enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Devlet Destekli Yabancı Dil Kursları Ücretsiz Dil Eğitimi Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Yabancı Dil Kursları Ücretsiz Dil Eğitimi Nasıl Alınır?

Devlet destekli yabancı dil kursları, ihtiyaç sahibi vatandaşlara, yabancı dil öğrenmeleri için destek sağlamak amacıyla düzenlenen kurslardır. Kurslar, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından veya çeşitli vakıflar ve dernekler tarafından düzenlenmektedir.

MEB tarafından düzenlenen devlet destekli yabancı dil kursları, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Bu kurslar, Türkiye’nin her yerindeki halk eğitim merkezlerinde düzenlenmektedir. Kurslar, genel İngilizce, özel İngilizce ve YDS hazırlık kursu olmak üzere üç kategoride düzenlenmektedir.

Devlet destekli  Genel İngilizce kursları, başlangıç seviyesinden itibaren her seviyeden öğrenciye açıktır. Kurslarda, temel İngilizce grameri, kelime bilgisi ve konuşma becerileri öğretilmektedir.

Devlet destekli  Özel İngilizce kursları, belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyen öğrencilere yöneliktir. Bu kurslarda, iş İngilizcesi, turizm İngilizcesi, akademik İngilizce gibi alanlarda eğitim verilmektedir.

Devlet destekli  YDS hazırlık kursu, Yabancı Dil Sınavı’na (YDS) hazırlanan öğrencilere yöneliktir. Kurslarda, YDS’de başarılı olmak için gerekli olan gramer, kelime bilgisi ve soru çözme teknikleri öğretilmektedir.

Devlet destekli  Vakıflar ve dernekler tarafından düzenlenen devlet destekli yabancı dil kursları, çeşitli illerde düzenlenmektedir. Kurslar, genellikle yetişkinler ve öğrenciler için düzenlenmektedir. Kursların içeriği ve süresi, kurs düzenleyen kuruluşa göre değişiklik gösterebilir.

Devlet destekli yabancı dil kurslarına başvurmak için, ilgili kuruluşa başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgeler, kuruluşun internet sitesinde veya başvuru merkezlerinde yer almaktadır.

Devlet destekli yabancı dil kursları, ihtiyaç sahibi vatandaşlara önemli bir fırsat sunmaktadır. Bu kurslar, vatandaşlara yabancı dil öğrenmeleri için maddi destek sağlamaktadır.

2023 yılı itibarıyla, MEB tarafından düzenlenen devlet destekli yabancı dil kurslarına başvurmak için gerekli belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı veya kimlik kartı fotokopisi
 • Yerleşim yeri belgesi (İkametgah belgesi)
 • Gelir belgesi
 • Öğrenci belgesi (öğrenciler için)

Vakıflar ve dernekler tarafından düzenlenen devlet destekli yabancı dil kurslarına başvurmak için gerekli belgeler, kurs düzenleyen kuruluşa göre değişiklik gösterebilir.

Dil Kursu Desteği Nasıl Alınır?

Dil kursu desteği almak için, ilgili kuruluşa başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgeler, kuruluşun internet sitesinde veya başvuru merkezlerinde yer almaktadır.

Devlet destekli dil kursuna başvurmak için

 • İlgili kursa başvuru yapmak istediğiniz halk eğitim merkezini bulun.
 • Halk eğitim merkezine giderek, kurs hakkında bilgi alın ve başvuru formunu doldurun.
 • Başvuru formuna gerekli belgeleri ekleyin.
 • Başvuru formunu, halk eğitim merkezine teslim edin.

Başvuru için gerekli belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı veya kimlik kartı fotokopisi
 • Yerleşim yeri belgesi (İkametgah belgesi)
 • Gelir belgesi
 • Öğrenci belgesi (öğrenciler için)

Başvurularınız değerlendirildikten sonra, başvurunuz olumlu sonuçlanırsa, kursa katılabilirsiniz. Kursa katıldığınızda, kurs ücretinin bir kısmını devlet karşılayacaktır.

Vakıflar ve dernekler tarafından düzenlenen dil kurslarına başvurmak için:

 • İlgili vakıf veya derneğin internet sitesinden, kurs hakkında bilgi alın ve başvuru formunu doldurun.
 • Başvuru formuna gerekli belgeleri ekleyin.
 • Başvuru formunu, vakıf veya derneğe teslim edin.

