Askerlik Tecil İçin Gerekli Belgeler 2020

A+
A-
Askerlik Tecil İçin Gerekli Belgeler 2020

Askerlik Tecil için Gereken Belgeler

Askerlik tecil için gerekli belgeler nelerdir? 20 yaşında gelmiş olan her Türk erkeği, vatani görevi olan askerliği yapmak zorundadır. Bazı nedenlerden dolayı askerliğini tecil ettirmek zorunda kalan kişiler bulunmaktadır. Askerlik tecil için bazı şartları taşımak gerekir. Askerlik tecil için gerekli belgeler tecil şartları oluştuktan sonra hazırlanmalı askerlik tecil için gerekli belgeler tecil gerektiren durumlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Tecil yaptırmak isteyen kişiler, bulundukları ilin askerlik şubesine öncelikle gitmeleri gerekmektedir. Günümüzde askerlik veya başka devlet kurumları ile alakalı bir çok işlem e devlet üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Askerlik tecil işlemleri için gerekli belgeleri bağlı bulunduğunuz askerlik şubesine teslim etmeniz gerekmektedir.

Askerlik Tecil İçin Gerekli Belgeler

 • Kimlik fotokopisi,
 • Mezuniyet belgesi fotokopisi ve
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğraf dışında,
 • Şubeden başvuru yapmanızı gerektiren durumlar olabilir.
 • Bu standart belgeler dışında Kişiye özel durumlara bağlı olarak ekstra belge istenebilir.
 • Belgelerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlayarak, askerlik tecil işlemlerini kısa sürede halledebilirsiniz. Tecil başvurusunu e devlet üzerinden yapsanız bile, sağlık raporu belgesinin teslimi için bulunduğunuz bölgenin askerlik şubesine gitmeniz gerekmektedir.

Açık Öğretim Askerlik Tecil 

Açık öğretim okuyan öğrenciler veya üniversite öğrencileri, askerlik yaşı geldiklerinde tecil süresinin ne kadar olduğu konusunda problem yaşamaktadır. Özellikle açık öğretim askerlik tecil başvurusunda sıklıkla sorulan sorulardan biri, askerliği ne kadar uzun süre tecil ettirebilirim sorusudur. Açık öğretim fakültesinde eğitimi devam eden öğrenciler, 28 yaşını doldurduktan sonraki yıla kadar askerlik tecili yaptırabilirler. Fakültelerin 2 yıllık ve 4 yıllık üniversitelerinden birini okusanız dahi, yıl sayısı fark etmeksizin, 28 yaş dolduktan sonraki yıla kadar tecil şartı bulunmaktadır. 2 yıllık açık öğretim eğitimi alan bir kişi askerliğini tecil ettirmek için 4 yıllık bir üniversiteye kayıt yaptırabilir. Tekrar 2 yıllık bir üniversiteye başvurduğunda tecili kabul edilmez. Ayrıca 29 yaşına gelmiş ve halen eğitimi devam eden kişiler, askere gitme zorunluluğu bulunmaktadır.

e-devlet-askerlik-tecil

Askerlik Tecil Ettirme E Devlet

Askerlik yaşı gelmiş olan kişiler, aynı zamanda üniversite okuyarak, askerliğini tecil ettirmek zorundadır. Askerlik tecili için belli şartlar bulunmaktadır. Bulunduğunuz ilin askerlik şubesine giderek tecil ettirebileceğiniz gibi günümüzde e devlet sitemini kullanarak, kolay ve hızlı bir şekilde tecil işlemlerini halledebilirsiniz. Lise mezunu, üniversite mezunu veya açık öğretim üniversitesi gibi eğitim alınan kurumların kendisine göre Askerlik tecil süreleri bulunmaktadır. Asker tecili hakkında hangi gruba girdiğinizi öğrenmek için e devlet sisteminize girebilir, bilgi alabilirsiniz. E devlet şifresine sahip değilseniz, işlemlerinizi askerlik şubelerinden yapabilirsiniz veya PTT şubelerinden e devlet şifresi alabilirsiniz. Askerlik tecil ettirme E devlet sistemi ile yapılan tüm işlemler, hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. E devlet sisteminin güncel bilgi akışı sayesinde, askerlik hakkında güncel birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Üniversite Mezunu Askerlik Tecil Ettirme

Günümüzde değişen askerlik süresi, yasadan geçerek kanunlaştırıldı. 12 aylık askerlik süresi 6 aya düşürülerek, kesinleştirilmiştir. Askerliğe devam etmek isteyen askerler 6 ay daha uzatabilirler. Üniversite mezunu askerlik tecil ettirme süresine baktığımızda; 4 yıllık bir üniversite mezunu olan kişiler, askerliklerini 2 yıl daha uzatabilme hakkına sahiptir. Ayrıca yüksek lisans yapıyorsanız 1 daha askerlik tecili yaptırabilirsiniz. Yani üniversite eğitimi aldığınız süre boyunca asker öğrenci pozisyonunda kalıyorsunuz. 32 yaşın sonuna kadar ertele şansına sahipsiniz. 32 yaşından sonraki yıl mutlaka askere gitmeniz gerekmektedir.

