enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Askerlik Tecil İçin Gerekli Belgeler 2023

Askerlik Tecil İçin Gerekli Belgeler 2023

2023 yılı için Askerlik tecil ettirmek için gerekli belgeler nelerdir? 20 yaşında gelmiş olan her Türk erkeği, vatani görevi olan askerliği yapmak zorundadır. Bazı nedenlerden dolayı askerliğini tecil ettirmek zorunda kalan kişiler bulunmaktadır. Askerlik tecil için bazı şartları bulundurmak gerekiyor.

Askerlik tecil için gerekli belgeler tecil şartları oluştuktan sonra hazırlanmalı askerlik tecil için gerekli belgeler tecil gerektiren durumlara göre ön lisans lisans, lise gibi durumlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Tecil yaptırmak isteyen kişiler, bulundukları ilin askerlik şubesine öncelikle gitmeleri gerekmektedir.

Günümüzde askerlik veya başka devlet kurumları ile alakalı bir çok işlem e devlet üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Askerlik tecil işlemleri için gerekli belgeleri bağlı bulunduğunuz askerlik şubesine teslim etmeniz gerekmektedir.

Askerlik Tecil İçin Gerekli Belgeler 2023

 • Kimlik fotokopisi,
 • Mezuniyet belgesi fotokopisi ve
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğraf dışında,
 • Şubeden başvuru yapmanızı gerektiren durumlar olabilir.
 • Bu standart belgeler dışında Kişiye özel durumlara bağlı olarak ekstra belge istenebilir.
 • Belgelerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlayarak, askerlik tecil işlemlerini kısa sürede halledebilirsiniz. Tecil başvurusunu e devlet üzerinden yapsanız bile, sağlık raporu belgesinin teslimi için bulunduğunuz bölgenin askerlik şubesine gitmeniz gerekmektedir.

Lisans ve Ön Lisans Üniversite Bitirenlerin Askerlik Tecil İşlemleri ve Tecil Hakkı?

Ön lisans ve lisans mezunları için ( 2, 3, 4 yıllık üniversitelerden mezun olan öğrenciler) Okuldan mezun olduktan sonra 2 yıl tecil ettirme hakları bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi mezun olduktan sonra tecil için 28 yaşı şartını aşmamış olmak gerekmektedir..

2023 Yalında mezun olan bir öğrencinin mezun olduktan sonra 2 yıl tecil ettirme hakkı bulunmaktadır bu örnekle mezuniyet yılı 2023 olan bir ön lisans veya lisans mezunu öğrenci 2 yıl tecil hakkı bulunduğundan bitirdiği yıl itibariyle yaşı 27 ise bir yıl tecil ettirebilmektedir. 26 yaşında ise 2 yıllık tecil hakkını kullanabilmektedir.

Aynı şekilde 4 yıllık lisans mezunu olanlar ise 32 yaşına kadar askerlik tecil işlemlerini gerçekleştirme hakkına sahiptirler.

Açık Öğretim Askerlik Tecil 

Açık öğretim okuyan öğrenciler veya üniversite öğrencileri, askerlik yaşı geldiklerinde askerlik tecil süresinin ne kadar olduğu konusunda problem yaşamaktadır. Özellikle açık öğretim askerlik tecil başvurusunda sıklıkla sorulan sorulardan biri, askerliği ne kadar uzun süre tecil ettirebilirim sorusudur. Açık öğretim fakültesinde eğitimi devam eden öğrenciler, 28 yaşını doldurduktan sonraki yıla kadar askerlik tecili yaptırabilirler.

Açık Öğretim Askerlik Tecil Edilir mi?

Fakültelerin 2 yıllık ve 4 yıllık üniversitelerinden birini okusanız dahi, yıl sayısı fark etmeksizin, 28 yaş dolduktan sonraki yıla kadar tecil şartı bulunmaktadır. 2 yıllık açık öğretim eğitimi alan bir kişi askerliğini tecil ettirmek için 4 yıllık bir üniversiteye kayıt yaptırabilir. Tekrar 2 yıllık bir üniversiteye başvurduğunda tecili kabul edilmez. Ayrıca 29 yaşına gelmiş ve halen eğitimi devam eden kişiler, askere gitme zorunluluğu bulunmaktadır.

