enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Çocuk Parası Nereden Alınır 2020 Kimler Alabilir? Nereye Başvurulur?

Çocuk Parası Nereden Alınır 2020 Kimler Alabilir? Nereye Başvurulur?

Çocuk Parası Nasıl Alınır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

Devletimiz halkın her kesiminin yanında varlığını sürdürmekte ve onlara destek olmaktır. Bunun için de toplumun sadece görünen kesimlerinin yanında değildir. Sosyal devlet anlayışımızın gerektirdiği gibi yardıma muhtaç, toplumun dezavantajlı kesimlerine de  yardım etmektir. Amaç ekonomik kalkınmayla toplumun geneli üzerinde  yardımlar sağlayarak sosyal refahı oluşturmaktır. Tabi ki en temel gaye ise yardıma muhtaç ailelerimizi tüm sosyal alanlarda toplum içine kazandırmaktır. Peki çocuk  parası nasıl alınır? Nerden alınır? Çocuk Parası kaç yaşına kadar ödenir? Başvurusu nereye yapılır?

Çocuk yardımı başvurusu. Kira yardımı, bakım yardımı, çocuk yardımı, kreş yardımı gibi. Bunlardan biri de maddi imkansızlıklardan dolayı eğitimini devam ettirmekte zorlanan çocuklar için verilmektedir. Ailelere çocukların eğitiminin devamlılığını sağlamaları amacıyla verilen çocuk yardımı, 3294 sayılı kanunumuzda yer almaktadır.

Kanunumuzda şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları çocuk yardımı olarak geçmektedir. Ailelerin bu yardıma başvurabilmeleri için bir takım şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Çocuk yardımına kimler başvurabilir? Çocuk yardımı almak için şartlar nelerdir? Çocuk yardımına nasıl başvurabilir? Çocuk yardımı başvurusu için gerekli belgeler nelerdir? Çocuk yardımı ne kadar? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Çocuk Yardımına Kimler Başvurabilir ve Başvuru Şartları nelerdir?

Çocuk parası kimlere verilir? Devletimizin bir vatandaşı olarak herhangi bir sosyal güvencesi olmayan, bir sigorta kurumuna bağlı olmayan kişiler başvurabilir. Çocuk yardımı diğer adıyla şartlı eğitim yardımı çocuğun eğitimine kesintisiz devam edebilmesi için verilmektedir. Bunun için öncelik toplumumuzda maddi imkansızlıklar nedeniyle eğitimine devam etmekte zorlanan bireylerin  ailelerine verilmektedir.

Şartlı eğitim yardımı gerçekten eğitime devam etmesi maddi imkanların varlığına  bağlı öğrencilere verilmektedir.Şartlı sağlık yardımı ise yine hiçbir sosyal güvencesi olmayan ailelere çocuklarının sağlık hizmetlerini karşılamak için verilir.

Devletin verdiği bu yardım  ailelerin çocukları düzenli olarak sağlık kontrollerine götürmeleri şartıyla verilmiştir. 0-6 yaş aralığı için verilen şartlı sağlık yardımı için toplumun öncelikle ekonomik durumu yetersiz aileleri tercih edilmektedir.

Çocuk Parası Yardımına Nasıl Başvurabilir ve Gerekli Belgeler Nelerdir?

Gerekli şartları taşıyan aileler bulundukları il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma vakıflarına başvurularını iletebilirler.

  • Başvuru için yanlarında T.C. kimlik kartını götürmeleri yeterlidir.
  • Bizzat başvuruda bulunamayan kişiler Alo 144’ü (Sosyal Yardım Hattını) arayarak da başvurularını tamamlayabilirler. Başvuru sonuçları hakkında yine bizzat Sosyal Yardımlaşma Vakfından veya Alo 144’ü arayarak bilgi alabilirler.

Çocuk Parası Ne Kadar?

Türkiye de zorunlu eğitim şartı herkes için eğitime devamlılığı esas kılmıştır. Ekonomik yetersizlik yaşayan aileler de çocuklarının eğitimini sağlayabilmek adına yardım almaktadır. Devletin sağladığı yardım ilköğretim ve orta öğretime devam eden öğrenciler içindir.

İlköğretime devam eden erkek öğrenciler için aylık 35 TL, kız öğrenciler içinde aylık 40 TL dir. Orta öğretime devam eden erkek öğrenciler için aylık 50 TL, kız öğrenciler içinde aylık 60 TL yardım yapılmaktadır. Şartlı sağlık yardımları  ise çocuklar için aylık 35 TL olmaktadır.

Çocuk Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılabilmektedir.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Çocuk parası, ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarının ilk haftası ödeme yapılmaktadır.

Yorumlar

  1. Ummihan sancaktututan dedi ki:

    Cocuk Yardımı istiyorum