enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Auzef Nedir? Kaç Puan Lazım Gerekli Belgeler Nelerdir?

Auzef Nedir? Kaç Puan Lazım Gerekli Belgeler Nelerdir?

Auzef Kayıt için Gerekli Belgeler

Auzef nedir açılımı; Açık uzaktan eğitim fakültesidir. Dünyanın hangi ülkesinde olursanız olun, öğrencilere kapılarını açan, İstanbul üniversitesi; tüm öğrencilere veya kendisini geliştirmek isteyen kişilere, uzaktan ve açıktan eğitim fırsatını sunmaktadır.

 • Auzef kapsamında; Lisans, ön lisans ve uzaktan eğitim programları yer almaktadır.
 • İstanbul üniversitesinin sunduğu bu imkân sayesinde, sınava girmeden 2. Üniversiteyi okuma şansını yakalayabilirsiniz.
 • Herhangi bir açık öğretim bölümünü seçerek, İstanbul üniversitesi mezunu olabilirsiniz. Mobil uygulama fırsatları ile de mekânın önemi olmadan, her yerde ders materyallerine ulaşarak, sınavlara hazırlanabilirsiniz.
 • Auzef için açıktan ve uzaktan eğitim fırsatı sağlayan İstanbul üniversitesi, kayıt için herhangi bir evrak istememektedir.
 • E devlet’e girerek, Ağustos ayında başlayan kayıt tarihinde, kayıt yaptırmak yeterli olmaktadır.  Online kayıt yapıldıktan sonra istenen ücretin ödenmesi ile okul kaydını başlatmış oluyorsunuz.
 • Sınava Giriş yapılacağı tarihte sınav giriş belgeniz yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Auzef Nasıl Kayıt Olunur

Auzef imkânlarından yararlanmak isteyen kişiler, yaş sınırı olmaksızın 2. Üniversite okuma şansını yakalamaktadır. Lisans, önlisans ve uzaktan eğitim bölümlerinden birini tercih ederek, İstanbul üniversitesi bünyesinde 2. Üniversiteyi okuma şansına sahip olabilirsiniz. Sadece online kayıt ile öğrenci olabilmek için kayıt işlemlerini adım adım gerçekleştirmelisiniz. Auzef Nasıl Kayıt Olunur: Öncelikle internetten için Tıklayınız.. adresine girerek, hesap oluştur bölümünü tıklayarak, tüm alanları doldurmalısınız. Oluştuğunuz hesabın profil sayfasından vesikalık fotoğrafınızı ekleyerek, eksiksiz bir şekilde iletişim bilgilerini tamamlamalısınız.

 • Program tercihinde bulunurken; Önlisans mezunları sadece Önlisans programlarına başvurabilirken, Lisans mezunları; önlisans ve lisans programlarına başvuru yapabilmektedir. Online olarak yönergeleri takip ederek, programı seçip, karşınıza çıkan bilgileri kontrol ederek, seçtiğiniz programı kaydedin.
 • Kayıt onayı geldikten sonra ödeme için size gönderilecek olan referans numarasını kullanarak, sanal posttan ödeme yapmalısınız.
 • Harç bilgilerini ve referans numarasını öğrenmek için açılan sayfanın sol köşesinde yer alan harç bilgileri kısmından öğrenebilirsiniz.
 • Referans numarasını doğru şekilde aldığınızdan emin olmalısınız. Ödeme işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştikten sonra, öğrencinin kayıt işlemleri tamamlanmış olacaktır.