Askerlik Tecil Ettirme E Devlet

Askerlik yaşı gelmiş olan kişiler, aynı zamanda üniversite okuyarak, askerliğini tecil ettirmek zorundadır. Askerlik tecili için belli şartlar bulunmaktadır. Bulunduğunuz ilin askerlik şubesine giderek tecil ettirebileceğiniz gibi günümüzde e devlet sitemini kullanarak, kolay ve hızlı bir şekilde tecil işlemlerini halledebilirsiniz. Lise mezunu, üniversite mezunu veya açık öğretim üniversitesi gibi eğitim alınan kurumların kendisine göre Askerlik tecil süreleri bulunmaktadır.

Asker tecili hakkında hangi gruba girdiğinizi öğrenmek için e devlet sisteminize girebilir, bilgi alabilirsiniz. E devlet şifresine sahip değilseniz, işlemlerinizi askerlik şubelerinden yapabilirsiniz veya PTT şubelerinden e devlet şifresi alabilirsiniz. Askerlik tecil ettirme E devlet sistemi ile yapılan tüm işlemler, hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. E devlet sisteminin güncel bilgi akışı sayesinde, askerlik hakkında güncel birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Üniversite Mezunu Askerlik Tecil Ettirme

Günümüzde değişen askerlik süresi, yasadan geçerek kanunlaştırıldı. 12 aylık askerlik süresi 6 aya düşürülerek, kesinleştirilmiştir. Askerliğe devam etmek isteyen askerler 6 ay daha uzatabilirler. Üniversite mezunu askerlik tecil ettirme süresine baktığımızda 4 yıllık bir üniversite mezunu olan kişiler, askerliklerini 2 yıl daha uzatabilme hakkına sahiptir.

Ayrıca yüksek lisans yapıyorsanız 1 daha askerlik tecili yaptırabilirsiniz. Yani üniversite eğitimi aldığınız süre boyunca asker öğrenci pozisyonunda kalıyorsunuz. 32 yaşın sonuna kadar ertele şansına sahipsiniz. 32 yaşından sonraki yıl mutlaka askere gitmeniz gerekmektedir.

Askerlik Tecil Ettirme Son Tarih

Askerliğini tecil ettirmek isteyenler, bulundukları askerlik şubesine giderek, sağlık raporlarını teslim ettikten sonra tecil belgesini şubede veya e devlet sistemi ile doldurabilirsiniz. Genel olarak askerlik tecili kısa sürede biten çok fazla evrak işi olmayan bir işlemdir. Burada takip edilmesi ve dikkat edilmesi gereken nokta, Askerlik tecil ettirme son tarih geçirmemeniz gerektiğidir.

Tecilinizin geçerli olabilmesi için süre ve eksiksiz belgeyi askeriyeye ulaştırmanız gerekir. Tecil sürelerinin son tarihleri, başvuru yapan kişilerin eğitim yılı ile alakalı bir durumdur. Üniversitenin 2 yıllık bölümlerinden eğitim almış mezun kişiler ile 4 yıllık eğitim alan ve mezun olmuş kişilerin tecil yaşları farklılık göstermektedir.

2 yıllık mezunlar 28 yaşının son yılına kadar, 4 yıllık mezunlar 32 yaşının son yılına kadar askerlik tecilini yaptırabilirler. Lise ve dengi okullardan eğitim alan kişiler de 22 yaşından sonraki yılı geçmemek şartı ile askerlik tecili yapabilir.

Askerlik Tecil Sorgulama

TC kimlik numarası ve e devlet sistemini kullanarak, birçok işlemi halledebilirsiniz. Askerlik tecil sorgulama da bunlardan biridir. Askerlik tecil başvurunu sistem üzerinden yaparak, kısa sürede tecil işlemlerini halledebilirsiniz. E devlet üzerinden işlem yapmak için e devlet şifrenizin olması gerekmektedir. PTT şubelerinden e devlet şifresini alabilirsiniz. Türkiye gov tr adresine girerek, arama motoruna askerlik yazmalısınız.

