enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Öğrenci Akbili İçin Gerekli Belgeler

Öğrenci Akbili İçin Gerekli Belgeler

Öğrenci Akbili İçin Gereken Belgeler

Ulaşımda büyük fayda sağlayan öğrenci akbili, akbil çıkarabilmeleri için belirli şartları taşımaları gerekmektedir. Öğrenci akbil kart başvurusu online olarak ya da başvuru merkezlerine gidilerek ve online internetten yapılabilmektedir. Öğrenci akbil ücreti, başvuru merkezinde gidildiğinde nakit olarak ya da kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir. Öğrenciler öğrenci akbili için gerekli belgeleri ile talep edilen kart ücretini başvuru merkezlerine göndererek başvurularını oluşturabilirler. Öğrenci akbili için gerekli belgeler teslim edildikten sonra belirlenen süre içerisinde akbil kartlarını teslim alabilirler. MEB öğrencileri için yapılan başvurularda; fotoğrafsız kimliğin aslı talep edildiği takdirde e-okul üzerinden alınan fotoğraflı öğrenci belgesinin ibrazı öğrenci akbili için zorunlu olmaktadır.

Öğrenci Akbili İçin Gerekli Belgeler

Öğrenci akbili almak için aşağıda belirtilen belgelerle başvuru yapılması gerekmektedir.

  • TC. nüfus cüzdanı aslı
  • 1 tane son altı ay içerisinde çekilmiş fotoğraf gerekmektedir.
  • Kart ücreti olarak 10 TL

Öğrenci Akbili Nereden Alınır?

Öğrenci akbili nereden alınır sorusunun cevabı birçok öğrenciyi ilgilendiren bir konudur. Öğrenci akbili için kayıt yapılan okul, toplu taşıma kurumuna bir bütün öğrenciler için başvuru yapabilmekte, kayıt esnasında öğrenciler, öğrenci kartlarını okulunuzdan alabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken husus, okul tarafından verilen kartların tam tarifeye göre ayarlanmış olmasıdır. Öğrenci kartını okuldan aldıysa, bir otomatik dolum makinesinde tarifesini indirimli tarifeye dönüştürebilir. Eğer kayıt esnasında size öğrenci kartı verilmemiş ise, toplu taşıma kurumuna giderek bireysel başvuru yapmanız gerekmektedir.

Bunun için isterseniz internet üzerinden online olarak ya da kart başvuru merkezlerine bireysel olarak başvurularınızı yapabilirsiniz. Online değil de bireysel olarak kendiniz başvuru yaparak indirimli öğrenci kartınızı temin edebilirsiniz. Bunun için başvuru yaptığınız bölgenin kart başvuru merkezlerinden birine gitmeniz gerekmektedir. Bu merkezler genellikle ilçe meydanlarında ya da metro istasyonları gibi kolay ulaşılabilen yerlerde bulunmaktadır.

Öğrenci Akbili  Nasıl Alınır?

Öğrenci akbili nasıl çıkarılır? Öğrenci akbili nasıl alınır? sorusunun cevabını merak eden öğrenciler, öğrenci akbillerini bir kaç yerden temin edebilirler. Öğrenci kartınızı kayıt yaptırdığınız okuldan alabilirsiniz. Öğrenci kartınızı başvuru yaptığınız okuldan aldıysanız öğrenci kartımızı otomatik dolum makinasından indirimli tarifeye dönüştürebilirsiniz. Öğrenci kartınızı okuldan almadıysanız, öğrenci kart başvurusu için toplu taşıma firmalarına başvuru yapabilirsiniz. Başvuru merkezlerine bireysel olarak başvurarak kartınızı alabilirsiniz.

Öğrenci Akbili Çıkarma Yerleri

Öğrenci kart başvurularını, online yaparak temin edebilirsiniz. Online başvuru yapıldıktan sonra kartınız hazırlanıp PTT ile adresinize gönderilmektedir. Bireysel olarak kendiniz başvuru yaptığınız da bulunduğunuz ilin birçok noktasında bulunan başvuru merkezlerinden birine gitmeniz gerekiyor. Bu başvuru merkezlerine giderken öğrenci akbili ve başvuru için gerekli belgeleri temin ederek başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra kartınız hazırlanıp size teslim edilecektir.

Öğrenci Akbili Nasıl Çıkarılır?

Okulların açılması ile birlikte öğrencilerin merak ettiği konular arasında Öğrenci akbili nasıl çıkarılır sorusunun cevabıdır. Toplu taşıma araçlarını çok sık kullanan öğrenciler, öğrenci akbili çıkararak ulaşım giderlerini azaltmak istemektedirler. Öğrenci akbili çıkarmak için online başvuru ve bireysel başvuru yapılabilmektedir. Öğrenci akbil için bireysel başvuru için öğrenci belgesi nüfus cüzdanı ve 1 adet vesikalık fotoğraf ile öğrenci akbil başvuru merkezine gidip başvuru yapılabilmektedir.

Öğrenci akbili için başvuru yapıldıktan sonra, öğrenci akbili ücretini başvuru merkezine gidip nakit veya kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra talep edilen belgeleri ve kart ücretini başvuru merkezine ileterek belirlenen süre içerisinde kartlarına teslim alınabilir. Burada dikkat edilmesi gereken öğrenci belgesinin son 1 ay içerisinde alınmış mühürlü ve onaylı olması gerekmektedir. Önemli bir hususta e-devlet üzerinden alınan öğrenci belgesinin de geçerli olmasıdır. Nüfus cüzdanı alternatif olarak öğrenci kimlik kartı yerine kullanılabilir. Yabancı uyruklu öğrenciler de pasaport kullanabilirler.

