enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Kyk Başvuru Şartları Nelerdir? İstenilen Belgeler

Kyk Başvuru Şartları Nelerdir? İstenilen Belgeler

KYK Yurt Başvurusu ve Gerekli Belgeler

KYK Nedir? Üniversite sınavının yaklaşması ile beraber KYK yurt başvurusu için gerekli olan belgeler ve KYK yurt başvurusunun nasıl yapıldığına dair sorular artmış durumda. KYK, devletin üniversite öğrencilerine sunduğu bir devlet yurdudur ve şehir dışında okuyacak olan öğrenciler ikamet sıkıntısı çekmesin diye bu yurtlarda kalırlar. Ancak bu yurtlarda kalabilmek için başvuru sürecinden geçmek ve gerekli evrakları hazırlamak gerekir.

KYK yurt başvurusu için gerekli olacak belgeler aşağıdaki gibidir;

  • Öncelik belgesi
  • Son 6 ayda çekilmiş 4 adet vesikalık fotoğraf
  • %40 ve üzeri engelli bir aile üyesine sahip olanların sağlık raporu
  • Herhangi bir üniversiteye kayıt olduğunu gösteren kayıt belgesi
  • 18 yaşını doldurmayan öğrencilerin veli izni

Burada dikkat edilmesi gereken KYK başvuru evrakları arasında öncelik belgesi ilk sırada geliyor. Şehit ve gazi çocuğu, sosyal yardım alan adaylar, %40 ve üzeri engel oranı bulunan öğrenciler, lise öğrenimini yetiştirme yurdunda geçirmiş olan öğrenciler, lise öğrenimini Darüşşafaka Lisesinde tamamlamış olan öğrenciler, milli amatör sporcu öğrencileri öncelikli olarak geçmektedir. Buna göre bağlı oldukları kurumdan öncelikli belgesi almaları gerekir. Ayrıca engel raporunun tam teşekküllü bir hastaneden alınmış olması gerekir. Ayrıca istenen belgelerin süre dolmadan teslim edilmesi şarttır.

KYK Yurt Kaydı Nasıl Ve Nereden Yapılır?

KYK yurt kaydı e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Bunun için öncelikle ilk kayıt ücretinin yatırılmış olması gerekir. Sonrasında e-devlet üzerinden ”Yurt Kayıt İşlemleri” sekmesinden gerekli taahhütname okunduktan sonra yapılması gerekir. E-devlet sistemi sayesinde öğrencilerin okuyacakları şehre gidip kayıt açtırmaları gerekmiyor. kyk başvuru formu için Tıklayınız..

KYK Yurt Kayıt Ne Zaman Sona Eriyor?

KYK yurt kayıt son tarih ön kayıt ücretini ödemiş olan öğrenciler için 19 Eylül Çarşamba günü saat 24.00’e kadar yapılması gerekiyor. Belirlenen tarihe kadar KYK yurdunda kalmak isteyen öğrenciler e devlet üzerinden yurt başvurusu işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Kayıt işlemi onaylandıktan sonra öğrenciler yurtlarında kalabilirler. Bununla birlikte herhangi bir geri ödeme olmasına karşın öğrencilerin barındıkları yurda muhakkak bir IBAN numarası vermesi gerekiyor. Daha detaylı açıklamayı şehirlerin KYK yurtları öğrencilere iletecektir. Detaylı bilgi için ikamet edilen şehirdeki KYK yurtları aranabilir.

Kyk Başvuru Tarihleri

Kyk başvuru tarihleri 24-30 eylül tarihleri arasında yapılmaktadır.

Kyk Başvuru şartları Nelerdir?

Öğrenim kredi başvurusu için kurum kendi İnternet sitesi olan bu adresten başvuru alınmaktadır.

Başvuru yapıldıktan sonra öğrenciden öncelik belgesi istenmektedir. Diğer ihtiyaç duyulan bilgiler ise kurumların kendi manyetik ortamda alınarak yapılmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.