enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Yivsiz Av Tüfeği Ruhsatı İçin Gerekli Belgeler

Yivsiz Av Tüfeği Ruhsatı İçin Gerekli Belgeler

Yivsiz Av Tüfeği Ruhsatı İçin Gerekli Evraklar 2020

Yivsiz Av Tüfeği Ruhsatı için Gerekli Belgeler Av tüfekleri askeri amaçlı üretilmiş olan araçlardır. Eskiden beri avlanma duygusu ile merak konusu haline gelen av tüfekleri, günümüzde kullanılmaktadır. Av tüfeğini istediğiniz zaman yanınızda veya evde bulunduramazsınız. Bunun için öncelikle ruhsatınız olması gerekiyor. Genellikle avcıların kullandığı yivsiz av tüfeğidir.

Av için evinizde ruhsatlı av tüfeği bulundurmak istiyorsanız; il ve ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz. Köy veya kasabalarda yaşıyorsanız, jandarma karakollarına başvuru yapabilirsiniz. Yivsiz av tüfeği ruhsatı için gerekli belgeler; Emniyet kurumuna vereceğiniz silah ruhsat başvuru belgesi, nüfus cüzdan fotokopisi, 1 yıl içerisinde çekilmiş fotoğraf, adli sicil belgesi, sağlık raporu, emniyette çektirilen parmak izi fotokopisi gerekiyor.

Aynı zamanda elinizde daha önceden bulunan tüfek ruhsatı, yarım kapaklı dosya, 29 TL harç makbuzu ve vergi dairesinden borcu yoktur belgesi, tüm bu belgeleri tamamladıktan sonra yivsiz av tüfeği ruhsatını alabilirsiniz. Daha önce ruhsatı olanlar ve av tüfeği almak için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar yerine getirildiğinde av tüfeğini evde bulundurabilirsiniz.

av-tüfeği-ruhsatı

Yivsiz Av Tüfeği Ruhsatı Yenilemek için Gerekli Belgeler

Yivsiz av tüfeği genellikle avcılık ile uğraşan kişilerin kullandığı bir tüfek türüdür. Her isteyen av tüfeğini istediği her yerde kullanamaz ve ruhsat olmadan elinde bulunduramaz. Ruhsat almak istenen evrakları hazırladıktan sonra emniyet müdürlüklerine başvuruda bulunarak, tüfek ruhsatı alabiliyorsunuz. Yivsiz av tüfeğinin belli bir süresi bulunmaktadır. Verilen süreler içerisinde geçerliliğini koruyan ruhsat, tarihi geçtikten sonra yenilenmesi gerekmektedir.  Yivsiz av tüfeği ruhsatı yenilemek için gerekli belgeler çok fazla değildir.

Mevcut ruhsat bilgileri önceden yer aldığı için sadece ruhsat yenilemeye dair bir dilekçe yazarak, başvuruda bulunmak yeterlidir. Av tüfeği almak için başvuru yapmak veya av tüfeği almak için güvenlik nedeni ile çok fazla aşamadan geçilmektedir. Bundan sonraki aşamalar da önemlidir. Av tüfeği aldıktan sonra taşıması ve kullanması gibi kuralları da göz ardı etmemek gerekir.

Yivsiz av tüfeği ruhsatı yenileme dilekçe örneği

Ruhsat yenileme işlemlerinde çok fazla evrak işi bulunmamaktadır. İlk ruhsat başvurusunda çok fazla evrak hazırlanmaktadır. Bu evraklar ruhsat yenileme işleminde geçerliliğini korumaktadır. Bu yüzden sadece ruhsat yenileme dilekçesi yazarak, il emniyet müdürlüklerine teslim etmek yeterlidir. Yivsiz av tüfeği ruhsatı yenileme dilekçe örneği; Dilekçeye il emniyet müdürlüğü adına hitaben başlayarak, yivsiz av tüfeği kayıt defterinin, belge numarasına kayıtlı, yivsiz av tüfeği ruhsatımın süresi sona erdiğinden, yenilenmesini talep ediyorum. Gereğinin yapılmasını arz ederim diyerek bir dilekçe yazılmalıdır. Bu dilekçe örneğini, il veya ilçe emniyet müdürlüklerine teslim ederek, ruhsatınızı yenileyebilirsiniz.

Yivsiz av tüfeği ruhsatı kayıpsa ne yapılmalı

Zamanında alınmış av tüfeği ruhsatı, kaybolabiliyor. Fakat av tüfeğini çok eskiden aldıysanız ve kayıtlarda bulunmuyorsa, muhtemelen av tüfeğinin ruhsatını yenileme şansınız çok zordur. Bu durumda yeni ruhsat başvurusunda bulunabilirsiniz. Ruhsatını aldığınız av tüfeğini ve ruhsatını iyi bir şekilde korumalısınız. Tüfeğin kaybolması ve ruhsatının bulunamaması, ileride soruna açık bir duruma neden olabilir. Emniyet müdürlüklerine başvuruda bulunsanız bile ruhsat belgesi olmadan hiçbir işlemi gerçekleştiremezsiniz. Yakın tarihli ve kayıtlarda bulunan av tüfeği ruhsatını kaybettiğinizde, hiç vakit kaybetmeden, ruhsatı tekrar çıkartmalısınız.

