enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Su Aboneliği İçin Gerekli Belgeler

Su Aboneliği İçin Gerekli Belgeler

Su Aboneliği İçin Gerekli Belgeler; 2024 yılı itibariyle su aboneliği ücreti 1400 TL olarak belirlenmiştir. Buna göre yeni abonelik almak isteyenler İZSU tarafından belirlenen belgeleri de eksiksiz bir şekilde hazırladıktan sonra kuruma şahsen başvuru yapması gerekiyor. Bu aşamadan itibaren ilgili yetkililer tarafından konutta gerekli keşifler yapıldıktan sonra keşif bedeli ve su aboneliği hizmet bedeli hakkında bireye bilgi sunulur.

Vatandaşın hizmet bedellerini yatırması durumunda su aboneliği işlemleri kurum tarafından gerçekleştirilir. Ayrıca tercihe göre su abonelik ücreti nakit olarak ödenmemesi durumunda ilk faturaya yansıtılabiliyor. Bu yazımızda su aboneliği için gerekli belgeler nelerdir? Su abonelik ücretleri? İzsu Su oboneliği işlemleri hakkında bilgi detaylı vermeye çalışacağız.

Su Aboneliği İçin Gerekli Belgeler

 • T.C. Kimlik Kimlik
 • Apartman yönetiminin oy çokluğuyla alınmış kararın onaylı fotokopisi.
 • İşyerleri için vergi numarası
 • Şirketler için imza sirküleri ve yetki belgesi.
 • Şantiye suyu aboneliğinden bireysel aboneliğe geçişlerde yapı iskan belgesi.

 

İnternetten Su Aboneliği Başvurusu İçin Gerekenler

Vatandaşlar tercihi doğrultusunda abonelik işlemleri için internet üzerinden de online olarak başvuru yapabiliyor. İnternet üzerinden su aboneliğinde T.C kimlik belgesi, evin sahibi olunması durumunda resmi ev tapu belgesi, kiracı olunması durumunda eve ait kira sözleşme belgesi,  137 TL teminat ücreti yatırılmalıdır.  Yapı 2004 yılından önce inşa edilmesi durumunda doğalgaz, su ve telefon faturaları ve ayrıca bu sözleşmeler Emlak Vergisi Beyannamesi tasdikli olması gerekiyor.

Yapının inşa yılı 2004 ila 2008 yılı aralığında olması durumunda yapı ruhsatı veya yapı kayıt belgesi, binanın inşa yılı 2008 yılından sonra olması durumunda yapı iskân belgesi, 195 TL su iştirak ücreti ve 155 TL kanal iştirak ücretiyle birlikte Turkiye.gov.tr kurumsal web sitesinden su abonelik başvurusu yapılabilir.

Su Abonelik İsim Değişikliği

İZSU kurumu tarafından sunulan su aboneliği isim değişikliği için de bazı basit adımların gerçekleştirilmesi yeterlidir. Abonelik isim değişikliği isminden de anlaşılacağı üzere söz konusu kullanılan işletme veya konuttaki su aboneliğinin diğer bireyler tarafından kullanılması durumunda gerçekleştirilen devir işlemidir. Yasal düzenlemeler doğrultusunda suyu kullanan bireyin aboneliği kendi üstüne alması zorunludur. Ancak suyun farklı birey tarafından kullanılması durumunda aboneliğin ilgili birey üzerine alınması gerekiyor.

Bu işlem için de tercihe göre İZSU kurumsal web sitesinden veya ALO 185 İZSU Çağrı Merkezi üzerinden abonelik isim değişikliği yapılabiliyor. Abonelik isim değişikliği kurum web sitesinden yaptırmak istendiğinde ilk olarak e-devlet şifresine sahip olunması gerekiyor. Bu şifre için en yakın PTT şubesine başvurularak 7 TL hizmet bedeli ödendikten sonra e-devlet şifresi alınabilir. Alınan şifreyle birlikte İZSU kurumunun resmi web sitesinden abonelik isim değişikliği işlemleri kolay bir şekilde yapılabilir.

İZSU Abonelik Ayırma İçin Gerekli Belgeler

İZSU abonelik işlemleri ayırma için bazı belgelerin eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekiyor. Abonelik işlemleri ayırma durumu daha çok bir alanda yer alan su sayacının birden fazla kullanıcılara sahip olması durumunda gerçekleştirilir. Bu işlem için de

Abonelik Ayırma Gerekli Belgeler 

 • Nüfus cüzdanı kimlik belgesi
 • İşletme söz konusu olması durumunda işletmeye ait resmi vergi numarası
 • Yetki belgesi
 • İmza sirküleri
 • Apartman yönetiminde oy fazlalığı üzerinden alınan kararın fotokopisi
 • Yapı iskân belgesi hazırlanması gerekir.

İZSU su sayacı ayırma işlemlerinde de ilgili bireyler tarafından yukarıdaki belgelerin eksiksiz bir şekilde hazırlanarak kuruma başvurulması yeterlidir.

Kiracı Su Aboneliği ne kadar?

İSKİ  Belirlemiş olduğu Ücret

Kiracılar için ev su : Abonelik ücreti 1400 TL. Teminat bedeli 650 TL

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.