enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Formasyon İçin Şartlar Gerekli Belgeler Nelerdir

Formasyon İçin Şartlar Gerekli Belgeler Nelerdir

Formasyon için şartlar nelerdir yazımızda formasyon bir diğer adıyla pedagojik formasyon için şartların, neler olduğundan bahsedeceğiz. Öğretmen olmak isteyen ancak  eğitim fakültesi dışında farklı bölümlerde okuyan ya da mezun olan kişilere yönelik verilen bir eğitim programdır.  Öğretmen olmak isteyen adaylar için Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK)  izin verdiği üniversiteler belirli dönemlerde formasyon için gerekli şartlar hususunda eğitim vermektedir. Bu sebepten formasyon için şartlar bir öğretmen adayı için önem arz etmektedir. Peki izin verilen üniversitelerce verilen bu  formasyon sertifikası nasıl alınır? Formasyon için şartlar ve belgeler nelerdir? Formasyon sertifikası için şartlar ve belgeler nelerdir?  Yazımızda biz de bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

Pedagojik Formasyon için Şartlar Nelerdir? Nasıl Alınır?

Pedagojik formasyon nasıl alınır? Pedagojik almak isteyen kişiler, eğer eğitimlerine devam ediyor ise öncelikle okudukları üniversiteden bu eğitimin verilip verilmediğinin araştırması yapmaları gerekmektedir. Tabiiki öncelikle formasyon için şartların yerine getirilmesi için kendi okudukları üniversitede formasyon eğitimi verilmiyor ise öğrencilerin diğer üniversiteleri araştırmaları gerekmektedir.

Formasyon İçin Diploma Notu Kaç Olmalı? Formasyon İçin Gerekli Ortalama?

Formasyon için şartlar içerisinde olmazsa olmazlardan bir tanesi Formasyon eğitimine başvuracak olan kişilerin formasyon diploma notu ortalaması genellikle 3.-4. sınıf ya da mezun olmaları gerekmektedir. Kişilerin başvuru yapabilmeleri için ise diploma notu ortalamalarının 100 üzerinden 65, 4 üzerinden ise 2,5 olması gerekmektedir.

Pedagojik Formasyon Hangi Üniversitelerde Verilmektedir?

Pedagojik formasyonun hangi üniversiteler tarafından verildiğinin araştırmasını  yapmak gerekmektedir. Çünkü YÖK,  her yıl hangi üniversitelerin  pedagojik formasyon sertifikası vereceğini kontrol ederek yeni belirlemeler yapabilmektedir. Bu nedenle hangi üniversitenin formasyon eğitimi vereceği  her yıl değişebilmektedir. Formasyon için şartlar ise üniversite tarafından belirlenebilmektedir.

Pedagojik Formasyon Başvurusu  Ne Zaman Yapılmaktadır?

Formasyon başvurusu için kesin kayıt tarihi bulunmamaktadır. Her üniversite farklı zamanlarda  kesin kayıt tarihi belirlemektedir. Bu nedenle formasyon için gerekli şartları sağladıktan sonra başvuru yapmayı düşünüyorsanız eğitim almak istediğiniz üniversitenin başvuru tarihlerini  üniversitenin internet sitesinden takip etmeniz gerekmektedir.

formasyon için şartlar ve belgeler

Formasyon Eğitiminde Verilen Dersler Nelerdir?

Formasyon sertifikası programında verilen dersler, eğitim fakültelerinde pedagojik formasyon kapsamında verilen dersler ile birebirdir. Bu dersler genel olarak;

 • Rehberlik,
 • Gelişim Psikolojisi,
 • Ölçme ve Değerlendirme,
 • Öğrenme Öğretme Kuram ve Yaklaşımları,
 • Sınıf Yönetimi,
 • Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı,
 • Öğretmenlik Uygulaması,
 • Özel Öğretim Yöntemleridir.

Formasyon İçin Gerekli Belgeler

Pedagojik formasyon için gerekli olan belgeler, üniversiteler tarafından belirlenmektedir. Bu nedenle formasyon için belgeler değişiklik gösterebilir. Fakat genel olarak istenen formasyon için gerekli belgeler şunlardır.

Pedagojik Formasyon İçin Gerekli Belgeler

 • Formasyon kayıt başvuru belgesi,
 • Başvuran kişi öğrenci ise öğrenci belgesi,
 • Başvuran kişi mezun ise mezuniyet belgesi fotokopisi  ya da diploma fotokopisi ,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Lisans not durumunu gösteren belge,
 • İki ya da üç adet vesikalık fotoğraf,
 • Formasyon öğrenim ücretinin ilk taksitinin ödendiğini gösteren banka dekontu,

Pedagojik Formasyon Süresi Ne Kadardır?

Formasyon sertifikası alma süreci, toplamda iki yarı yıldan oluşmaktadır. Eğitim saatleri, günleri ve formasyon eğitimi; sertifikayı alacağınız okul tarafından belirlenmektedir. Formasyon eğitimleri genel olarak ilkbahar-sonbahar dönemi ya da sonbahar-ilkbahar döneminde yapılmaktadır. Bu süreyi başarı ile tamamlayan öğrenciler formasyon sertifikası almaya hak kazanmaktadırlar.

Pedagojik Formasyon Ücreti Ne Kadardır?

Pedagojik Formasyon Ücreti Formasyon eğitimi için her üniversitenin belirlediği bir formasyon ücreti bulunmaktadır. Yani her üniversitenin belirlediği pedagojik formasyon ücreti farklı olmaktadır. Bu nedenle sertifika ücreti için eğitim alacağınız üniversitenin internet sitesinde yayınladığı formasyon ücreti ve diğer duyuruları takip etmeniz gerekmektedir.  formasyon ücreti her iki dönem ayrı ayrı olmak kaydıyla iki dönem yatırılmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.