Auzef Kayıt Yenileme

Auzef kayıt yenileme işlemi yapacak öğrenciler, halkbank’a, referans numarası ile kredi kartı ödemesi yapmalıdır. Auzef programına katılarak eğitim almaya devam eden kişiler, verilen güz bahar dönemi tarihlerinde, kayıt yenileme işlemi yapmak zorundadır.  Ödemesi gerçekleştirilen öğrencilerin dersleri, okul tarafından otomatik olarak seçilecektir. Kaydı oluşturulan ve okulun öğrencisi olan kişilere, sms yolu ile dersleri gönderilecektir. Sistem üzerinden kendi şifrenizi girerek, dersleriniz hakkında bilgi alabilirsiniz. Ders seçimleri hakkında eksik veya yanlış bir bilgi olup olmadığını kontrol ederek, herhangi bir karışıklık olduysa, kuruma bildirmeniz gerekir.

Auzef Açık Öğretim

 • İstanbul üniversitesinin size sunduğu uzaktan eğitim sayesinde, hayalinizdeki ikinci üniversiteyi okuyabilirsiniz.
 • Yer ve mekân fark etmeksizin, ders materyallerine telefonunuzdan ulaşabilirsiniz. Auzef adından da anlaşılacağı gibi uzaktan ve açık öğretim programları olarak 2 bölüme ayrılmıştır.
 • Burada yer alan açık öğretim programını inceleyecek olursak, Lisans alanında; Çocuk gelişimi, coğrafya, felsefe, iktisat, iş sağlığı, insan kaynakları, işletme, siyasal bilimler, tarih, sosyoloji, yönetim bilişim sistemleri ve uluslararası ticaret bölümleri yer almaktadır.
 • Ön lisans programı kapsamında; çocuk gelişimi, adalet, iş sağlığı, hukuk büro yönetimi, laborant, turizm, sağlık kurumları, sosyal hizmetler ve yaşlı bakım bölümlerini kapsarken, hemşirelik, sağlık yönetimi, afet yönetimi ve sosyal hizmetler de lisans tamamlama programı arasında yer almaktadır
 • 2011 yılından bu yana Auzef Açık Öğretim adıyla eğitim veren İstanbul üniversitesi, Türkiye’de bu konuda hizmet veren tek kurumdur.

Auzef Hangi Bankaya Yatırılır?

İstanbul üniversitesinin hizmet olarak vermeye başladığı eğitim kapsamında; açık öğretim ve uzak öğretim yer almaktadır. Bu kapsamda size sunulan alanlardan bir ders alarak, sınıf ortamı olmaksızın eğitiminizi tamamlayabilir, 2. Üniversite şansını yakalayabilirsiniz. 2011 yılından bu yana açık öğretim programlarıyla hizmet veren fakülte, uzun yıllardır uzaktan eğitim programıyla hizmet vermektedir. Tüm bu eğitimler online ortamda alınacağı için Auzef kayıtları da online olarak gerçekleşmektedir. Kayıt işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirdikten sonra, size verilecek olan referans numarası ile Halk bankasına kayıt ücretini yatırdıktan sonra, okulun öğrencisi olabilirsiniz. Alınacak ders ve program ücreti hesaplanarak size sunulacaktır. Ücret yatırıldıktan sonra da sms olarak aldığınız dersler size gönderilecektir. Bu sistem sayesinde dünyanın neresinde olursanız olun, eğitim imkânından yararlanabilirsiniz. Ayrıca kendi şifreniz ile girebileceğiniz, internet ortamında, ders ve materyallere ulaşabilirsiniz. Çıkmış soruları ve pekiştirme sağlayan videoları izleyerek, eksiklerinizi tamamlayabilir, sınavlara kolaylıkla hazırlanabilirsiniz.

