enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Elektrik Açma Kesme Nasıl Yapılır? Açma Kesme Bedeli Ne Kadar

Elektrik Açma Kesme Nasıl Yapılır? Açma Kesme Bedeli Ne Kadar

Elektrik Kesme Açma İşlemi Süreleri Ne Kadardır?

Elektrik arıza durumlarında elektrik kesintisi problemi yaşayabileceğiniz gibi elektrik faturanızı ödemediğinizde ve kaçak elektrik kullanımının tespit edilmesi durumunda elektriğiniz kesilmektedir.

Elektrik Ne Zaman Kesilir?

Elektrik faturalarınızı ödemememiz durumunda fatura bedeline yasal faiz tutarları eklenerek elektriğiniz kesilebilmektedir. Bu kesme işleminin ne zaman gerçekleştirileceği elektrik dağıtım şirketlerine göre farklılaşabilmektedir. Elektrik faturasında size ödeme yapmanız için son bir tarih belirtilmektedir. Bunu ilk uyarı olarak düşünebilirsiniz. Son ödeme tarihiniz geçirmeniz halinde ikinci bir uyarı yapılmaktadır.

Bunu bazı firmalar cep telefonunuza göndereceği mesajlarla yapabilir. Bu bildirimden sonra 5 iş günü içerisinde ödeme gerçekleşmez ise elektriğiniz kesilebilir. Hafta sonu elektrik kesilir mi diye merak ediyorsanız bu konuda endişelenmenize gerek yoktur. Elektrik kesme işlemleri iş günlerinde yani hafta içi gerçekleştirilmektedir. Kesme işlemi sırasında firmanın yetkili personeli tarafından kesme ihbarnamesi oluşturularak kesme tarihi, saati ve sayaçtan okunan son endeks belirtilir.

Kesilen Elektriği Nasıl Açtırabilirim?

Eğer borcunuzdan dolayı elektriğiniz kesildiyse borcunuzu faiziyle beraber ödediğiniz zaman elektriğiniz tekrar açılacaktır. Elektrik faturamı ödedim ne zaman açılır diyorsanız aynı gün içerisinde elektriğiniz açılacaktır. Eğer ödemeyeceğiniz bir tutarda borcunuz var ise bu borcu yapılandırarak, ödeyeceğinizi yetkili firmaya taahhüt ederseniz elektriğinizi açtırabilirsiniz. Elektriğiniz açıldığında açma bedeli bir sonraki dönem faturanıza yansıtılarak sizden tahsil edilecektir.

Yeni Bir Eve Taşındığınızda Elektrik Açma İşlemleri ve Gerekli Belgeler

Yeni bir yere taşınırken elektrik hizmetinden yararlanabilmek için yetkili elektrik dağıtım şirketine giderek elektrik açma işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu işlemler genellikle 1-2 gün içerisinde tamamlanmaktadır. Elektrik açma işlemlerinde istenilen gerekli belgeler şu şekildedir:

  • Nüfus cüzdanı
  • Eğer evin sahibi siz iseniz tapu belgesi
  • Kiracı iseniz kira sözleşmesi ve ikametgah belgesi
  • Zorunlu deprem sigortası belgesidir.

Bu evraklarla başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra yetkili firma personeli elektrik sayacınızı aktif hale getirerek elektriğinizi açacaktır.

Evden Taşınırken Elektrik Kapatma İşlemleri İçin Gerekli Belgeler

Evinizden taşınırken elektrik abonelik işlemlerinizi sonlandırmanız gerekmektedir. Mühürlü bir sayacınız varsa evden taşınırken borcunuzu ödeyerek, sayacı açtırarak elektrik aboneliğinizi sonlandırabilirsiniz. Aksi takdirde ne yeni bir elektrik aboneliği gerçekleştirmeniz ne de eski aboneliğinizi sonlandırmanız söz konusu olamayacaktır.

Hafta sonu elektrik kesilir mi konusu, hafta sonu taşınma işlemini gerçekleştirecek kişiler tarafından merak edilmektedir. Bu noktada elektriğiniz hafta içi iş günlerinde kesilebilmektedir. Kapatma işlemleri sırasında istenilen evraklar:

  • Nüfus cüzdanı
  • Abone numarası
  • Depozito ücretinizin iadesi için IBAN numarası
  • Sayaçta yer alan son endeks bilgileri gerekli olmaktadır.

Başvurularınızı taşınmadan önce yaparak taşınma tarihinizi belirterek, elektriğin izin kesilmesini taşındığınız tarihe göre belirleyebilirsiniz. Eğer tarafınızdan bir tarih belirlenmezse 3 iş günü içerisinde genellikle kesim işlemi gerçekleştirilmektedir. Elektrik açma işlemi sırasında sizden alınan güvence bedeli, en geç bir hafta içerisinde belirttiğiniz IBAN numarasına iade edilmektedir. İade yapılırken ödediğiniz güvence bedeli enflasyon oranına göre güncellenmek tedir.

Arıza Durumunda Elektrik Kesintisi

Elektrik arıza durumunda elektriğiniz kesilebilir. Bu kesintiler genelikle geçici olup birkaç saat içerisinde elektrik tekrar gelmektedir. Bazı durumlarda elektrik dağıtım firmalarınca önceden belirlenen saatlerde elektrik bakım çalışmaları yürütülmektedir. Bu nedenle yapılacak planlı kesintilerin saatleri yetkili dağıtım şirketinin internet sitesinde belirtilerek abonelere duyurulmaktadır.

Elektrik Faturamı Ödedim Ne Zaman Açılır?

Kesilen elektrik açma işlemi süresi en geç iki iş günüdür, abonenin bulunmuş oldu yer ve konum itibariyle bu süre dahada düşmekte bazı durumlarda aynı gün içerisinde açılmaktadır.

Hafta sonu Cumartesi Pazar Elektrik Açılır mı?

Borcundan dolayı elektriği kesilen abonenin 5 iş günü içerisinde ödemesi gereken borcu kuruma ödemediği takdirde hafta sonu elektrik açma ve kesme işlemi uygulanmamaktadır.

Mühürlenen elektrik sayacı nasıl açılır?

Borcundan dolayı mühürlenmiş olan elektrik sayacının yetkililer tarafından borcu ödendikten sonra yapılmalıdır. Aksi takdirde kaçak elektrik kullanım kısmına gireceğinden yasal işlem uygulanabileceğinden abonenin hem can hemde mal emniyeti için bundan kaçınması gerekmektedir.

Elektirik Açma Kesme Bedeli Ne Kadar 2020

EPDK tarafından 2020‘de geçerli olacak elektrik kesme ve bağlama bedelleri belli oldu düşük akım için belirlenen ücret  37 lira 30 krş orta gerilim için 189 TL 80 krş olarak belirlenmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.