Yivsiz av tüfeği ruhsatı kayıpsa ne yapılmalı sorusunun cevabını arayan çok kişi bulunmaktadır. Eskiden babasının ruhsatlı tüfeği olup ta ruhsatını kaybeden kişiler veya ruhsat süresi dolan ve yenileme işlemi yapmayan kişilerin merak ettiği birçok soru bulunmaktadır. Bilmeniz gereken en önemli şey, kayıp durumunun ortaya çıkmaması için belgeleri güvenilir yerde saklamak öncelik olmalıdır. Fakat kayıp durumu her şekilde gerçekleşmişse, tüfeği satın aldığınız yere sorarak, fatura bilgilerinden ulaşabilirsiniz. Ya da ruhsatı kayıp tüfeğin ruhsatını yenilemek isterseniz, il emniyet müdürlüklerinin kayıtlarından ulaşarak, yenileme işlemini yapabilirsiniz.

Yivsiz Av Tüfeği Satın Alma Belgesi

Yivsiz av tüfeği satın almak isteyen kişiler, ellerinde hiçbir belge olmadan mağazaya girip satın alma işlemini gerçekleştiremez. Bunun için Yivsiz av tüfeği satın alma belgesi alınmalıdır. Av tüfeğini satın almış olsanız da 6 ay geçerlilik süresi bulunmaktadır. Başvuru için herhangi bir ilde ikamet ediyorsanız, il emniyet müdürlüklerine, ilçelerde ikamet ediyorsanız, ilçe emniyet müdürlüklerine ve köy ikameti için de jandarma komutanlığına başvuru yapmanız gerekir.

Belgenin süresi geçmiş ise av tüfeği satın alamazsınız. Yivsiz av tüfeği satın alma belgesinin dalında hazırlayacağınız belgeler; 5 vesikalık fotoğraf, adli sicil kaydı, nüfus cüzdan fotokopisi, kaymakamlığa bir dilekçe yazısı, sağlık raporu, vergi dairesinden alınacak olan borcunun olmadığına dair belge ve 35 TL 5 yıllık harç bedelini hazırlayarak, emniyet müdürlüklerine teslim etmelisiniz. Satın aldığınız av tüfeğini de 1 ay içerisinde ruhsatınıza geçirmeniz gerekmektedir. Ruhsatlı bir şekilde tüfeği yanınızda taşıyabilir, Türkiye’nin her yerine götürebilirsiniz. Taşıma ruhsatı bulunan yivsiz av tüfeğini, avlanmakta kullanmak için de avlanma belgesi alma gibi süreçler bulunmaktadır. Yivsiz av tüfeği kullanacak kişilerin, bundan sonraki süreçlerde de özellikle sicil kaydının temiz olması önemlidir.

Yivsiz Av Tüfek Ruhsatname Alacaklara

İl veya ilçede ikamet ettiğiniz bölgeye göre emniyet müdürlüklerine başvuruda bulunarak, belgelerin tamamlanması ile ruhsat alabilirsiniz. Aldığınız ruhsatın belli bir geçerlilik süresi bulunmaktadır. Geçerlilik süresini geciktirmeden ruhsatınızı yenileyerek, evde, bagajda kısaca istediğiniz her yerde rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Yivsiz av tüfeği ile av yapmak isteyen kişiler de öylece giderek, avlama gerçekleştiremezler. Avlama yapmak için çevre ve ormancılık bakanlığından avcılık belgesi alarak, ruhsatlı av tüfeğinizle, av yapabilirsiniz. 5 yıl geçerliliğini koruyan ruhsatname, 5 yıl sonunda av yapacaklar için hemen yenilenmelidir.

Yivsiz av tüfek ruhsatname Alacaklara; hazırlanan belgelerin geçerlilik süresinin 6 ay olduğu bilinmelidir. Ruhsatname için alınacak belgeler; son 6 ay içerisinde çekilmiş 4 adet fotoğraf, nüfus cüzdanı, dilekçe, parmak izi, sağlık raporu 35,70 tl yivsiz av tüfek ruhsatnamesi harcı, vergi dairesinden alınması gereken 22/A belgesi ve mavi naylon kapaklı dosya av tüfeği ruhsatnamesi alacakların hazırlaması gereken belgelerdir.

Ruhsat Verildikten Sonra Yapılması Gerekenler

Av ruhsatına sahip olduktan sonraki aşamada yapılacaklar önemlidir. Av ruhsatı almak için hazırlanan belgelerin geçerlilik süresi 6 aydır. Ruhsat ise kişilere 5 yıllığına verilmektedir. Sürekli avcılık yapıyorsanız, 5 yıl dolduktan sonra ruhsat yenilemeyi bekletmemeniz gerekir. Yenileme işlemi yapılmadan avlanma yaparsam cezası var mı diye merak edenler için de, avlandığınız alanda, av sırasında yakalanırsanız, belli bir miktar cezası bulunmaktadır.

5 yıllık süreç boyunca da adli sicil kaydına eklenen herhangi bir sorun yoksa yenileme işlemi gerçekleşir. 5 yıl belirlenen süre sonunda, ruhsat yenileme yapmadığınızda, ruhsatımızı otomatik olarak; yivli av tüfeği bulundurma ve taşıma ruhsatı yenilemesi olarak güncellenmesi yapılır.

Sadece avlanma kısmı sizin tarafınızdan güncellenmesi gerekmektedir. Siz 5 yıl sonunda güncelleme yapmazsanız otomatik olarak güncelleme yapmamaktadır. Tüm bu tedbirler, güvenlik amaçlı yapılmaktadır. Ruhsatlı tüfekler çantası içerisinde mermileri takılmamış vaziyette bagajda taşınması gerekmektedir. Aldığınız av tüfeği ile sadece taşıma ruhsatına sahip olursunuz. Avlanma için avlanma belgesi ve avlanma kartı bulundurmak gereklidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.