enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

İş Kur Kısa Çalışma Ödeneği

İş Kur Kısa Çalışma Ödeneği

İşkur Kısa Çalışma Ödeneği Başvuru Formu

İşkur kısa çalışma ödeneği başvuru formu doldurulması için öncelikle işverenin genel, sektörsel ya da zorlayıcı sebeplerden dolayı işyerini kapatmak zorunda olduğunu ispatlaması gerekir. Buna verilecek en iyi örnek günümüzde tüm ülkeyi sarsan Covid-19 virüsü olabilir. Gerekli onay alındıktan sonra başvuru formunda işveren kimlik bilgileri, işyeri adresi ve çalışanların kimlik belgeleri gibi evraklar tamamlanmalıdır. Başvurunun onaylanması için başvuru formunun eksiksiz tamamlanması gerekir.

İşkur Kısa Çalışma Ödeneği İçin Gerekli Belgeler

  • İşverenin kısa çalışma talebinin müfettiş tarafından onaylandığını gösteren belge
  • Kısa çalışmaya maruz kalan işçinin gerekli çalışma şartlarını ve prim zamanını doldurmuş olmasına dair bordro
  • İşçinin kimlik bilgileri

iskurdan_kapsaminda_personel_alim_ilani_basvurusu_nasil_yapilir

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir?

Kısa çalışma ödeneği nedir sorusu son zamanlarda çok merak ediliyor. Genel ekonomik, sektörsel ya da herhangi bir krize bağlı olarak iş yerindeki haftalık çalışma saatinin en az üçte bir oranında azaltılması ve iş yerindeki faaliyetin en az 4 hafta süreyle durdurulması halinde üç ayı aşmamak takdirinde işçilere gelir desteği sağlayan bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde işçiler de mağdur olmuyor işveren de o kadar sıkışmıyor.

Kısa Çalışma Ödeneği Başvuru

Kısa çalışma ödeneği başvuru için işverenin başvuru formu doldurması gerekiyor. Gerekli şartları taşıdıktan sonra kısa çalışma ödeneği alabiliyor. Bunun için İŞKUR web sitesini ya da ikamet edilen bölgeye en yakın İŞKUR şubesine müracaat edilebilir. Gerektiği durumlarda İŞKUR telefonla aranarak da bilgi alınabilir ancak başvuru yapılamaz. Başvuru talebinde bulunduktan kısa süre sonra kısa çalışma ödeneği alınabilir.

Kısa Çalışma Ödeneği Sorgulama

Kısa çalışma ödeneği sorgulama İŞKUR üzerinden yapılacak. Bunun için size en yakın İŞKUR şubesini ziyaret edebilir, telefon ile arayabilir ya da kimlik bilgileriniz ile web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Başvurunun yapıldığı günden itibaren sorgulama işlemi yapılabilir. Ancak şunu belirtmek gerekir ki kısa çalışma ödeneği işverene ve işçiye her ayın 5’inde verilir. Bu nedenle her gün sorgulama yapmaya gerek bulunmaz. Merak edilen detaylar için kısa çalışma ödeneği almak isteyen vatandaşların İŞKUR ile iletişime geçmesi gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.