Askerlik Tecil Ettirme Son Tarih

Askerliğini tecil ettirmek isteyenler, bulundukları askerlik şubesine giderek, sağlık raporlarını teslim ettikten sonra tecil belgesini şubede veya e devlet sistemi ile doldurabilirsiniz. Genel olarak askerlik tecili kısa sürede biten çok fazla evrak işi olmayan bir işlemdir. Burada takip edilmesi ve dikkat edilmesi gereken nokta, Askerlik tecil ettirme son tarih geçirmemeniz gerektiğidir. Tecilinizin geçerli olabilmesi için süre ve eksiksiz belgeyi askeriyeye ulaştırmanız gerekir. Tecil sürelerinin son tarihleri, başvuru yapan kişilerin eğitim yılı ile alakalı bir durumdur. Üniversitenin 2 yıllık bölümlerinden eğitim almış mezun kişiler ile 4 yıllık eğitim alan ve mezun olmuş kişilerin tecil yaşları farklılık göstermektedir. 2 yıllık mezunlar 28 yaşının son yılına kadar, 4 yıllık mezunlar 32 yaşının son yılına kadar askerlik tecilini yaptırabilirler. Lise ve dengi okullardan eğitim alan kişiler de 22 yaşından sonraki yılı geçmemek şartı ile askerlik tecili yapabilir.

Askerlik Tecil Sorgulama

TC kimlik numarası ve e devlet sistemini kullanarak, birçok işlemi halledebilirsiniz. Askerlik tecil sorgulama da bunlardan biridir. Askerlik tecil başvurunu sistem üzerinden yaparak, kısa sürede tecil işlemlerini halledebilirsiniz. E devlet üzerinden işlem yapmak için e devlet şifrenizin olması gerekmektedir. PTT şubelerinden e devlet şifresini alabilirsiniz. Türkiye gov tr adresine girerek, arama motoruna askerlik yazmalısınız. Askerlik durum belgesi sorgulama linkinden, yeni belge oluşturarak, askerlik tecil belgesine ulaşabilirsiniz. Verilen yönergeleri, yapmak istediğiniz işleme göre takip ederek, kolayca tecil sorgulaması yapabilirsiniz. Günümüzde internet üzerinden tüm işlemler yapılarak, aradığınız tüm bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Bu yüzden e devlet sistemi, hem güncel bilgi akışı açısından hem de işlemlerinizi kolayca yapabilme açısından çok verimli bir adrestir.

Lise Mezunu Askerlik Tecil

Aralık ayı içerisinde TBMM kurulundan geçen kanunla; askerliğe yeni düzenlemeler getirildi. Askerlik hizmet süreleri; er ve yedek subay olmak üzere yeniden düzenlenmiştir. 12 aylık askerlik süresi 6 aya düşürülerek, askerlik süresini uzatmak isteyen kişiler de 6 aya kadar uzatabilmektedir. Öğrenim durumuna göre de askerlik tecil sürelerinde değişiklik bulunmaktadır. Açık öğretimin 2 yıllık üniversitelerinden mezun olan öğrenciler askerlik yaşı geldiğinde, 4 yıllık bir üniversiteye başvurdukları takdirde, askerliğini tecil ettirebilmektedir.

2 yıllık açık öğretim mezunları tekrar 2 yıllık bir üniversiteye kayıt yaptırarak askerliğini tecil ettiremezler. Lise ve dengi okullarda eğitim gören veya mezun olan öğrenciler, 3 yıl süre ile askerliğini tecil edebilirler. Eğitim gördükleri okulların yılına göre en son tecil edebilecekleri yaşlar da farklılık göstermektedir. Mesleki liselerden mezun olan kişiler 25 yaşından sonraki yılı geçmemek şartıyla, lise mezunu olanlar için 22 yaşından sonraki yılı geçememek şartıyla, yüksek okul mezunu için de 28 yaş şartı, askerlik tecilinin sınırı olarak belirlenmiştir.

