enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Elektrik Aboneliği Üzerine Alma

Elektrik Aboneliği Üzerine Alma

Elektrik Aboneliği İçin Gerekli Belgeler

Bir evin en temel ihtiyaçlarından biri de hiç şüphesiz ki elektriktir. Birçok ev eşyası elektrikle çalışır. Ayrıca aydınlanma ve ısınma için de artık elektrik gereklidir. Bunun için de yeni taşındığınız zaman ilk önce elektriği açtırmanız gerekiyor. Eğer ki yeni taşınıyorsanız ve elektrik aboneliğinizi başlatmak istiyorsanız bir takım belgeleri hazır bulundurmanız gerekiyor. Gerekli belgeleri hazırladığınız takdirde, elektrik aboneliğinizi en kısa sürede başlatabilirsiniz.

Eğer ki elektrik aboneliğini ev için yaptıracaksanız gereken belgeler şunlardır: Nüfus cüzdanı, tapu veya kira sözleşmesi, mümkünse kullanım yerine ait eski bir fatura, mecburi olmasa da IBAN numarası. Ayrıca kiracıysanız mülk sahibinin ad ve soyadı da gereklidir.

İş Yerine Elektrik Aboneliği İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

İş yerinize elektrik bağlatmak istiyorsanız, aboneliğinizi gereken yerlere giderek başlatabilirsiniz. İş yeri elektrik aboneliği için gereken belgeler şunlardır: İş yeri sahibinin kimliği, yetki belgesi ya da vekâletname, bağlı olduğu vergi dairesi, ticaret sicil numarası, mümkün ise kullanım yerine ait eski bir fatura, kullanım yerine ait tapu ya da kira sözleşmesi ve varsa banka hesap numarası.

Elektrik Borcu Sorgulama

Taşınırken mutlaka eski evinizdeki elektrik aboneliğinizi sonlandırmalısınız. Aksi takdirde üzerinizde size ait olmayan borçlar görünebilir. Ayrıca internet üzerinden, adınıza kayıtlı elektrik borcunuzun olup olmadığına bakabilirsiniz. Adınıza kayıtlı borçların olmaması için eski elektrik aboneliklerinizi sonlandırmalısınız.

Elektrik Aboneliği İçin Nereye Başvurulur?

Elektrik aboneliğiniz için gerekli belgeleri hazırlayarak, yakınınızda bu hizmeti sunan ilgili elektrik şirketine başvurmanız gerekiyor. Aboneliği başkasının değil kendi üzerinize yaptırmanız gerekiyor, aksi takdirde cezai işlem uygulanabilir. Eski elektrik aboneliğinizi de yine aynı yerden sonlandırabilirsiniz. Elektrik aboneliğinizi başlatırken sizden bir miktar ücret talep edilir ve bu ödediğiniz ücrete de güvence bedeli denilir. Fakat aboneliğinizi sonlandırırken sizden fatura borcunuz dışında herhangi bir ücret istenmez.

Elektrik Açtırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Hem evler için hem de iş yerleri için elektrik temel ihtiyaç olmuş durumdadır. Telefonun şarj olabilmesi için bile elektrik gereklidir. Kışın doğalgazın çalışabilmesi için, karanlıkta aydınlanma için ve diğer birçok şey için elektrik gereklidir. Bunun için taşındığınızda yaptığınız ilk şey elektriği açtırmak olur. Peki, elektrik açtırma işlemi nasıl yapılır?

İşinizin hızlı ve kolay olması için, abonelik işlemi öncesi gereken tüm belgeleri ve güvence bedelini hazır etmenizde fayda vardır. Böylece kısa sürede elektrik aboneliğinizi başlatabilirsiniz.

Abonelik Başladıktan Ne Kadar Zaman Sonra Elektrik Açılır?

Elektrik aboneliği başvurunuzu yaptığınız tarihten iki ya da üç gün sonra elektriğiniz açılır. Örneğin, Cuma günü başvuru yaptıysanız elektriğiniz pazartesi ya da Salı gibi açılır. Fakat bazen yoğunluktan dolayı 4 ya da 5 iş gününde de açılabilir. Elektriğinizi açıldığı andan itibaren kullanabilirsiniz ve faturanız kullanmaya başladığınız günden hesaplanır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.