enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Gelir Aylık Ödenek Talep Belgesi Nedir? Nasıl Doldurulur? Doldurulmuş Örneği

Gelir Aylık Ödenek Talep Belgesi Nedir? Nasıl Doldurulur? Doldurulmuş Örneği

Gelir Aylık Ödenek Talep Belgesi Nedir? Nasıl Doldurulur?

Gelir aylık talep türü nedir, gelir aylık ödenek talep belgesinde bulunan bölümdür. Bu belgedeki sigortalı ve hak sahibi için ayrı belirtilmiş seçeneklerinden birini işaretlemek gerekir. Gelir aylık ödenek talep formu ise Sosyal Güvenlik Kurumu`na yapılacak cenaze parası, çeyiz parası ve benzeri tüm başvurularda kullanılan belgedir. Gelir aylık ödenek talep belgesi doldurulmuş örneği yazımızda Mevcuttur.

Gelir Aylık Ödenek Talep Belgesi Nasıl Doldurulur?

Gelir aylık ödenek talep belgesinde iki kategori bulunur. Bunlar sigortalı ve hak sahibi bölümleridir. Öncelikle hangisi olunduğunun belirlenmesi gerekir. Sonrasında sıradaki sorudan Tc kimlik numarası ve adı soyadı sorularının cevaplarını ilgili kategorinin altına yazmak gerekir.  Sıradaki soru  SSK, BAĞ-KUR ve ya Emekli sandığı bölümlerinden hangisine dâhil olup olunmadığı ilgilidir. İlgili bölüme sicil/tahsis durumu belirtilir.

Bir sonraki soru ise gelir aylık talep türünü sorar. Bu kısım makalenin asıl konusunu oluşturmaktadır. Burada eğer kişi sigortalıysa yaşlılık aylığı, malullük aylığı, vazife malullüğü aylığı ve sürekli iş göremezlik geliri seçeneklerinden biri seçilmelidir. Eğer hak sahibi ise ölüm geliri, ölüm aylığı ve vazife malullüğü aylığı seçeneklerinden birini işaretlemek gerekir.

Gelir Aylık Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi Nedir?

Gelir aylık talep türü kısmından en uygun olan seçenek işaretlendikten sonra gelir aylık ödenek talep belgesindeki bir sonraki soruya geçilir.  Bu soruda ödenek talep türü sigortalılar için toptan ödeme olarak  işaretlenir. Hak sahibi için cenaze ödeneği, evlenme ödeneği ve toptan ödemelerden uygun olan seçilir. Bir sonraki soru sigortalılara, ölüm ve maluliyete üçüncü kişilerin kastı olup olmadığını sorar. Belgeyi tamamlamak için gelir aylık çalışma durumu ve hizmet durumu kısımları doldurulmalıdır. Hangi banka istenildiği ya da PTT seçildiği belirtilir. En son olarak telefon, e-posta ve adres bilgileri yazılır.

Gelir Aylık Talep Türü Seçenekleri Nelerdir?

Yaşlılık aylığı, yaşı ilerlemiş ve çalışma gücü azalmış sigortalıların geçimlerine destek olmak amacıyla verilen bir aylıktır. Bu aylığı almak için bazı ön koşullar bulunmaktadır. Kadınların 50, erkeklerin 55 yaşını doldurmuş ya 15 yıldan beri sigortalı ve en az 3600 ya da 5000 gün sahibi olması gerekir. Eğer kadın 50, erkek 55 yaşını doldurmadı ise kadının 20, erkeğin 25 yıldan beri sigortalı olması gerekir.

Malullük aylığı ise çalışma hayatına ilk defa başladıktan sonraki tarihte kaza, hastalık sonucu malul sayılmak durumunda verilir. Malul sayılmak için bazı ön koşullar vardır. 4A ve 4B sigortalıları iş kazası, meslek hastalığı geçirip en az %60 mesleğinde kazanma gücünü kaybetmelidir. Kamu görevlisi sigortalılar için görevlerini en az %60 oranında yerine getiremeyecek olmaktır.

Vazife malullüğü aylığı ise intihar girişimi, keyif verici madde kullanımı ve yasalar dışında hareket etmiş olanları kapsamaz. Bu durumlar hariç olarak bazı işçiler bu aylıktan faydalanabilmektedir. İşçilerin görev başında kazaya uğramaları gerekir. Veya iş dönüşünde idarelerince sağlanmış bir taşıtla işe geliş dönüşü sırasında kazalara uğrayan kişilerdir.

Sürekli iş göremezlik aylığını almak için gerekli durumlar vardır. İş kazası ya da meslek hastalığı geçiren işçinin gördüğü tedaviden sonra tamamen iyileşememesi sonucu alınır. Bu aylık eğer ki işçi tedavi sonrasında en az %10 meslekte kazanma gücünden yoksunsa verilir. İşçi meslekte kazanma gücünün tamamını yitirdiyse sürekli tam iş göremezlik geliri bağlanır. Bu durumda alınacak gelir işçinin aylık kazancının %70`i kadardır. Eğer %10 ve %99.9 arasında meslekte kazanma gücü kaybedildiyse sürekli kısmi iş göremezlik geliri bağlanır.

Ölüm Geliri ve Ölüm Aylığı Nedir? Nasıl Alınır ?

Ölüm geliri, sigortalının hayatını kaybetmiş olması sonucunda hak sahibine verilen aylıktır. Hayatını kaybetmeden önce sigortalının sürekli iş göremezlik gelirini alıyor olması gerekir. Ya da sigortalının meslek hastalığı sonucu, iş kazası sonucunda vefat etmesi gerekir.

Ölüm aylığı ise sigortalı olan anne-babasını, eşini kaybeden vatandaşlara verilir. Eşe bağlanan ölüm aylığında ölen kişi ile yasal evlilik bağı bulunmalıdır. Çocuklara bağlanan ölüm aylığı kızlarda evli olmama ya da boşanmış dul olma şartı aranır. Erkek çocukları evli olup olmadığına bakılmaz. Erkek çocuğun yükseköğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Ortaöğrenim gören erkek çocuğun 20 yaşını doldurmuş olması gerekir. Eğer çocuk eğitim görmüyorsa 18 yaşını doldurmamış olmamalıdır. Hak sahibi kendisinden aylık bağlanması için başvurduğu sigortalıyı kasten öldürdüyse faydalanamaz. Aynı zamanda öldürmeye teşebbüs etmesi durumunda da aylık verilemez.

Gelir Aylık Ödenek Talep Belgesi Doldurulmuş Örneği

Sosyal Güvenlik Kurumu Gelir Aylık Talep Formu

gelir aylık ödenek belgesi örneği doldurulmuş örneği

Yorumlar

  1. Gulsun Aydemir dedi ki:

    Bagkur emeklilik yardımı