enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Dask İçin Gerekli Belgeler

Dask İçin Gerekli Belgeler

Zorunlu deprem sigortası için gerekli belgeler nelerdir? Dask için ne lazım? kullanılacak bilgilerin tamamı sigortalı olan kişinin beyanına göre şekillenmektedir. Bu yüzden bilgi teyidi için yaşanacak durumlardan doğacak bütün sorumluluklar sigortalı kişinin üzerindedir. Bu sebeple dask yaptırmak için gerekenler için gerekli bilgileri kontrol edip sigortanızı yaptırmanız gerekmektedir. Dask sigortası için gerekenler şunlardır. 

DASK İçin Gerekli Belgeler?

 • Sigorta yaptıracak kişinin adı ve soyadı,
 • İkamet ettiği adres ve telefonu numarası,
 • T.C. kimlik numarası,
 • Sigorta yaptırılacak yerin açık adresi,
 • Sigorta yaptırılacak yerin tapu bilgileri (ada, parsel, pafta ve sayfa numarası gibi),
 • Sigorta yaptırılacak olan binanın inşaat edilme senesi (1976 ve öncesi, 1977-1996, 2000 ve sonrası),
 • Binanın yapısı (çelik / betonarme, yığma ve diğer),
 • Binanın kaç kattan oluştuğu,
 • Binanın hasar durumu,
 • Evin yüz ölçümü (metrekare cinsinden),
 • Evin kullanım amacı (mesken, büro, ticarethane ve diğer)

Dask Nedir?

Zorunlu deprem sigortası halk arasında daha çok DASK olarak da bilinmektedir. Deprem sebebiyle evlerde oluşacak hasarları, belirli azami miktarı geçmeyecek şekilde bu sigorta ile karşılayabilirsiniz. Geçtiğimiz sene için deprem sigortası tutar yaklaşık 190.000 TL olarak belirlenmiştir.

Bu miktar sayesinde kendinizi bir nebze maddi açıdan güvende hissedebilirsiniz. Yaşam alanlarınızı DASK poliçenizde belirtilen teminatlar sayesinde güvende tutabilirsiniz. Bu arada zorunlu deprem sigortasının yaptırılması adından da anlaşıldığı üzere zorunlu bir sigorta çeşididir. Zorunlu deprem sigortası olmadığında kamu kuruluş ve kurumlarında evinize dair işlemler yaptırmanız mümkün olmamaktadır.

DASK Sigorta Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Yaşam alanınızı depremin getireceği hasarlara karşı güvende tutmanız için yardım sağlayacak olan zorunlu deprem sigortasının fiyatları şu şekilde belirlenir. Belirli bir miktar karşılığında evinizi yıllık olarak zorunlu deprem sigortası yaptırma imkanına sahipsiniz. Ancak ödemek zorunda olduğunuz sigorta primi; evinizin bulunduğu deprem risk noktasına, binanın yaşına, tipine, evin metrekaresine göre değişiklik gösterebilir.

Dask Deprem Sigortası Neleri Kapsar?

Zorunlu deprem sigortası neleri kapsar? yaptığınız yaşam alanınızın, bazı bölgeleri veya tamamı hasara uğramış olsa bile DASK teminatı varsa, ana duvarları, evin bağımsız bölümlerini bölen ortak duvarları, istinat duvarlarını,  koridorları, bahçe duvarlarını, evin tavan ve tabanlarını, evin içinde bulunan merdivenleri, asansörleri, çatıları ve yapının benzer niteliklere sahip tüm bölümleri bir arada veya ayrı ayrı olarak güvence altına alınabilir. Deprem sigortası neleri kapsamaz? Sorusuna en iyi verilecek yanıt, evinizin tamamlayıcı noktalarını oluşturmayan kısımları kapsamamaktadır.

Ayrıca deprem sigortası elektronik ve değerli eşyalarınızı korumamaktadır. Eğer değerli ya da elektronik eşyalarınızı koruma altına almak istiyorsanız “Konutlar İçin Çağdaş Güvence Sigortası”na göz atabilirsiniz. İhtiyacınıza bağlı olarak belirli teminatlar doğrultusunda her konuda güvence sunan sigortanızı oluşturabilirsiniz.

DASK ücreti ne kadar 2021?

2021 yılı için Resmi Gazete’de yayımlanan haberlere göre, DASK ücreti betonarme meskenler için sigorta ücreti metrekare hesabına göre, 1.134.TL’den 1.268 TL’ olarak hesaplanacaktır.
Bunun dışında kalan yapılar için ise 782.TL’den, 874.TL’ olarak güncellenmiştir.

Zorunlu Deprem Sigortası Nasıl Yaptırılır ve Yenilenir?

Zorunlu deprem sigortası yaptırmak ya da deprem sigortanızı yenilemek için doğal afet sigortalarının bulunduğu kurum ile anlaşmalı sigorta şirketleri sizlere yardımcı olacaktır. Gerekli belgeler ile bu acentelere başvurabilir ve eviniz için fiyat bilgisine ulaşabilirsiniz.

Tapusuz eve sigorta yapılır mı?

Tapusuz eve dask olur mu? sorusu çokça sorulan bir soru olmakla birlikte tapusu olmayan evler içinde önem arzetmektedir. Öncelikle tapusu olmayan eve dask yapılamamaktadır. Çünkü dask yasası gereği tapusu olmayan evlerin uygun nitelikleri karşılamadıklarından ve yasal zemininin olmaması dolayısıyla verilmemektedir.

DASK ne kadar ödeme yapar?

Dask 2020 yılı için belirlemiş olduğu maksimum ödeme tutarı 250.000 TL dir.

Her eve DASK yapılır mı?

Tapuda mesken ittifakı bulunan bütün yapılara DASK yapılabilmektedir. Mesken geçen yerlerde ruhsat olmaması dask yapılmasına engel teşkil etmemektedir.

DASK olmadan elektrik aboneliği yapılır mı?

Dask poliçesi olmada meskenler elektrik tesisatı almak mümkün olmamaktadır.

Köylere DASK yapılır mı?

Köylerde bulunan yerleşimler dask kapsamına girmemektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.