluştur” butonuna tıklayarak diplomanın yani bir diğer adı ile mezuniyet belgesinin çıktısı alınabilir.

Tüm İşlemler İçin E Devlet Şifresi Gerekli

Bireylerin e devlet sistemi üzerinden diploma, sigorta ve ikametgâh bilgilerini sorgulayabilmesi için öncelikle e devlet şifresi ne sahip olması gerekir. E devlet şifresini PTT şubelerinden almak mümkündür. Eğer kişi ilk defa e devlet şifresi alıyorsa 2 TL karşılığında, daha önce e devlet şifresi alıp kaybettiyse 4 TL karşılığında e devlet şifresine sahip olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.