enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Bakım Parası Nedir? Kimler Alabilir?

Bakım Parası Nedir? Kimler Alabilir?

Bakım Parası Almak İçin Gerekli Belgeler

Bakım parası için ne gerekli? Bakım parası almak için nereye başvurulur? Aranan şartlar ve gerekli evraklar nelerdir?  bakım parası nasıl alınır kimler alabilir konuları ve detayları yazımızda. Bakmakla yükümlü oldukları engelli aile bireyi olan kişiler tarafından oldukça merak edilmektedir. Bakım parası, bakıma ihtiyacı bulunan engelli kişilere yönelik bir ödemedir. Burada ödeme yapılabilmesi için aynı hanede yaşayan kişilerin toplam geliri üzerinden hesaplanacak olan kişi başına gelirin net asgari ücretin 2/3’ünden az olması gerekmektedir.

Başvuru Şartları ve Evrakları Nelerdir?

Bakım parası başvuruları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının il ve ilçe temsilciliklerine yapılmaktadır. Bakım parası alabilmek için en temel belge sağlık raporudur. Yetkili hastanelerin sağlık kurulları tarafından engelli kişinin en az %50 engel derecesine sahip olduğunun ve ağır engelli olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir. Bunun dışında evde bakım maaşı için gerekli evraklar 2020 şu şekilde sıralanabilir:

  • Engelli ve ona bakacak olan kişinin vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ikametgah bilgileri,
  • Engelli birey ile aynı evde yaşayan ve iş yeri bulunan biri varsa geçici vergi beyannamesi,
  • 1 adet vesikalık fotoğraf,
  • Engelli bireyin üzerine herhangi arsa, arazi varsa ona ilişkin evraklar,
  • Engelli bireye ait gayrimenkul bilgileri, bunlar kiradaysa kira kontratları, boş ise muhtarlıktan boş olduğuna dair alınacak belgedir.

Değerlendirme işlemleri, engelli bireyin evinde yapılan incelemeler ve evrakların değerlendirilmesi neticesinde gerçekleştirilmektedir. Aylık bağlanıp bağlanmayacağına en geç 30 gün içerisinde karara verilmektedir. Verilen karara itiraz edilebilmektedir. İtiraz olması durumunda farklı bir heyet engelli bireyin evinde incelemelerde bulunur. Bu heyetin verdiği karar son karardır. Bakım parası için ne gerekli ise yerine getirerek aylık bağlandıktan sonra; evdeki kişilerin herhangi birinin gelirinde değişiklik meydana gelmesi durumunda bir ay içerisinde bu durumu bildirmeleri gerekmektedir.

Bakım Parası Kimlere Ödenir?

Engelli bireyin bakımını üstlenen kişinin bakım parasını alabilmesi için aralarında akrabalık bulunması gerekmektedir. Bunun yanı sıra engelli birey ile bakımını üstlenen kişinin aynı yerde ikamet etmesi gerekmektedir. Fakat bakımı gerçekleştirecek kimse olmaması ve Bakanlık tarafından uygun görülmesi durumunda, farklı bir adreste yaşayan akrabada engelli bireyin bakımını gerçekleştirmesi şartıyla bakım parası alabilmektedir. Bu durumda olan akrabanın günde 8 saat engelli bireyin bakımı ile ilgilenmesi gerekmektedir.

Evde bakım parasının kime ödeneceği belirlenirken, engelli bireyin akrabalarının eşleri de akraba olarak değerlendirilmektedir. Örneğin amcanın eşi, dayının eşi, torunun eşi gibi. Bu kişilerde akraba olarak değerlendirildikleri için engelli bireyin bakımını üstlenerek bakım parası alabilirler.

Çalışan Kişilerde Bakım Parası Alabilir mi?

Bakıma muhtaç raporu alarak bakım parası alma hakkı çalışan kişilere tanınmamıştır. Engelli birey sigortalı olarak özel bir kurumda ya da kamu kurumunda çalışıyorsa bakım parası alamamaktadır. Bunun dışında Sosyal Güvenlik Kurumundan emeklilik, malullük ve ölüm aylığı almakta ise yine bakım parası alamamaktadır. Boşandıkları eşlerinden nafaka alan engellilerde aynı şekilde bakım parası alamazlar.

Bakım Parası Ne Kadar?

Bakım parası ne kadar oldu?

Bakım parası 2020 yılında 1460 lira olarak uygulanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.