enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Taksi Şoförlüğü İçin Gerekli Belgeler ve Evraklar

Taksi Şoförlüğü İçin Gerekli Belgeler ve Evraklar

Taksi Şoförlüğü İçin Gerekli Belgeler ve Evraklar 2023: Ticari taksi şoförlüğü yapmak isteyen bir çok kişi hangi belgeler ve evrakla gerekli olduğu konusunda araştırma yapmaktadır.

Taksi şoförlüğü için Gerekli Belgeler Şu Şekildedir

 • İlk olarak taksi şoförü olabilmek için psikoteknik raporunu almak gerekir. Bedensel veya psikolojik olarak şoförlük yapma yeterliliği bulunmayan kişilerin taksi şoförü olması mümkün değildir.
 • Araç kullanabilmek için kişinin ehliyetinin olması gerekir.
 • Ticari araç kullanabilme hakkının bulunması için Karayolları Genel Müdürlüğünün 5362 sayılı kanunda belirttiği ticari araç kullanma şartları yerine getirilmelidir. Bu şartların yerine getirildiği İlçe Trafik Şubesi Müdürlüğünün onaylı raporu alınarak tasdik edilmelidir.
 • Tam teşekküllü devlet hastanesi onaylı sağlık raporu alınması gerekir. Alkolik veya uyuşturucu bağımlısı olan kişilerin taksici olmasının önüne geçilmesi için ve diğer sorunlar için sağlık raporu kesinlikle gereklidir.
 • GBT tarama ehliyetinin alınmış olması gerekir.
 • Yolcu taşıyabilme izninin yani SRC belgesinin alınması gerekir.
 • Trafik Şubesi Kayıt Tescil Bürosunca düzenlenen kayıt formunun ve kullanılacak olan ticari aracın plakasına ait belgeler tamamlanmalıdır.

Taksi şoförlüğü için gerekli belgeleri tamamlayan ve yasalarca hakkında taksi şoförlüğü yapmasına dair bir engeli bulunmayan kişilerin taksi şoförlüğü yapmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Gerekli olan tüm şartlar ve belgeler 5362 sayılı kanunca yasal zorunluluk şekline getirilmiştir.

Taksi Şoförlüğü İçin Ne Yapmak Gerekir?

Taksi şoförlüğü yapabilmek için öncelikle gerekli olan tüm belgelere sahip olmak gerekir, eksik belge ile veya yetersiz bilgi ile trafiğe çıkmak, toplu taşıma aracı kullanmak mümkün değildir. Günümüz şartlarında taksicilik mesleğini kendi mesleği olduğu için yapanların yanı sıra ek gelir kaynağı olarak görenler ve emekli olduğu için boş kalıp sıkılmak istemeyen kişiler de icra etmeye çalışmaktadır.

Fakat taksi şoförlüğü yapmak sanıldığı gibi kolay bir iş değildir hem de her taksicilik yapmak isteyen kişinin taksi kullanmaya başlaması mümkün değildir. Her işin bir usulü vardır ve taksi şoförü olabilmek içinde gerekli olan izinleri almak ve gerekli olan belgelere sahip olmak şarttır.

5362 sayılı Bakanlar Kurulu Kanununun 2918 numaralı adı “Karayolları Trafik Kanunu” olarak geçen kanun, taksi şoförlerini ilgilendiren hukuk kurallarını barındırmaktadır.

Taksi Şoförü Dosyasında Bulunması Gereken Belgeler

Taksi şoförü olan veya olmak isteyen kişilerin taksi ve şoför hakkındaki bilgileri içeren bir taksi şoförü dosyası hazırlaması gerekir. Bu dosyanın içinde taksinin alındığı günden itibaren geçerli olan;

Taksi Şoförlüğü İçin Gerekli Olan Dosya Belgeleri

 1. Faturalar
 2. Trafik Şubesinden alınan Kayıt Tescil Büro Formu (Bu formdan bir nüsha şubede kalır, bir nüsha İçişleri Bakanlığına ve bir nüsha da Maliye Bakanlığına gönderilir.)
 3. Teknik belgeler
 4. Ruhsat belgesi
 5. Taksi plaka belgesi
 6. Taşıt tanıma kartı
 7. Çalışma karnesi
 8. Sigorta ve ehliyet poliçeleri
 9. Ticari taşıt kullanım belgesi yer almalıdır.

Ticari Taksilerde Zorunlu Aletler

Taksi şoförü olarak çalışmaya başlayan kişilerin mesleğe başladıktan sonra taksilerinde bulundurması gereken zorunlu aletler vardır. Toplu taşıma olarak geçen ticari taksilerde bu aletlerin bulunmaması trafik cezası yazılmasına neden olabilir. Taksilerde zorunlu aletler; kriko, ilk yardım çantası, stepne, bijon anahtarı, reflektör, navigasyon sistemi ve araç için gerekli olan malzeme çantasıdır.

Araç içinin ve araç dışının temiz olması da taksi şoförlerinin zorunlu görevlerinin arasında bulunur. Taksilerin gerekli bakımlarının ve muayenelerinin yapılmamış olması durumunda ticari taksiye trafikten men işlemi uygulanır. Gerekli olan tüm belgeleri tamamlayan, kullanacağı ticari taksinin bütün ihtiyaçlarını karşılayan şoförler, taksi şoförü olarak trafiğe çıkabilir.

Taksi Şoförlüğü İçin Src Gereklimi?

Taksi Şoförlüğü için gerekli SRC: Taksi şoförlüğü yapmak için gerekli belgeler arasında bulunması gereken olmazsa olmaz SRC belgesidir. SRC Belgesi şehir içi veya şehir dışı yolcu taşıması yapacak olan kişilerin src 2 belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Psikoteknik belgesi alınmadan SRC belgesi alınamamaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.