enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Evlilik beyannamesi nedir? Nereden Alınır? Nasıl Doldurulur?

Evlilik beyannamesi nedir? Nereden Alınır? Nasıl Doldurulur?

Evlilik Beyannamesi Nedir?

Evlilik Beyannamesi ve Evlenme İzin Belgesi Nedir? evlilik başvurusunda bulunacak çiftlerin ikametinin bulunduğu adresin dışında bir yerde evlenebilmeleri için gerekli resmi bir belgedir. Evlilik beyannamesinin diğer bir adı da nikah izin belgesidir. Bu belgeyi alan çiftler, yurt içinde veya yurt dışında resmi bir engelle karşılaşmadan evlenebilir.

Evlilik Beyannamesi Nereden Alınır?

Evlilik beyannamesi belediye evlendirme biriminden alınır ve bir ya da iki örnek olarak düzenlenir. Evlenmeyle ilgili mahkeme kararı varsa bunlar beyannameye eklenir. Beyannamede çiftin bilgileri; anne ve baba ad, soyad ve imzaları; yetkili kişinin onayı bulunmaktadır.

Evlilik Beyannamesi Hangi Şartlarda İstenir?

Evlilik izin belgesi, evlenme adayı çiftlerinden ikisinin de ikametinin bulunmadığı bir ilde veya ilçede nikah kıyılabilmesi için gereklidir. Eğer çiftlerden ikisinin de ikametlerinden farklı bir ilçede evlenmeleri söz konusuysa, çiftlerin bağlı oldukları belediyelerden birinden izin belgesi alması gerekmektedir. Aynı şekilde, eğer evlilik adayı çift, çiftlerin ikametlerinden farklı bir şehirde evlenmek istiyorlarsa, çiftlerden birinin bağlı olduğu belediyeden evlilik beyannamesi alınması gerekiyor.

Türkiye’de yaşamakta olup, yurt dışında konsoloslukta evlenecek çiftlerin de evlilik beyannamesi alması gerekiyor. Çiftlerden birinin ikametinin bulunduğu ilçe belediyesinden izin belgesi alınması ve evlenmek istedikleri yerdeki Türk konsolosluğuna verilmesi gerekiyor. Son yapılan Güncelleme ile E devlet üzerinden aile bildirimi yapılabilmektedir.

Evlilik Beyannamesi Nasıl Alınır?

Evlilik Beyannamesi ve Evlenme İzin Belgesi, evlilik adayı çiftlerden birinin ikametinin bulunduğu ilçeye bağlı evlendirme dairesinden alınır. Evlenme beyannamesinin bir kopyası çiftlerin ikamet ettiği ve izin aldıkları belediyede kalır. Diğer nüsha nikah günü, ikamet dışındaki belediyenin evlendirme dairesine verilir.

Evlenme beyannamesi ve diğer evraklar eksiksiz bir şekilde nikah kıyılacak belediyeye teslim edilirse, nikah günü alınabilir. Farklı belediyelerden iki farklı izin belgesi alınmasına gerek yoktur. Ayrıca izin belgesi alındıktan sonra nikah günü başvurusu için belediyeye yapılacak başvuruya çiftlerin birlikte gitmesine gerek yoktur, çiftlerden birinin gitmesi yeterlidir.

Evlilik Beyannamesi İçin Gerekli Belgeler

Evlilik Beyannamesi ve Evlenme İzin Belgesi aynı belgede düzenlenir ve evlilik izin belgesi, belgenin alt kısmında yer alır. Kısacası evlilik izin belgesi için ayrıca bir belge gerekmez.

Evlenme Beyannamesi için vesikalık fotoğraf, sağlık raporu, rıza belgesi, nüfus kayıt örneği veya evlenme ehliyet belgesi gerekir. Evlilik beyannamesi için ekstra bir ücret alınmaz. Evlilik izni belgesi alabilmek için kimlikle başvuru yapmak yeterlidir. Belgeyi çiftlerden biri veya ikisi birlikte alabilir. Evlilik beyannamesi eğer ikamet dışında nikah kıyılacaksa iki nüsha olarak düzenlenir. Gerekmediği durumda tek nüsha olarak verilir. Farklı bir yerde evlenmek için izin belgesi alınırken ücret talep edilmez.

Evlilik Beyannamesi Ne Kadar Geçerli?

Evlilik izin belgesi alınıp gerekli işlemler yapılıp doldurulduktan sonra, çiftlere yurt içinde veya yurt dışında 6 ay süreyle geçerli olarak evlenme hakkı verir. Bu belgeyle evlenen çiftler evlendikten sonraki 15 gün içinde ikamet ettikleri belediyeye bildirmekle yükümlüler. Eğer belge alındıktan sonra 6 ay içinde çiftler evlenmezse belgenin tekrar alınması gerekir.

Not: Evlilik Beyannamesi Nasıl Doldurulur? Konusunda belediye çalışanlarından yardım alabilirsiniz.

Evlilik Beyannamesi Formu

evlilik-beyannamesi-formu-örneği

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.