enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

İş Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

İş Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

İşe Girişte İstenen Belgeler

Her iş yerine başvuru yapıldıktan sonra aranan kriterlere uyduğunuz takdirde sizden iş başı yapmanız için gerekli bazı evraklar istenmektedir. Bu evraklar iş başvurusunu göre farklılık gösterme ihtimali yok denecek kadar azdır . Başvurmuş olduğunuz iş yeri devlet kurumu tıp sektörü gibi özel niteliğe sahip iş yeri değilse genellikle istenilen belgeler farklılık göstermemektedir.

İş başvurusunda sizlere rehber olacak ve gerekli belgeleri en kısa sürede nerelerde hazırlayacağınıza dair bir yazı hazırladık. İş başvurusu için gerekli belgeler nelerdir

T.C Nüfus Cüzdanı

İş yerlerinde başvuru evrakları arasında öncelikle istenilen kimlik bilgilerin izdir. Kimliğiniz güncel olmalı ve son çıkan yasal mevzuata uyumlu olmalıdır.

Son Altı Ay İçerisinde Çekilmiş Fotoğraf

İş başvurusunda bazı evrakların hazırlanabilmesi için sizden yeni çekilmiş fotoğrafınız gereklidir ,Her iş yeri sizden farklı sayılarda fotoğraf isteyebilmektedir. fakat çoğunlukla 6 adet fotoğraf yeterli olmaktadır

Öz Geçmişiniz

Öz geçmiş formunuz hem iş başvurusu esnasında işverenin sizin hakkınızda yeterli bilgiye sahip olması için gerekli evrakların başında gelmektedir. Ayrıca bazı firmalar iş başvurusu esnasında sizden ayrıca bir CV doldurmanızı isteyebilir.

Sağlık Raporu

Her iş yeri işe alacağı personel hakkında detaylı bir sağlık dökümüne sahip olmak ister bu istek esasında yasal bir zorunluluktur, sağlık raporu çalışmaya başlayacağınız iş yeri sizi hangi şartlarda çalıştırabilir veya çalışmanıza engel olan birimler hakkında fikir sahibi olur.

Aile Bilgi Formu

Aile bilgi formu iş yeri tarafından sizlere verilen iş yerinin ailenizin çocuk sayısı evli mi, bekar mı, veya dul mu,  olduğunuza dair bilgileri SSK Gibi kurumlar ile paylaşması için istenilen belgedir.

İkametgah

Nerede ikamet ettiğinize dair istenilen belgedir. İkametgah belgesini muhtarlıktan alabileceğiniz gibi nüfus idaresinden de temin etmeniz mümkündür.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Vukuatlı nüfus kayıt örneği nüfus müdürlüğünden alabileceğiniz bir belgedir. Günümüzde bu belgeyi E Devlet şifreniz ile kolaylıkla çıkara bilmektesiniz.

Adli Sicil Kayıt Bildirisi

Adli sicil kaydı olarak geçen bu belge geçmişe dair herhangi bir suça karışıp karışmadığımızı gösteren belgedir. Nüfus müdürlüğünden alabileceğiniz gibi E Devlet şifresi ile bu belgeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Mezun Olduğunuz Okul Diploması

İş yerine bildirmiş olduğunuz mezuniyet belgesi aslı ve fotokopisi.

Askerlik Durumu Terhis Belgesi

Askerlik yapıp yapmadığınızı tecilli veya muaf olduğunuzu gösteren belge.

SGK Sigorta Numaranız

Başka iş yerinde daha önce çalışmış ve size verilen sigorta numaranızı iş yerine bildirmeniz gerekebilir. (Bir çok firma TC Kimliğinizden bu bilgilerinize ulaşabilmektedir)

ÖSYM Sonuçlarınızı Gösteren Belge

İş başı yapacağınız sektör eğer devlet kurumu ise ÖSYM Sonuç belgesini ibraz etmek zorundasınız.

İş Başı Sözleşmesi

Her firma iş başı yaptıracağı personel için özel nitelikte firma kuralları ve çalışma şartlarını bildiren bir sözleşme sunmakta ve bu sözleşmeyi sizin okuyarak karşı tarafa imzalı şekilde teslim etmenizi istemektedir.

Kan Grubunuz Gösteren Belge

Kan grubunuzu biliyorsanız veya kimlik bilgilerinizde var ise ayrıca belge göstermenize gerek yoktur.

Sürücü Belgesi

Sürücü belgeniz var ise ayrıca belirtmeli ve fotokopisini iş yerine sunmalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.