Askerlik durum belgesi sorgulama linkinden, yeni belge oluşturarak, askerlik tecil belgesine ulaşabilirsiniz. Verilen yönergeleri, yapmak istediğiniz işleme göre takip ederek, kolayca tecil sorgulaması yapabilirsiniz. Günümüzde internet üzerinden tüm işlemler yapılarak, aradığınız tüm bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Bu yüzden e devlet sistemi, hem güncel bilgi akışı açısından hem de işlemlerinizi kolayca yapabilme açısından çok verimli bir adrestir.

Lise Mezunu Askerlik Tecil

Üniversite öğrenimini tamamlamış olan bir kişinin üniversite bittikten sonra 2 yıl tecil hakkı bulunmaktadır. Staj, yüksek Lisans mezunu, mastır ve doktora gibi programlardan mezun olanların ise 1 yıl tecil hakkı vardır.

Aralık ayı içerisinde TBMM kurulundan geçen kanunla; askerliğe yeni düzenlemeler getirildi. Askerlik hizmet süreleri; er ve yedek subay olmak üzere yeniden düzenlenmiştir. 12 aylık askerlik süresi 6 aya düşürülerek, askerlik süresini uzatmak isteyen kişiler de 6 aya kadar uzatabilmektedir.

Lisans Mezunu Askerlik Tecil

Öğrenim durumuna göre de askerlik tecil sürelerinde değişiklik bulunmaktadır. Açık öğretimin 2 yıllık üniversitelerinden mezun olan öğrenciler askerlik yaşı geldiğinde, 4 yıllık bir üniversiteye başvurdukları takdirde, askerliğini tecil ettirebilmektedir.

2 yıllık açık öğretim lisansa mezunları tekrar 2 yıllık bir üniversiteye kayıt yaptırarak askerliğini tecil ettiremezler. Lise ve dengi okullarda eğitim gören veya mezun olan öğrenciler, 3 yıl süre ile askerliğini tecil edebilirler. Eğitim gördükleri okulların yılına göre en son tecil edebilecekleri yaşlar da farklılık göstermektedir.

Kaç Yaşına Kadar Tecil Hakkı var?

Mesleki liselerden mezun olan kişiler 25 yaşından sonraki yılı geçmemek şartıyla, lise mezunu olanlar için 22 yaşından sonraki yılı geçememek şartıyla, yüksek okul mezunu için de 28 yaş şartı, askerlik tecilinin sınırı olarak belirlenmiştir.

Askerlik Uzatma için Gerekli Belgeler

 • Son sağlık yoklamasının imzalı ve kaşeli belgesi,
 • 4 adet nüfus cüzdan fotokopisi ve öğrenim belgesi,
 • Askerliğini isteyerek uzatmak için istenen belgelerdir.
 • Askerlik çağına gelmiş birçok kişi eğitim ve yurtdışında çalışma nedenleri ile askerliğini tecil ettirmek zorunda kalabilirler.
 • Özellikle eğitim gibi nedenlerden dolayı askerliğini tecil ettiren kişiler, tecil yaş süresi bittikten sonra askerlik görevini yerine getirmek zorundadır.

Önceden 12 ay yapılan askerlik süresi, yeni kanunla 6 aya kadar düşürülmüştür. Genel olarak 6 ay askerlikten sonra tezkeresini alan kişinin askerliği bitmiş oluyor. İsteyen askerler, bu 6 ay sonunda tezkeresini aldıktan sonra 6 ay daha askerliğini uzatmak isteyebilirler. Askerliğin ilk 6 ayını yaptıktan sonra, askerliğini 6 ay daha uzatan askerlere, asgari ücretin üzerinde harçlık verilmektedir.

Harçlık miktarları; er, onbaşı ve çavuş olacak şekilde değişiklik göstermektedir. Askeri alanda çok fazla değişiklik ve kanun yer almaktadır. Tüm detayları öğrenmek için e devlet sisteminden girerek, sizi ilgilendiren alanlarda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Fatih dedi ki:

  admin üniverste sınav kazandım yaşım 23 beni kayıt yapmıyor okul ne yapacağız biz okumayalımmı düzenleme gelmesi lazımdır artık

  1. admin dedi ki:

   Daha yaşınız çok genç okuyun bu gibi durumlar vazgeçirmesin sizi.

  2. Fatih dedi ki:

   Admin açık öğretim lise tecil için gerekli belgeler nelerdir

   1. admin dedi ki:

    Diğer okul tecilleri için aynı belgeler gereklkidir.

