enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

İtalya Vize İstiyor mu? Vize Ücreti ve Gerekli Belgeler

İtalya Vize İstiyor mu? Vize Ücreti ve Gerekli Belgeler

İtalya Vizesi İçin İstenen Belgeler

Schengen ülkelerinden birisi olan İtalya’da tarihi mekânları ve yemekleriyle insanların ziyaret etmek istediği yerlerden birisidir. İtalya vizesi için gerekli olan evraklar şunlardır;

 • Pasaport: Pasaport, talep edilen vize bitiş tarihinden sonra en az 90 gün geçerliliği bulunmaktadır. Varsa eski pasaportların ve mevcut olan pasaportun fotokopisi gerekmektedir.
 • Başvuru Formu: Vize talebinde bulunan başvuru sahibi tarafından doldurulmuş, son sayfadaki imza kutucuğu onaylanıp imzalanmış ve tarihi belirlenmiş Schengen vizesi başvuru formu gerekmektedir. Schengen vize başvuru formu 90 güne kadar olan konaklamalarda, ulusal vize başvuru formu ise 90 günü aşan konaklamalarda gerekmektedir.
 • Kimlik Fotokopisi: Üzerinde T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı fotokopisi, yabancı uyruklular için gerekli makamlar tarafından verilmiş oturma izninin fotokopisi gerekmektedir.
 • Biyometrik Fotoğraf: Açık renkli fonlu 2 adet biyometrik fotoğraf gereklidir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Planlanan yolculuk 5 Schengen ülkesinde kalınacak süreyi kapsayacak şekilde acil tedavi, sağlık sorunları, hastanede yatış masrafları veya vefata bağlı yurda dönüş giderlerini karşılayabilecek en az 30.000 Euro teminat etmesi gerekmektedir.
 • Vize Harcı: Vize harç bedeli nakit olarak ödenmektedir.

italya-manzaraları

İtalya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya vizesi, Avrupa’nın güneyinde yer alan İtalya’ya çeşitli amaçlarla seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, ilgili konsolosluktan aldığı bir belgedir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında ikamet eden diğer ülke vatandaşlarının da, vize için İtalya Konsolosluğu’na başvurması gerekmektedir. Vizeyi, kısa ve uzun süreli olmak üzere iki türe ayırabiliriz. Planlanan seyahat süresi kısa olacaksa, İtalya için vize başvurusu direkt olarak konsolosluğa yapılmamakta, bunun yerine konsolosluk tarafından gerekli yetki verilmiş seyahat acenteleri ile işlem yapılmaktadır. İtalya Schengen bölgesine dâhil olan bir Avrupa ülkesidir. Bu nedenle eğer seyahatin ilk durağı İtalya olacaksa, aynı Schengen vizesi ile diğer Schengen ülkelerine geçiş yapılabilir.

VFS Global İtalya Turistik Vize Gerekli Belgeler

VFS global İtalya turistik vize gerekli belgeler şunlardır:

 • Başvuru sahibi tarafından tam olarak doldurulmuş ve imzalanmış Schengen vize formu
 • 2 tane biyometrik fotoğraf (arka fonu beyaz ve 3,5x 4,5 ebatlarında)
 • Bütün Schengen ülkeleri için geçerli seyahat sağlık sigortası
 • Önceden belirlenen gidiş-dönüş uçak rezervasyonları ya da diğer ulaşım araçlarına ilişkin kanıtlayıcı belgeler
 • Şehirlerarası geçişleri kanıtlayacak seyahat belgeleri
 • Ülke değişikliği yapılacaksa ülkeler arası uçak ya da tren rezervasyonları
 • Otel adı veya konaklayacak kişilerin isimleri rezervasyonlarda yer almalıdır.
 • Otel adı ve adresi mutlaka yer almalıdır.
 • Seyahatle ilgili ayrıntılı bir dilekçe
 • Önceden varsa Schengen vize fotokopileri

Tur satın alınmışsa otel ve uçak rezervasyonları ve kaşe imzalı tur ödeme makbuzu, Başvuru yapan kişiler balayı amaçlı gidiyorsa belediyeden alınmış nikâh akdi, Fuar ziyareti amacı ile gidiyorsa fuar davetiyesi gereklidir.

İtalya Vizesi Ücreti Ne Kadar?

İtalya vizesi ücreti, ödenen bu para gösterilen bankaya ödenmekte ve makbuzu istenen belgeler arasına konulmalıdır. İtalya vize başvurusunda bulunacak 12 yaşından büyük olan herkes, başvuru ücretini ödemekle yükümlüdür. İtalya vize başvurusunun ret ile karşılaşması sonucunda ücret iadesi alması ya da makbuzu geri alması mümkün değildir. Vize başvurusunda ilave ücretler başvurudan önce ödenmekte ve şahıslar madde kaybına uğramamak için başvuru konusunda temkinli ve özenli olmaları daha faydalı olacaktır. İtalya vizesi ücreti haricinde, kişi başvuruyu Visa Center üzerinden yaptıysa, ek olarak hizmet bedeli ödemesi gerekecektir. İtalya vize başvurusu süresinde; posta şirketine, sigorta şirketine veya fotoğraf çekimine ödenen ücretlerde başvuru yapan kişilerin ödemesi gereken ücretlerdir. İtalya vize ücretini etkileyen diğer bir hususta, vizenin hangi süreyle talep edildiği hangi kategoride değerlendirildiğidir.

