enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Nikah İçin Gerekli Belgeler 2020

Nikah İçin Gerekli Belgeler 2020

Nikah İçin Gerekli Evraklar 2020

Nikâh işlemleri için gerekli olan evrakların, nikah başvurusundan önce ayarlamaları gerekir. Evrak listesine belediyelerde yer alan evlendirme dairelerinden ulaşma imkanları bulunur. Bu durum zaman kazanma konusunda da oldukça önemli bir yer tutar. Nikah için gerekli belgeler 2020 yılı için istenilen evraklar sırasıyla şu şekildedir.

Nikah İçin Gerekli Belgeler 2020

 • 10 yıl içerisinde değiştirilmiş olan nüfus cüzdanının aslı gerekir.
 • Ancak nüfus cüzdanının hem okunaklı hem de güncel olan medeni durumu yansıtır bir durumda olması gerekiyor.
 • Kişilerin evlilik için sağlık raporunu almaları isteniyor.
 • Sağlık raporlarını aile sağlık merkezlerinden ya da aile hekimlerinden alma durumları vardır.
 • Ancak raporun imzalı ve aynı zaman da kaşeli olması gerekir.
 • Kişilerin son 6 ay içerisinde çekinmiş oldukları vesikalık fotoğrafların bulunması gerekir.
 • Bu fotoğrafların bayanlar için alın kısımları ve çene kısımları açık durumda olması gerekir.
 • Başörtülü olan fotoğraflarda kabul edilir.
 • Aynı zaman da istenen fotoğraf sayısında da değişiklik meydana gelebilir.
 • Bu sayı evlendirme dairelerine göre 4 ya da 6 olabilir.
 • Evlendirme memurluğuna yapılan müracaat işleminin yerine getirilebilmesi için çiftten birinin başvuruda bulunulacak olan ilçe içerisinde ikamet ediyor olması gerekir.

Nikah İçin Gerekli Olan İzin Belgesi Nereden Alınır?

Nikah Randevu İçin Gün Almak için İkamet etmedikleri bir ilçe de nikâh kıydırmak isteyen çiftlerin belediye evlendirme memurluğundan izin belgesi almaları gerekir. Ancak iznin nikâhın kıyılacağı il ya da ilçeden alınması gerekir.

 • Başvuru işlemleri sırasında evlenecek olan çiftlerin beraber başvuruda bulunmaları gerekir. Çiftlerden herhangi birisinin gelemeyecek durumda olmaları gerekmeleri halinde vekâlet vermeleri gerekir. Vekaletnamenin nüfus cüzdanın fotokopilerinin arka sayfasında onaylı olması gerekir.
 • Bayanların soyadlarını kullanmak istemeleri halinde bu isteklerini müracaat sırasında belirtmiş olmaları gerekir. Bu sayede bir dilekçe ile soyadlarını kullanmaya devam edebilirler. Mal ayrılığı için bir talebi bulunan kişilerin noterden mal ayrılığı sözleşmesi yapmaları gerekir. Bu sözleşme müracaat işlemleri sırasında kişilerin dosyalarına yerleştirilir.
 • Evlilik için başvuru sırasında verilen evrakların geçerlilik süreleri sadece 6 aydır. Bu evraklar ile 180 günün sonunda bir kez daha başvuruda bulunulması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu evrakların her birinin eksiksiz ve onaylı olarak elde edilmesi gerekir. Bu sayede rahat bir şekilde başvuru işlemleri yerine getirilmiş olur.

Nikah Başvurusunun Ne Zaman Yapılması Gerekir?

Nikâh için gerekli olan bütün evrakların toplanmasının ardından 6 ay içerisinde başvuru işlemi yerine getirilebilir. 6 ayın sonunda yapılacak olan başvurular için evraklar geçerliliğini yitirmiş olur. Bu nedenle de başvurular kabul edilmemiş olur.

Nikah Başvurusunun Kabul Edilmediği Durumlar Nelerdir?

Kişilerin kendi ailelerinden birisi ile evlilik yapmak için başvuruda bulunmaları durumunda başvurular ret alıyor. Daha öncesinde evli olunması halinde yapılan başvurular kabul edilmiyor. Kişilerin resmi bir sağlık raporunun bulunmaması halinde yapılan başvurular onay almıyor.

Evlenmeye engel olan bir hastalığın bulunması halinde yapılan başvurular kabul edilmez. Akıl hastalarının yapmış olduğu başvurular da kabul edilmeyen durumlar arasında yer alır.

Nikah başvurusu tek kişi yapabilir mi?

Nikah için kişi tek başına gidebilir mi? Sorusu bazı çiftlerin bir arada olamamalarından dolayı sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Öncelikle nikah başvurusu tek başına yapılamamaktadır. Nikah başvurusu için çiftlerin beraber gitmeleri gerekmektedir. Beraber gitme imkanları bulunmayan çiftlerden başvuruya katılamayacak olan vekalet vererek başvuru işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.