enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Paramedik Nedir? Ne İş Yapar?

Paramedik Nedir? Ne İş Yapar?

Paramedik nedir? Paramedik sağlık bakanlığı tarafından 112 sağlık istasyonlarında görevlendirilmek üzere istenilen özellikle, ambulanslarda görev yapan sağlık personeline verilen unvandır. Peki paramedik ne iş yapar paramedik personelinin görevi öncelikli olarak Paramedik personelinin görevi ambulans personeli olarak çalıştıklarından dolayı olay yerine vardıklarında hastaya il müdahaleyi yapmakla görevli personeldir.

Paramedik ne iş yapar? Kısaca açıklayalım. Paramedik kayıt için gerekli belgeler nelerdir? Paramedik için aranan şartlar nelerdir? Yazımızın devamında.

Paramedik Ne İş Yapar?

Paramedik ne iş yapar sorusu paramedik personeli olmaya karar vermiş vatandaşlarımızın en çok merak ettiği sorularadan bir tanesidir. Paramedik personeli ne iş yapar maddeler halinde belirtelim.

Paramedik Personelinin Görevleri Nelerdir?

 • Trafik kazaları gibi hafif veya ağır yaralanmalarda olay yerinde ilk müdahaleyi yapmak
 • Ağır veya hafif yaralanmalarda hastaya zarar gelmeyecek şekilde taşıma şekillerini uygulayarak stabilizasyonu  sağlar.
 • Kaza sonrasında yaralıyı hastaneye sevki esnasında hastaneye teslim edene kadar gerekli tedavi ve müdahaleyi sağlamak.
 • Gerekli durumlarda hastane çalışanlarına hasta taşıma ve tedavi konusunda gerekli bilgileri aktarmak.
 • Hasta bakımın gerçekleştiği tüm kurumlarda hasta tedavisine yardımcı olmak.
 • EKG bilgilerini okumak ve gerekli durumlarda bu bilgileri uygun şekilde gerekli kişi veya kuruma doğru şekilde aktarımını sağlamak.
 • Ağrı veya hafif yaralanmalarda kanaması bulunan hastanın kanamasını durdurmaya yardımcı olmak.
 • Olası durumlarda hastayı sevk için hazır hale getirmek.
 • Acil durumlarda doğum esnasında doğuma yardımcı olmak.

Paramedik Kayıt İçin Gerekli Belgeler

Paramedik kayıt için gerekli belgelerin hazırlanması ilgili kurum tarafından isteniyor. Kayıt için gerekli olan belgeler;

 • ÖSYS sonuç belgesi gerekir. Alınan internet çıktısının kare kod olarak ya da sorgulama kodlu olarak alınması isteniyor.
 • Lise diplomasının aslının ya da mezuniyet belgesinin aslı gerekiyor.
 • 4,5 cm- 6 cm boyutların ve son altı ay içerisinde çekilmiş olan vesikalık fotoğraf isteniyor.
 • Kişilerin askerlik durumu ile ilgili askerlik durum belgelerinde kaydında sakınca yoktur. sözünün bulunması gerekir. Bu ibarenin bulunmadığı kişilerden askerlik durum belgesi istenir.

Ancak bulunan kişilerden askerlik durum belgesi istenmez. Askerlik şubesinden alınmış olan ve yeni tarihli olarak bulunan Askerlik durum belgesinin bulunması gerekir.

Paramedik İçin Aranan Özellikler Nelerdir?

Kimler Paramedik Olabilir?

 • Kişilerin devlet hastanesinde, üniversite hastanesinde çalışmak için sürücü belgesi almalarına engel bir durum olmadığına dair hem beden yapısı hem de ruh sağlığı konusunda herhangi bir sorunlarının bulunmadığına dair rapor almaları gerekir.
 • Rapor içerisinde aynı zaman da kişilerin boylarının ve kilolarının da belirtilmesi gerekir.
 • Kişilerin programa göre 2. Sınıfa geldikleri zaman araç kullanmaları gerekir. Bu durum zorunludur. Bu nedenle kişilerin kayıt tarihinden itibaren 17 yaşlarını tamamlamış kişiler olmaları zorunludur.
 • Program için aynı zaman da boy sınırlamaları bulunur. Erkeklerin 1.65 cm den daha uzun olmaları gerekir. Bayanların ise 1.60 cm’den daha uzun olmaları mecburidir.
 • Kişilerin kiloları dahi bu bölüme yerleşebilmeleri için oldukça önemli bir yer tutar. Kişilerin boylarının en fazla 5 sayı fazlası bir kiloya sahip olmaları gerekir.

Paramedik İçin Fiziki Yeterlilik Şartları

Tüm bunların yanı sıra kişilerde aranan özelliklerden bir diğeri de kurtarma ve taşıma işlemleri için iki kişilik olacak şekilde bir ekipte sedyede bulunan hastanın diğer kişi ile beraber taşınabilecek bir beden ve aynı zaman da fizik yeterliliğinde bulunması gerekir. Bu durumların her birinin en doğru şekilde yerine getirilmiş olması gerekir. Üstelik bu bilgilerin kişilerin hastaneden aldığı sağlık raporunun içerisinde yer alması gerekir. Aksi halde okula yapılacak olan kayıt işlemi sırasında sorun yaşanır. Kayıt işlemi de yerine getirilemez.

 

Paramedik İçin Teslim Edilmesi Gerekli Belgeler

Adayların okul için gerekli olan belgeleri götürmeleri okula kayıt işlemlerinin yapılması için yeterli değildir. Bunların yanı sıra detaylı bir sağlık raporunun alınması gerekir. Alınan sağlık raporunun içerisinde bölüm için gerekli olan bazı şartların da yer alması gerekir. Kişilerin boyları, kiloları da detaylı bir şekilde alınan raporda belirtilmelidir. Kişilerin boylarının ya da kilolarının tutmaması durumunda ise kazanmış olmalarına rağmen o bölüme kayıt işlemleri yerine getirilemez. Çünkü bunların her biri bölüm için gerekli olan ve aynı zaman da zorunlu olan durumlardır. Bu nedenle de aranan bütün özelliklerin taşınması zorunludur.

Paramedik Maaşları Ne Kadardır?

 • Paramedik  maaşları Mesleğine yeni başlamış personeller için 3 bin 700 TL ila 3 bin 900 TL aralığında maaş bağlanmaktadır.
 • 5 yıldır görev yapan acil tıp personeline ise , 3 bin 750 TL ila 3 bin 950 TL arası maaş verilmektedir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.