İtalya Vize Dilekçe Örneği

Turistik amaçlı seyahat edecek kişilerin; İtalya İstanbul başkonsolosluğuna hitaben ülkeye yapacakları seyahate ilişkin İtalya turistik vizesi için, talep dilekçesi oluşturmaları gerekmektedir. Ülkeye yapılacak seyahatin amacı tam olarak ifade edilmesi gerekmektedir. Gidiş-dönüş tarihleri dilekçe içerisinde açıkça yazılmalıdır. Bu vizeyi talep eden kişilerin, turistik vizesi için ülkeye giriş-ayrılış tarihleri, aynı süreç içerisinde başka bir ülkeye geçiş yapacakları bir seyahat planlanmışsa bu seyahatin tarihleri net bir şekilde belirtilmelidir. Ayrıca dilekçede seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı açıkça belirtilmelidir. İtalya Konsolosluğu’na vize başvurusunda sunulan evraklar ile İtalya vize talep dilekçesinde yer alan bilgilerin birbirini destekleyici olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. İtalya vizesine başvuruda bulunacak kişi; öğrenci veya ev hanımı ise seyahat masraflarının karşılanması için sponsora ihtiyacı olacaktır. İtalya vize başvurusunda masraflarının karşılanacağını talep eden kişinin talep dilekçesi yazması gerekir.

İtalya Vize Başvurusu İçin 2 Dilekçe Gerektiren Durumlar

İtalya turistik vize başvurusunda bulunacak kişi, SGK çalışanı ise başvuru sahibinin çalıştığı firmanın yetkilisi tarafından şirketin antetli kağıdına kişinin seyahat tarihlerinde izinli olduğunun beyan edildiği, İtalya turistik vizesi talep dilekçesi yazması gerekmektedir. Bu dilekçede şirket yetkilisinin imza ve kaşesi bulunması gereklidir. İtalya turistik vizesine başvuracak kişi ev hanımı veya öğrenci ise seyahat masraflarının karşılanması için sponsor gerekecektir. İtalya konsolosluğu tarafından bu kişilerin birinci dereceden yakınları sponsor olarak kabul edilmektedir. Sponsor olacak kişi vize talep eden kişinin masraflarını karşılayacağını belirten bir dilekçe yazması zorunludur.

İtalya Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İtalya Schengen vizesi için gerekli evraklar şunlardır:

 • Biyometrik fotoğraf: 2 tane 3,5×4,5 ebatlarında en fazla 3 ay içinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olması gerekmektedir.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve kimlik fotokopisi: Vize başvurusu yapacak kişinin adına tam vukuatlı nüfus kayıt örneği gerekiyor. Aynı zamanda ön arka yüz bilgilerini gösterir T.C. kimlik fotokopisi gerekmektedir.
 • Finansal durumu gösterir belgeler: Son 3 aylık maaş bordroları, bağlı bulundukları kurum tarafından kaşe atılarak ıslak imzalı bir şekilde hazırlanmış olması gerekmektedir.
 • İtalya vize dilekçesi: İtalya Schengen vize başvurusunda bulunacak kişinin, bağlı bulunduğu kurumun antetli kağıdına şirket yetkilisi tarafından bu şirketin antetli kağıdına İtalya Konsolosluğu’na hitaben yazılmış işveren tarafından ya da şirketin imza yetkilisi tarafından ıslak imza ve kaşe atılarak hazırlanmış olması.

İtalya Vizesi İzmir

İtalya vizesi İzmir ilinin tüm merkez ilçeleri ile çevre illerinde vize almak isteyen kişilere, merkez; deneyimli çalışanları ile hizmet vermektedir. Firmadan; İtalya vizesi için gerekli evrakları alabilir, merkezi çalışanlarından öğrenebilir, çağrı merkezini arayarak ya da e-mail ile ihtiyaç duyulan İtalyan vize ücreti için teklif alınabilir. Ayrıca İtalya seyahati için gerekli olan İtalya Schengen vizesi ile ilgili yapılması gereken işlemler ve istenen evrakları neler olduğunu web sayfasından detaylı olarak öğrenilebilir.  İtalya Schengen vize başvurusu için, İzmir merkez ilçeleri ile çevre illerinde bulunan kişiler mesai saatleri içerisinde kendileri için uygun zamanda İzmir vize ofisini ziyaret etmeleri mümkündür. Ziyaret konusunda zamanı olmayan başvuru sahipleri çağrı merkezi aracılığıyla bilgi edinebilirler. İtalya vize başvurusunda gerekli evraklar başvuru formu dilekçe gibi gerekli belgelerin hazırlanmasında ve kişilerin bilgilendirilmesinin de firmalar her türlü yardım ve desteği sağlamaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.