enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Öğrenci İkamet İzni İçin Gerekli Belgeler

Öğrenci İkamet İzni İçin Gerekli Belgeler

Öğrenci İkamet İzni Nedir?

Öğrenci ikamet izni yabancı uyruklu öğrencilerin yüksek öğretim kurumuna bağlı olarak yurt dışından gelip lisans, Doktora , yüksek lisans eğitimi görmek ve bu programlar katılmak için almış oldukları geçici izin belgesi ve ikamet etmelerine olanak sağlayan belge türüdür. Bu belge öğrenim görmek için gelen öğrencinin öğrenim süresine bağlı olarsak belirlenmektedir. Bu ikamet izni öğrenim görecek öğrencinin öğrenim süresinden fazla olmamaktadır. Öğrenci ikamet izin belgesi süresi dolduğunda ikamet izni de bitmiş sayılır.

Öğrenci İkamet İzni Başvurusu Nereye Yapılır?

Yabancı öğrencilerin Türkiye de ikamet edebilmeleri için yabancı öğrenci kapsamında ikamet etmek için başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Öğrenci ikamet izni için nereye başvurulmalıdır? Öğrenci ikamet izni almak için veya Öğrenci İkamet İzni Uzatma Başvurusu yapmak için eğitim vize başvurusu statüsünde konsolosluklara başvuru yapılması gerekmektedir.

Eğer başvuru yapacak öğrenciler ilk ve orta düzeyde eğitim görmek için ikamet izni almak istiyorlarsa bu izin belgesini her yıl yeniden düzenlemesi ve başvuru yapması gerekmektedir.

Ayrıca ülkemizde yüksek lisans ve doktora eğitimi alıp eğitimi bittikten sonra Türkiye de kalıp çalışma hayatına başlamak istiyorlarsa bu da mümkün olabilmektedir.

Ön lisans öğrenciler çalışma izni aldıktan sonra haftada 24 saati geçmeyecek şekilde izin alarak çalışabilmektedirler.

Öğrenci İkamet Oturma İzni İçin Gerekli Belgeler

  • Oturma izin başvuru formu
  • Öğrenci belgesi
  • Son altı aya ait fotoğraf

Eğitim göreceği süre boyunca ihtiyacı olan maddi imkanlarını gösterir belge.

Başvuru yapan öğrencinin ihtiyaçları her hangi bir kurum tarafından karşılanacaksa ayrıca bu belge ibraz edilmesi gerekmektedir

Eğitim görecek kişinin 18 yaşından küçük olması durumunda ailesinden Anne veya babanın vereceği muvafakatname veya eğitim göreceği ülkede gerçek veya tüzel kişilerden alınacak olan muvafakatname

Öğrenciler sağlık sektöründen faydalanmalı için ayrıca bir belge göstermeleri gerekmemektedir. Yalnız genel sağlık sigortasına başvuru yaptıktan 3 ay içerisinde bunu bağlı bulunduğu  öğretim kurumuna bildirmesi gerekmektedir.

Öğrenci İkamet İzni Harcı Ne Kadar?

Bu ücret türleri 1 aya kadar olan zamanlar için tezkere başı olarak hesaplanmaktadır ve her tezkere başına 39.70 TL den az olmamakta ve 230,40 TL den çok olamamak üzere 1 ay sonrası için her ay 135,20 TL  olarak hesaplanır.

Öğrenci İkamet İzni Başvuru Formu

öğrenci-ikamet-izni

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.