enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İtalya Vize İçin Gerekli Belgeler

İtalya’ya seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de yaşayan üçüncü ülke vatandaşlarının, ülkeye giriş yapmak için İtalya vizesi başvurusu yapmaları zorunlu bir durumdur. itayla Schengen uygulaması taraflarından biri olan İtalya’ya, seyahat edebilmek için geçerli bir Schengen vizenizin olması gerekmektedir.

Yeşil, gri, siyah ve kırmızı pasaport sahibi kişiler, yüz seksen günlük zaman diliminde doksan günü aşmayan İtalya seyahatlerinde, vize başvurusundan muaf tutulmaktadır.

Çalışma, oturma ve benzeri gibi uzun süreli İtalya seyahatleri için vize başvurunda bulunmak isteyen kişiler bulundukları ilin İzmir, İstanbul,Ankara,Erzurum, gibi , İtalya Konsolosluğuna ya da İtalya Büyükelçeliği’ne yapması gerekmektedir. Kısa süreli İtalya vize başvuruları İtalya Konsolosluklarına direk olarak yapılmamaktadır. Bu nedenle İtalya’ya kısa süreli seyahat etmek için İtalya vize başvuru formu dolduracak kişiler, Konsolosluk tarafından yetkilendirilen kurumlara ya da seyahat acentelerine yapmak zorundadır. Ayrıca İtalya’da 90 günden fazla kalacak kişiler uzun süreli İtalya vizesi müracaatı, 90 günden az kalacak kişiler ise İtalya Schengen vizesi müracaatı yapmalıdır.

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İtalya vizesi için gerekli evraklar 2019 yılı için kişisel, finansal ve mesleki olarak çeşitli evraklardan oluşmaktadır. Başvuru sahipleri kişisel tüm evraklarını kendisi hazırlamak zorundadır. Mesleki evraklar evraklar ise her meslek grubu için farklılık göstermektedir. İtalya vizesi için gerekli evraklar, kişilerin durumuna ve döneme göre değişiklik gösterebilmektedir. İtalya vizesi alabilmek için gerekli evrakları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Pasaport: Talep edilen vize bitiş tarihinden sonraki 90 gün için olan pasaport, pasaportun ve eğer bulunuyorsa eski pasaportun fotokopisi.
  • Kimlik Fotokopisi: Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti numarası bulunan, nüfus cüzdanı fotokopisi.
  • -Başvuru Formu: Başvuru sahibi tarafından doldurulmuş ev gerekli imzaları tamamlanmış bir halde hazırlanmalıdır.
  • Biyometrik Fotoğraf: Başvuru sahipleri, 35*40 mm boyutunda iki adet biyometrik fotoğraf hazırlamalıdır.
  • Seyahat Sağlık Sigortası : Kişilerin yolculuk ve seyahat edecekleri ülkede oluşabilecek herhangi bir sağlık sorununa karşı yurda dönüş masraflarını rahatlıkla karşılayacak bir sağlık sigortasıdır.
  • Vize Harcı

İtalya Vize Ücreti

İtalya vizesi başvurusu yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, İtalya Konsolosluğu tarafından belirlenen vize harcını ödemesi zorunludur. İtaya Konsolosluğu 12 yaş altı çocuklardan vize harcı talep etmemektedir. Kişiler başvurularının olumsuz sonuçlanması halinde, yatırdıkları harç bedelini geri talep edememektedir. İtalya vize ücreti 2019 yılı için, vize kategorisine ve ülkede kalacağınız sürelere göre farklılık gösterebilmektedir. Vize işlemleriniz için vize temsilcileri ile iletişime geçebilir, Gerekli evrak listesini ve İtalya vize ücretlerini kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

İtalya Konsolosluğu Vize Kategorileri

İtalya’ya seyahati planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İtalya vize başvuru işlemlerini, yapacakları İtalya seyahatinin amacına uygun yapma konusunda dikkatli davranmalıdır. İtalya Konsolosluğu, İtalya vizesi türlerini yapılacak seyahatin amacı ve süresi doğrultusunda belirli kategorilere ayırmış durumdadır. Ayrıca belirtilen bu vizeler dışında 2014 yılında başlatılan, İtalya Ekspres vize uygulaması sayesinde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İtalya vize işlemleri 24 saat içinde sonlanmaktadır. İtalya Konsolosluğunun Vize kategorileri şu şekilde sınıflandırılmaktadır.

-İtalya Turistik Vize

-İtalya Aile Ziyareti Vizesi

-İtalya Ticari Vize

-İtalya Oturma Vizesi

-İtalya Çalışma Vizesi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.