Paramedik Nedir? Gerekli Belgeler Nelerdir

A+
A-
Paramedik Nedir? Gerekli Belgeler Nelerdir

Paramedik Nedir

Paramedik sağlık bakanlığı tarafından 112 sağlık istasyonlarında görevlendirilmek üzere istenilen özellikle ambulanslarda görev yapan sağlık personeline verilen ünvandır.

Paramedik Kayıt İçin Gerekli Belgeler

Paramedik kayıt için çeşitli belgelerin hazırlanması ilgili kurum tarafından isteniyor. Kayıt için gerekli olan belgeler;

 • ÖSYS sonuç belgesi gerekir. Alınan internet çıktısının kare kod olarak ya da sorgulama kodlu olarak alınması isteniyor.
 • Lise diplomasının aslının ya da mezuniyet belgesinin aslı gerekiyor.
 • 4,5 cm- 6 cm boyutların ve son altı ay içerisinde çekilmiş olan vesikalık fotoğraf isteniyor.
 • Kişilerin askerlik durumu ile ilgili askerlik durum belgelerinde kaydında sakınca yoktur. sözünün bulunması gerekir. Bu ibarenin bulunmadığı kişilerden askerlik durum belgesi istenir.

Ancak bulunan kişilerden askerlik durum belgesi istenmez. Askerlik şubesinden alınmış olan ve yeni tarihli olarak bulunan Askerlik durum belgesinin bulunması gerekir.

Paramedik İçin Aranan Özellikler Nelerdir?

Paramedik bölümü için aranan bazı özellikler bulunur. Aranan bu özellikler;

 • Kişilerin devlet hastanesinde, üniversite hastanesinde çalışmak için sürücü belgesi almalarına engel bir durum olmadığına dair hem beden yapısı hem de ruh sağlığı konusunda herhangi bir sorunlarının bulunmadığına dair rapor almaları gerekir.
 • Rapor içerisinde aynı zaman da kişilerin boylarının ve kilolarının da belirtilmesi gerekir.
 • Kişilerin programa göre 2. Sınıfa geldikleri zaman araç kullanmaları gerekir. Bu durum zorunludur. Bu nedenle kişilerin kayıt tarihinden itibaren 17 yaşlarını tamamlamış kişiler olmaları zorunludur.
 • Program için aynı zaman da boy sınırlamaları bulunur. Erkeklerin 1.65 cm den daha uzun olmaları gerekir. Bayanların ise 1.60 cm’den daha uzun olmaları mecburidir.
 • Kişilerin kiloları dahi bu bölüme yerleşebilmeleri için oldukça önemli bir yer tutar. Kişilerin boylarının en fazla 5 sayı fazlası bir kiloya sahip olmaları gerekir.

Tüm bunların yanı sıra kişilerde aranan özelliklerden bir diğeri de kurtarma ve taşıma işlemleri için iki kişilik olacak şekilde bir ekipte sedyede bulunan hastanın diğer kişi ile beraber taşınabilecek bir beden ve aynı zaman da fizik yeterliliğinde bulunması gerekir. Bu durumların her birinin en doğru şekilde yerine getirilmiş olması gerekir. Üstelik bu bilgilerin kişilerin hastaneden aldığı sağlık raporunun içerisinde yer alması gerekir. Aksi halde okula yapılacak olan kayıt işlemi sırasında sorun yaşanır. Kayıt işlemi de yerine getirilemez.

paramedik-nedir-gerekli-belgeler-nelerdir

Kişilerin Aranan Şartları Taşımaması Halinde Ne Gibi Bir Durum Meydana Gelir?

Adayların okul için gerekli olan belgeleri götürmeleri okula kayıt işlemlerinin yapılması için yeterli değildir. Bunların yanı sıra detaylı bir sağlık raporunun alınması gerekir. Alınan sağlık raporunun içerisinde bölüm için gerekli olan bazı şartların da yer alması gerekir. Kişilerin boyları, kiloları da detaylı bir şekilde alınan raporda belirtilmelidir. Kişilerin boylarının ya da kilolarının tutmaması durumunda ise kazanmış olmalarına rağmen o bölüme kayıt işlemleri yerine getirilemez. Çünkü bunların her biri bölüm için gerekli olan ve aynı zaman da zorunlu olan durumlardır. Bu nedenle de aranan bütün özelliklerin taşınması zorunludur.

Paramedik Maaşları Ne Kadardır?

 • Paramedik Mesleğine yeni başlamış personeller için 3 bin 700 TL ila 3 bin 900 TL aralığında maaş bağlanmaktadır.
 • 5 yıldır görev yapan acil tıp personeline ise , 3 bin 750 TL ila 3 bin 950 TL arası maaş verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.