Auzef Akademik Takvim

Uzaktan eğitim ve açık öğretim dersleri ile üniversite okumak isteyen kişilerin, yaş grupları aynı değildir. Herhangi bir programın bir alanındaki dersi; 25 yaşında bir kişi de 45 yaşındaki bir kişide alabilmektedir. Yaş sınırının olmaması, herkesin bu eğitimlerden faydalanabilmelerini sağlamayı amaçlamıştır. İstanbul üniversitesi eğitim verdiği bu programlarla, Türkiye’de bir ilki başarmıştır. Her geçen gün, Lisans ve önlisans alanında yeni dersler ekleyerek, günceli takip etmektedir. Web sitesinde yer verilen Auzef Akademik Takvim sayesinde, öğrenci kayıt tarihlerini, sınav tarihlerini ve kayıt yenileme hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Güz ve bahar dönemi tarihleri hakkında bilgi alarak, kayıt yenileme işlemlerini yapabilirsiniz. İlk defa kayıt yaptıracak olan kişiler de yeni öğrenci kayıt alanından kayıt tarihini öğrenerek, kayıt yaptırabilir.

Auzef Sınav Tarihleri

AUZEF bahar ayları dönem sınavları 9-10 Mayıs tarihleri arasında yapılacaktır. Final sınavları yapılma dönemi  11-12 Temmuz tarihleri arasında olacaktır.

Auzef Ders Materyalleri

İstanbul üniversitesinin resmi web sitesine girdiğinizde, Auzef Ders Materyalleri alanından ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Yardımcı kitaplara ulaşabilir Ders içeriklerinin,güncel ve videolu anlatım şeklinde olması, öğrenmenin kalıcı olmasında etkili olmaktadır. Zengin içerikli ders videoları sayesinde, dersler daha anlaşılır hale gelmektedir. Üniversitenin öğretim üyelerinin videolu ders anlatımları, üniversite ortamını aratmayacak şekilde tasarlanmıştır. Aynı zamanda derslerin pekiştirilmesi için ünite soruları ve çözümlü video anlatımlı sorulara yer verilmiştir. Üniversite, kaynak üzerinden birebir ders çalışmak isteyenler için de ek kaynaklar sunmaktadır. Aynı zamanda her yerde ders içeriklerine ulaşılabilmesi için Auzef mobil uygulama özelliği getirilmiştir. Bu özellik sayesinde tablet ve telefonlarınızdan, pub ve pdf uzantılı ders içeriklerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Auzef’e Kimler Başvurabilir?

Auzef, 2011 yılından beri verdiği eğitim ile birçok mezun vermiş bir programdır. Bu eğitim programından yararlanabilmek için belli şartları taşıyor olmak gerekir. Auzef’ başvuru yapmak isteyenler; Auzefi’in kontenjan ve programında yer alan bölümlerden herhangi birinden mezun olmuş veya halen üniversite eğitimine devam ediyor olmaları gerekir. Program kuralları çerçevesinde Ön lisans mezunları ön lisans alanlarından birini tercih edebilir. Lisans mezunu öğrenciler ise önlisans ve lisans alanlarından istediği alanda başvuru yapabilir. Dünyanın neresinde olursanız olun Auzef kapsamında eğitim alabilirsiniz. Yükseköğretim mezunu olan yabancı uyruklu öğrenciler, denklik belgesi ile Auzef’e başvuru yapabilirler.

Auzef’e Kimler Başvuramaz?

Auzef, İstanbul üniversitesi bünyesinde eğitim veren ciddi bir kurumdur. Herhangi bir nedenle  okul ile ilişiği kesilen kişiler programa başvuru yapamaz. Yurt dışında eğitim görmüş ve YÖK denkliği olmayan yabancı uyruklu öğrenciler, İstanbul üniversitesinin, açık öğretim veya uzaktan eğitim programında öğrenci olanlar başvuru da bulunamaz. Ön lisans öğrencisi, lisans programından bir alanı tercih edemez. Bir öğrenci Auzef programında yer alan derslerden birinden mezun olduktan sonra, tekrardan aynı programın aynı dersinden başvuru yapamaz.

Auzef İçin Kaç Puan Gerekli

 • 2 Yıllık Eğitime başvuru yapmak için en az 150 (TYT) Puan
 • 4 Yıllık Eğitime hak kazanmak için en az 180 (AYT) Puan Gerekmektedir

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.