enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Tıp Dil Sınavı Nedir? Sınav Soruları ve Başvuru Tarihi

Tıp Dil Sınavı Nedir? Sınav Soruları ve Başvuru Tarihi

Tıp Dil sınavı Ankara Üniversitesince gerçekleştirilen, yabancı dil sınavıdır. Bu sınava Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimine Giriş (DUS) ve Tıpta Uzmanlık Eğitimine Giriş (TUS) sınavlarına giren, bu alanlarda uzmanlık derecesine sahip olmak isteyen adaylar girmektedir. Bu sınav sonucuna göre dil yeterlilikleri ortaya koyulur ve TUS ve DUS sınavları için dil yeterliliğini gösteren sınav puanı kullanılır. Tıp Dil sınavı türleri farklı yabancı dillerde olduğundan 3 farklı şekilde gözlenir. Tek bir yabancı dil sınavı sonucu DUS ve TUS için geçerli sayılır.

YÖKDİL ve YDS sınavlarına girerek yabancı dil yeterliliği sorgulamak mümkün olsa da Tıp Dil sınavını ayrıcalıklı kılan tıbbi literatür içeriğinde hazırlanan bir yabancı dil sınavı olmasıdır. Tıp Dil sınavı Almanca, İngilizce ve Fransızca yabancı dillerinde olmak üzere 3 farklı sınav olarak hazırlanır. Tıp Dil sınavına hazırlananlar bir sınav döneminde bu sınavlardan sadece birine girme hakkı elde ederler.

Tıp Dil Sınavı Geçerlilik Süresi

Ankara Üniversitesinde hazırlanan TıpDil sınavı yılda iki defa olmak üzere Şubat ayı ve Haziran ayında, sadece İstanbul ve Ankara merkezli olarak gerçekleştirilir. Sınavlara başka şehirde girme hakkı bulunmamaktadır. TıpDil sınavı geçerliliği 5 yıldır. Sınava girilen sınav dönemi sonrasında bu yabancı dil yeterlilik puanını 5 yıl boyunca kullanma şansı bulunmaktadır.

Tıp Dil Sınavına Kimler Girebilir?

DUS ve TUS sınavlarına girmeye hak kazanan veya hak kazanacak olan tüm doktor adaylarının TÖMER Tıp Dil sınavına başvuru yapması mümkündür. Tıp Fakültesinde okuyan öğrenciler, intörn doktorlar, stajyer doktorlar, asistanlar, uzman doktorlar, pratisyenler ve tıp diploması bulunan tüm diğer doktorlarla beraber Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri, asistan diş hekimleri, diş hekimliği yapanlar ve bu diplomaya sahip olan tüm diğer hekim kişiler, TUS’a girme izni bulunan sağlık bölümlerinden mezun öğrenciler ve diploma sahibi kişilerin TıpDil sınavına girme hakkı vardır ve başvuru gerçekleştirebilirler.

Tıp Dil Sınavı Soruları

TıpDil sınav soruları 80 adettir. Sınavdaki 80 sorunun cevaplanması için verilen süre 150 dakikadır. Sınav sonucunda yanlış cevaplar doğru cevapları götürmez, birbirine etki eden sorular yoktur. Sadece kaç doğru cevap verilmişse bu net olarak alınır. Tıp Dil sınav başarı puanı 50 puandır. 50 ve üstü puan alan herkes başarılı sayılır yani sınavdaki 80 sorudan sadece 40 soruyu doğru cevaplamak sınavdan başarılı sayılmak için yeterlidir. Sınavda sorulan soruların konu ağırlıkları ise şu şekildedir;

  • Paragraf Sorusu: 20
  • Cümle Tamamlama: 11
  • Paragraf Tamamlama: 6
  • Dil Bilgisi ve Kelime Bilgisi: 23
  • Türkçe- İngilizce Çeviri: 7
  • İngilizce- Türkçe Çeviri: 7
  • Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümle Bulma: 6

Tıp Dil Sınav Başvurusu 2023

Tıp Dil sınav başvurusu adayların aday.ankara.edu.tr  internet sitesine girerek Aday Bilgi Sistemi’ne erişim sağlaması ile yapılır. Sınav başvurusunun tamamlanması için sınav ücretinin yatırılması gerekir. Bu ücret her sene değişiklik gösterdiğinden sınav başvurusu yapılan döneme ait güncel ücretlendirmeyi Sınav Kılavuzundan öğrenmek mümkündür.

Tıp Dil Sınavı İçin Gerekli Belgeler

Sınava giriş yapabilmek için sınav yerine sınav giriş belgesi, nüfus cüzdanı veya geçerliliği bulunan pasaportun adayın yanında bulunması zorunluluğu vardır.

Tıp Dil Sınavına Nerede Gireceğim

Tıp dil sınavları yapılan iller İstanbul ve Ankara olmak üzere iki ilimizde yapılmaktadır.

Tıp Dil Sınavı Ne Zaman

Tıp dil sınav tarihleri 2023 yılı için 08*02-2023 ve  27-06-2023 olarak belirlenen iki tarihlerde yapılmaktadır.

Tıp Dil Sınavı Soruları pdf

 

Tıp dil sınav soruları indirmek için Lütfen tıklayınız

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.