enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Yük Taşımak İçin Gerekli Belgeler Kamyonla Yük Taşıma Kuralları

Yük Taşımak İçin Gerekli Belgeler Kamyonla Yük Taşıma Kuralları

Yük Taşımak İçin Gerekli Belgeler

Yük taşıma için gerekli belgeler .Kamyonla yük taşıma için gereken belgeler: Yük taşımada kullanılacak araç hangi kategoride araç ise o araç için istenilen ehliyet şartı aranmaktadır. Bunun yanında yük taşımak için gerekli belgelerin en önemli ve olmazsa olmazlardan biri yük taşıma bir diğer adı ile yetki belgesinin olması zorunludur. Yetki belgesi ulaştırma bakanlığından alınabilmektedir. Bu belgeler kara yollarında yük taşınması için yeterli değildir. Aracı kullanacak sürücünün, yük taşımadan kullanılacak aracın ve araç sahibinin sahip olması gereken belgelerde ayrıca bulunması  gerekmektedir. Bu belgelerin hazırlanması sonucu hem yükünü taşınması için veren yük sahibi, hemde taşıyan taraf yükün gerekli yasal prosedürlere göre taşındığından ve yükün güvenle yola çıkacağından emin olur.

Yük Taşımacılığında Araçlara Verilen Yetki Belgeleri

Ruhsatta kayıtlı cinsi kamyonet yada kamyon olan ve yük taşımak için yararlanılan tüm araçların K Yetki Belgesi bulundurması gerekmektedir. K yetki belgesine sahip araçların ruhsatta şirket üstüne kayıtlı olması veya gerçek kişi üzerine kayıtlı ise bu gerçek kişinin vergi levhası bulunması gerekmektedir. K yetki belgeleri taşınan yükün sahipliğine göre farklılık göstermektedir. Eğer araç kendi yükünü taşıyor ise K2 Yetki Belgesi bulundurması gerekmektedir. Nakliye amaçlı başka şirket veya kişilerin yükünün taşınması halinde K1 Yetki Belgesi sahibi olmalıdır. Eğer araç ile hem kendi yükümüzü taşıyor hemde şirket veya kişilere nakliye hizmeti veriyorsak bulundurmamız gereken yetki belgesi K1 olmalıdır. K yetki belgelerine sahip olmak için bulunulan şehrin Ulaştırma Bakanlığı Bölge Müdürlüğüne başvuru yapılması gerekmektedir.

yetki-belgesi-ka2

Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

Yük taşımacılığı yapmak isteyen bütün ticari araç sürücüleri SRC Belgesi sahibi olmak zorundadır. Mesleki Yeterlilik Belgesi olarak da bilinen SRC belgesini tüm kamyon, kamyonet, panelvan, çekici gibi ticari araç sürücülerinin sahip olması gerekmektedir. Yapılan işin çeşidine göre farklı tip SRC belgeleri mevcuttur. Yurt içi yük taşımacılığı yapmak isteyen sürücülerin sahip olması gereken belge tipi SRC4 tipi belgedir. SRC belgesi almak isteyen sürücülerin kullanacakları ticari aracın tipine göre sürücü belgesine sahip olmaları ve 26 yaşından gün alıp, 63 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir.

Psikoteknik Raporu yük taşımacılığı yapmak için sürücünün almak zorunda olduğu diğer bir belgedir. Psikoteknik raporu, sürücülerin psikolojik ve bedensel durumlarının sürücülük yapmaya uygun olup olmadığını gösteren simülatör eşliğinde ve psikolog tarafından gerçekleştirilen test sonrası verilen bir belgedir. Bu rapor Sağlık Bakanlığı denetiminde olan onaylı kurumlar tarafından verilebilmektedir. Bu testte sürücünün güvenli araç kullanmasını sağlayan algılama ve dikkat gibi muhakeme yeteneklerine, tepki hızı, göz ve el koordinasyonlarına ve sorumluluk, saldırganlık ve öz kontrol gibi davranışsal kişilik özelliklerine bakılır. Yapılan bu test sonucunda sadece olumlu bulunan adaylar psikoteknik raporunu almaya hak kazanırlar.

Yük Taşımacılığında Kullanılan Belgelerin Geçerlilik Süresi

Yük taşımacılığında kullanılan tüm belgelerin geçerlilik süresi 5 yıldır. 5 yıl sonunda bu belgelerin tekrar çıkarılması gerekmektedir. Psikoteknik raporunun yenilenme süreci ilk rapor alınan süreç ile aynıdır. İlk raporu alma esnasında tabi olunan testin aynısı tekrar uygulanır. Src belgesi ve psikoteknik raporunun sağladığı şartları yerine getiren sürücülerin belgeleri yenilenir. Gerekli şartları sağlayamayacak duruma gelen sürücülerin belge yenilemeleri yapılamamaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.