Askerlik Uzatma için Gerekli Belgeler

Askerlik uzatma için gerekli belgeler;

 • Son sağlık yoklamasının imzalı ve kaşeli belgesi,
 • 4 adet nüfus cüzdan fotokopisi ve öğrenim belgesi,
 • Askerliğini isteyerek uzatmak için istenen belgelerdir.
 • Askerlik çağına gelmiş birçok kişi eğitim ve yurtdışında çalışma nedenleri ile askerliğini tecil ettirmek zorunda kalabilirler.
 • Özellikle eğitim gibi nedenlerden dolayı askerliğini tecil ettiren kişiler, tecil yaş süresi bittikten sonra askerlik görevini yerine getirmek zorundadır.

Önceden 12 ay yapılan askerlik süresi, yeni kanunla 6 aya kadar düşürülmüştür. Genel olarak 6 ay askerlikten sonra tezkeresini alan kişinin askerliği bitmiş oluyor. İsteyen askerler, bu 6 ay sonunda tezkeresini aldıktan sonra 6 ay daha askerliğini uzatmak isteyebilirler. Askerliğin ilk 6 ayını yaptıktan sonra, askerliğini 6 ay daha uzatan askerlere, asgari ücretin üzerinde harçlık verilmektedir. Harçlık miktarları; er, onbaşı ve çavuş olacak şekilde değişiklik göstermektedir. Askeri alanda çok fazla değişiklik ve kanun yer almaktadır. Tüm detayları öğrenmek için e devlet sisteminden girerek, sizi ilgilendiren alanlarda bilgi sahibi olabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. erkan dedi ki:

  Açık öğretim tecil yaş sınırı 29 dan 22 yaş sınırına düşürülmesi ile hepimiz kaçak asker durumuna düştük okuyamıyoruz işimizden çıkarılıyoruz #tecilhakkı #bedelliaffi #tecilhakkı #tecilhakkı istiyoruz
  https://chat.whatsapp.com/ClyFlopGLum3JRAaVFRsQr yoklama kacak tecil isteyenler gelebilir

 2. Fatih dedi ki:

  admin üniverste sınav kazandım yaşım 23 beni kayıt yapmıyor okul ne yapacağız biz okumayalımmı düzenleme gelmesi lazımdır artık

  1. admin dedi ki:

   Daha yaşınız çok genç okuyun bu gibi durumlar vazgeçirmesin sizi.

 3. Hasan dedi ki:

  Merhaba,

  Ben üniversiteden (lisans) bu senenin ortasında mezun oldum, E-devlet üzerinden tecil sorgulaması yaptığımda 2022’nin son ayına kadar tecilli olarak görünüyorum. Ancak daha önce tecil işlemi yapmadım. Askerlik sorgulama belgemde ise okulu bittikten sonra 2 ay içerisinde bir askeri şubeye başvurması gerekmektedir yazıyor. Bu cümle beni ikilemde bıraktı. Benim şimdi şubeye giderek askerliğimi ertelettirmem gerekir mi. Yoksa tecil sorgulama sayfasında belirttiği gibi 2022’nin sonuna kadar tecilli olarak mı sayılmaktayım?

  Şimdiden teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   E-devlet güncellirdir bazı istisnai durumlar oluşabiliyor yinede ,Şubede Sorgulama yapmanızda Fayda var.

 4. mahmut dedi ki:

  liseden mezun olunca 2 yıllık önlisans bölümüne kayıt yaptık. fakat okula devam edilmedi. aralık ayında tecil bitecek. aöf den 2yıllık bölüm yazdık kayıt yaptırınca tecil uzar mı . yaş şu an 22

  1. admin dedi ki:

   Tecil hakkınız uzar ancak son uzatma yaş sınırınız 28 dir.

  2. Ertan bedir dedi ki:

   23 yaşındayım üniversite ön lisans bölümüne kayıt yaptırdım 2016 da ama okula devam etmedim 31 aralıkta tecir bitiyo askerlik şubesine gitsem tecirimi uzatırlar mı

   1. admin dedi ki:

    öğreniminizi devam ettirdiğinize dair bir belge verirseniz. Teciliniz uzar

 5. Mehmet dedi ki:

  Admin ben lise mezunuyum.2018 de lise bitti.
  Açık öğretim üniversite ye kayıt olmadım.tecili nasıl yapabilirim yada ne yapmalıyım biraz bilgi verir misin?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Açıköğretim kaydınız yaptıktan sonra öğreniminiz başladıktan hemen sonra tecil için başvuru yapmanız yetrli