 2. Hasan dedi ki:

  Merhaba,

  Ben üniversiteden (lisans) bu senenin ortasında mezun oldum, E-devlet üzerinden tecil sorgulaması yaptığımda 2022’nin son ayına kadar tecilli olarak görünüyorum. Ancak daha önce tecil işlemi yapmadım. Askerlik sorgulama belgemde ise okulu bittikten sonra 2 ay içerisinde bir askeri şubeye başvurması gerekmektedir yazıyor. Bu cümle beni ikilemde bıraktı. Benim şimdi şubeye giderek askerliğimi ertelettirmem gerekir mi. Yoksa tecil sorgulama sayfasında belirttiği gibi 2022’nin sonuna kadar tecilli olarak mı sayılmaktayım?

  Şimdiden teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   E-devlet güncellirdir bazı istisnai durumlar oluşabiliyor yinede ,Şubede Sorgulama yapmanızda Fayda var.

 3. mahmut dedi ki:

  liseden mezun olunca 2 yıllık önlisans bölümüne kayıt yaptık. fakat okula devam edilmedi. aralık ayında tecil bitecek. aöf den 2yıllık bölüm yazdık kayıt yaptırınca tecil uzar mı . yaş şu an 22

  1. admin dedi ki:

   Tecil hakkınız uzar ancak son uzatma yaş sınırınız 28 dir.

  2. Ertan bedir dedi ki:

   23 yaşındayım üniversite ön lisans bölümüne kayıt yaptırdım 2016 da ama okula devam etmedim 31 aralıkta tecir bitiyo askerlik şubesine gitsem tecirimi uzatırlar mı

   1. admin dedi ki:

    öğreniminizi devam ettirdiğinize dair bir belge verirseniz. Teciliniz uzar

 4. Mehmet dedi ki:

  Admin ben lise mezunuyum.2018 de lise bitti.
  Açık öğretim üniversite ye kayıt olmadım.tecili nasıl yapabilirim yada ne yapmalıyım biraz bilgi verir misin?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Açıköğretim kaydınız yaptıktan sonra öğreniminiz başladıktan hemen sonra tecil için başvuru yapmanız yetrli

   1. Nusret dedi ki:

    Admin tecilim 31 Aralık günü bitiyor lise mezunuyum ve açık öğretime kayıt için gelecek dönemi beklemem lazım . Kayıt yaptırana kadar kaçak gezip Kayıt olduktan sonra tecil uzatabilir miyim ?

    1. admin dedi ki:

     Nusret bey: Bağlı olduğunuz askeri kuruma konu ile alakalı başvuru yapmanızda fayda var. Her hâlükârda kaçak duruma düşüyorsunuz.

     1. Fatih dedi ki:

      Admin açık öğretim lise öğrencisi tecil için hangi evrak isteniyor

 5. Ali dedi ki:

  Merhabalar. Ben üniversite 2.sınıf öğrencisiyim. Geçenlerde çevirmede yoklama kaçağı olduğum söylendi. Lise son sınıfta tecil ettirmiştim oysa ki. Öğrenci olduğum da göz önüne alındığında hangi belgelerle askerlik şubesine başvurmam gerekiyor?

 6. Alper dedi ki:

  Merhaba admin, 2020de liseden mezun oldum ve 3. kez üniveriste sınavına girmeyi düşünüyorum. Yani 2021 ve sonrasında 2022de tekrar üniversite sınavına girip istediğim bölüme gidecem inş. Ben 2022 yılı üniversite sınavına kadar tecil ettirebilme hakkım var mıdır ?

 7. Enes dedi ki:

  2018 de liseden mezun oldum 2 yıl tecil ettiler şimdi açıktan falanda okumuyorum kaydım da yok çalışmaktayım 31 aralıkta tecilim bitiyor uzatma şansım var mı

 8. Fatih dedi ki:

  21.06.1994 doğumluyum. 4 yıllık üniversitemin yarım yılı kaldı askerliği ne kadar sürede tescil ettirebilirim. Şu an halen okuyorum

 9. Berke dedi ki:

  Ben meslek lisesi mezunuyum.6 ay sonra askerligim başlayacak. Ancak 1 yıllık özel aşçılık kursuna gitmek istiyorum.Tecil etme hakkım var mı? Ne yapmalıyım?