enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

İngiltere Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İngiltere Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İngiltere Vize Başvurusu

Bu yazımızda İngiltere vize başvurusu nasıl yapılır? İngiltere vizesi ne kadar? Vize Ücreti ve gerekli evraklardan bahsedeceğiz.

Seyahat etmek insanlar için bir hobi gibi görünse de bazı insanlar içinde iş veya öğrenim durumlarından dolayı gitmek gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Vize için gerekli belgeler yurt dışına çıkacak kişinin ne için çıkacağı ile ilgili olarak değişim gösterir. Evraklar eksiksiz bir şekilde tamamlanıp her durumda o şekilde başvuru yapılmalıdır.

Aksi takdirde eksik tek bir evrak yüzünden vize işlemleri aksayabilmektedir. Bunların dışında başvurulan vize türüne göre de gerekli evraklar değişim gösterebiliyor. Bunların hepsini vize almak için başvurmadan önce kararlaştırılmalı o şekilde başvuru yapılmalıdır.

İngiltere’ye Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere için vize başvurusunda bulunacak olan kişiler ilk önce seyahat amaçlarının ne olduğunu belirlemelidir. Çünkü birden çok vize çeşidi bulunmaktadır. Ticari vize, turist vizesi, aile ziyareti vizesi, tıbbi tedavi amaçlı vize, öğrenci vizesi gibi farklı çeşitleri vardır. Hepsinden önce internet üzerinden online olarak vize başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Sonrasında ise kabul dâhilinde randevu alınması gerekir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişiler başvurularını İngiltere Konsolosluğu, İngiltere Büyükelçiliği ve ya İngiltere Konsolosluğu tarafından yetki verilmiş kurumlara yapabilmektedir. Sonrasında randevu alınan yere gitmeden önce tüm evrakların tamamlanması gerekir. Evraklar eksiksiz verildikten sonra Parmak izi alınır ve geri dönüş yapılmak üzere gönderilir.

Vize Başvurusunun Reddi Durumunda Ne olur?

Vizelerin kabul edilmesi dışında birde red edilme durumları da her şeyde olduğu gibi oldukça yüksektir. Konsolosluk ve ya büyükelçiliğin red verme olasılığı bulunmaktadır. Bunun için verilmiş olan evrakların ve ödenen ücretin geri dönmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Red verildiği durumda tekrardan evrakları eksiksiz olarak kontrol edip başvuru yapılabilme ihtimalide bulunmaktadır. Evraklar eğer önceden eksiksiz bir şekilde verilmiş ise bir sonraki başvurunun da red edileceği anlamına gelmez.

Önceden verilmeyen vize sebeplerini iyi öğrenmeli bu bilgiler doğrultusunda tekrardan başvuru yapılmasında fayda vardır. Çünkü birkaç başvurudan sonra tamamen vize alınması engellenebilir. Bu gibi bir durumla karşılaşmamak için istenilen evrakların tamamen bilinmesi o şekilde başvuru işlemleri yapılmalıdır.

İngiltere Vize Başvurusunda Gerekli Evraklar

İngiltere vize başvurusunda birçok vize çeşidi olduğu için gerekli evraklarda değişim göstermektedir. Başvuru formunda gerekli yerler doldurulur. Ama genel olarak hepsinde istenen evraklar Şunlardır.

 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Pasaport
 • Varsa eskiden alınmış pasaportlar
 • Detaylı nüfus kaydı örneği
 • Seyahat ederken tercih edeceğiniz araca ait rezervasyon bilgileri
 • Seyahat ederken kalınacak otelin rezervasyon bilgileri
 • Vize talep dilekçesi gerekmektedir.

Bunlar sadece hepsinden ortak istenen evraklardır. Bunlar dışında vize çeşitlerinde farklı birçok evrak istemi yapılmaktadır. Bu gibi konularla ilgilenen birçok acente de bulunmakta olup her türlü imkân sağlanmaktadır.

İngiltere Vize Harç Ücreti Ne Kadar

İngiltere Konsolosluğunun ingiltereye gitmek isteyen kişilere seyahat durumlarına göre farklı seçenekler sunmaktadır. Bu seçenekler başlıca şu şekildedir.

 • Aylık
 • Yıllık
 • 5 yıllık
 • 10 yıllık olarak belirlenmiştir.

En son belirlenen vize ücretleri şu şekildedir.

 • 6 Aylık ingiltere visesi için 128 dolar
 • 2 Yıllık vise ücreti 492 dolar
 • 5 Yıllık turistik vize ücreti 895 dolar
 • 10 yıllık vize ücreti 1098 dolar olarak belirlenmiştir.
 • 11 Aylık öğrenci visesi için istenilen ücret 253 Dolardır

İngiltere Vize İçin Kimler Sponsor Olabilir

Vize sponsorluk şartları yurtdışına çıkacak olan kişinin velisi veya birinci dereceden akrabası sponsor olabilmektedir. Eğer birinci derece akraba olmadığı zamanlarda yasal veliniz her kimse istenilen belgeler ile beraber sponsor olarak gösterebilirsiniz. Velisi emekli olanlar emekli maaşını teminat olarak gösterebilmektedir. Annem hayatta ama ev hanımıdır diyen kişiler ise ikinci veya üçüncü derece akrabalarını sponsor olarak gösterbilmektedir. Yalnız bu durumu bazı ülkeler sorun olarak kabul edebilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.