Öğrenci Akbili Geçerlilik Süresi

Öğrenci akbili geçerlilik süresi kartınızın güncelleme işlemini son vize tarihinden bir ay öncesinden itibaren son vize tarihine kadar gerçekleştirilebilir. Öğrenci akbil kartınızın son vize tarihinden önce güncelleme işlemi yapılmadığı takdirde kartınız bloke olacaktır veya tam tarife uygulanacaktır. Güncelleme tahlillerinde şehir dışında iseniz, kart güncelleme hakkınız 5 yıla kadar devam edebilecektir. Öğrenci akbil kartları MEB ve YÖK sorgusuna tabi bulunduğundan aynı yıl içinde güncelleme yapılması gerekmektedir. Kart güncelleme işlemleri biletmatiklerde kart okuma kısmına yerleştirilir ve kart güncelleme işlemi tamamlanır. Kartınızı alıp bir sonraki kullanım süresine kadar ücretsiz olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Öğrenci Akbili Kaç Yaşında Alınır?

Öğrenciler tarafından öğrenci akbili kaç yaşında alınır sorusunun cevabı merak konusu olmaktadır. Öğrenci akbili, Çıraklık Eğitimi Kanunu kapsamında eğitim gören öğrenciler ile temel eğitim kanunları ve diğer kanunlar kapsamında eğitim alan öğrenciler, Yükseköğretim Kurumu Kanunu, açık ilköğretim, açık lise, ve kursu öğrencilerinin alabileceği indirimli karttır. Kur’an kursu öğrencileri, Açık ilköğretim ve açık lise öğrencileri öğrenci kartı alabilmeleri için; 20 yaşından gün almamış olmaları ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nda çalışan kaydının olmaması gerekmektedir. Bu şartları oluşturan açık öğretim ve açık lise öğrencilerinin son 1 ay içerisinde almış oldukları öğrenci belgesi ve SGK tarafından verilen çalışmadığına dair belge ile birlikte başvuru merkezlerine giderek bireysel başvuru yapmaları gerekmektedir.

Öğrenci Akbili Aylık Akbil

Öğrenci akbili aylık akbil yüklemesi ile 200 kontörlük biniş hakkına sahip olmak demektir. Yapılan seyahatler esnasında araç değişikliklerinde hattın tarifesine göre kontör sayısında azalma başlayacaktır. Seyahat edilen araç tek biletli ise 1, çift bileti ise 2 ve metrobüs hatlarında 1 kontör mevcut kontörden düşecektir. Öğrenci akbilinde, yanınızda seyahat edecek kişiler için kullanılmak üzere aylık akbile normal akbil yüklemesinde yapılabilmektedir. Bu uygulama ile araçtaki ilk dokunuşta aylık akbil kontörünüzden, aynı araçta yapılan diğer dokunuşlar ise normal kontörünüzden düşecektir. Aylık öğrenci akbil geçişlerinde bilgilendirme soketini, uygulanacak dokunuşlar ile kalan kontör miktarı geçiş cihazının ekranından takip edilebilmektedir.

İstanbulkart Online İşlemler

İstanbulkart online işlemler sadece İstanbulkart web adresinden yapılmaktadır. İstanbulkart, online hizmeti ödeme sistemlerindeki dijitaleşmenin sağladığı avantajlar ile 16 milyon kullanıcısının gözde ödeme aracı olmayı hedeflemektedir. İstanbulkart mobil uygulaması ile de kullanıcılara kolay, hızlı ve güvenli ödeme olanağı sağlamaktadır. İstanbulkart online hizmeti ile para yükleme bakiye görüntüleme ve hesap hareketlerini izleme işlemleri gibi bir çok işlem kolay hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Ayrıca istanbulkart mobil uygulaması ile de anlık bakiye görüntüleme talimat oluşturma, talimat yükleme, en yakın yükleme ve harcama noktalarını görüntüleme ve hareket detaylarını izleme gibi birçok hizmeti kullanıcılara sunmaktadır. NFC destekli telefonların arkasına İstanbul kartı yaklaştırarak anlık bakiye görüntüleme ile kullanıcılara büyük bir kolaylık sağlanmaktadır.

Öğrenci akbili 50 TL oldu mu?

Öğrenci akbili ücreti 50 TL oldu mu? birçok kişi tarafından merak edilmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından öğrenci akbili ücreti aylık tutarı 40 TL olarak belirlenmiştir.  Alınan karar ile Yüksek Öğretim Kurumu, Kanunu Çıraklık Eğitim Kanunu çerçevesinde eğitim gören öğrenciler ile temel eğitim kanunları ve diğer kanunlar kapsamında eğitim gören öğrenciler açık ilköğretim, açık lise, Kur’an kursu öğrencileri için indirimli akbil veya İstanbulkart ücretleri aylık 40 TL olarak belirlenmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından alınan karar ile öğrenci aylık mavi kart ücretinin 85 liradan 40 liraya indirilmesi oy birliği ile kabul edilmiştir. Öğrenci akbili aylık 200 geçiş hakkı 40 lira olarak belirlendi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.