Başvuru için gerekli belgeler, vakıf veya derneğin belirlediği kriterlere göre değişiklik gösterebilir.

Dil kursu desteği, ihtiyaç sahibi vatandaşlara önemli bir fırsat sunmaktadır. Bu destek, vatandaşların dil öğrenmeleri için maddi destek sağlamaktadır.

Devlet Yabancı Dil Desteği Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır?

Yabancı dil kursu için müracaat edeceğiniz  üniversiteye karar verdiğinizde ilanları takip ederek başvuru tarihlerini kaçırmadan kayıt olabilirsiniz. Online kayıtlarda ödemeleri yapmanız yine online ödeme şeklinde olacaktır. Devlet destekli dil kursları  olan üniversiteler çoğunlukla ödemenin tamamını kayıt sırasında tahsil etmektedir. Bu nedenle üniversite sekreterliği ile görüşüp, detaylı ücret bilgisi alarak başvurmanız sağlıklı olacaktır. Kayıt sırasında kayıt formu ve ödeme adımlarını başarıyla tamamladıktan sonra kaydınız kesinleşecektir. Böylece kurumda verilecek dil eğitimlerine katılabilirsiniz. Online kayıt ya da ön başvuru almayan kurumlarda ise yüz yüze başvuru yapmanız gerekmektedir. Yüz yüze başvuru için üniversite sekreterliği ile görüşerek randevu almalısınız.  Kayıtlar için özellikle belirtilen yaş veya mezuniyet şartı birçok üniversitede aranmamaktadır.

Yabancı dil kursu ücreti desteği

Yabancı dil kursu ücreti desteği kurumların kendilerinin belirlemiş olduğu personellere verebileceği gibi Dil eğitimi görecek olan personelin yabancı dil kursu ücretinin maksimum %50 sini ödeme inisiyatifine sahiptir. Bu ödemeden dolayı vergi kesintisi yapılmaz. Kurumun her personel için yapılacak ödeme tutarı ay bazında 478 TL olmaktadır.

Yabancı dil kursu bedeli kurumca karşılanacak olan personeline ne kadarlık ödeme yapılacağı mevzuatla düzenlenmiştir. Kurumlar personelin yabancı dil ders ücretinin %50’sini öderler. Ödeme yapılırken Gelir Vergisi tevkifatı yapılmaz. Personel başına ödenecek en yüksek miktar aylık 477-TL’dir

Devlet Destekli Kursun Avantajları Nelerdir?

Üniversitelerin verdiği yabancı dil eğitimi ‘Dil Merkezi Avrupa Dilleri Öğretimi Ortak Çerçeve Programı’ kapsamında eğitim vermektedir. Bu programın kapsamı devlet destekli dil kursları olan kurumlardan, herhangi birine kayıt olduktan sonra eğitimi başarıyla  tamamlayıp sertifikanızı aldığınızda Avrupa dahil yurt dışında birçok ülkede resmi olarak sertifikanızı kullanabilirsiniz.

YÖK yabancı dil eğitim desteği dışında belediyelerce verilen ücretsiz yabancı dil kursları da vardır. Yaşadığınız şehirde bulunan halk eğitim merkezleri size devlet destekli dil kursları  ile ilgili detaylı bilgi verecektir. Örneğin; yaşadığınız şehir İstanbul ise, İstanbul’da dil eğitimi veren devlet destekli yabancı dil kursu seçeneklerinden biri  İsmek’tir. İsmek yaz ve kış dönemi olarak kayıt almaktadır. Duyuruları takip ederek istediğiniz dile ait kursa kayıt yaptırabilirsiniz. İsmek kayıtları öncelik olarak online sistemden yapılmaktadır.

Online kayıt ekranlarında istediğiniz dilin kurunu seçerek hangi şubede eğitim alacağınızı ve hangi saatlerde derse katılmak istediğinizi işaretlemeniz gereklidir. Ön kaydınız onaylandığında ise size kurum tarafından bilgi ve randevu verilerek  asıl kayıt yaptırmanız için yabancı dil kursu merkezi olan İsmek şubesine çağrılacaksınız. Kimliğinizle ya da kursun istediği ilave belgeler varsa belgeleri tamamlayarak  kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Dil Kursuna Hangi Kurdan Başlamalıyım?

Yabancı dil eğitimi almak istediğiniz dil için başlangıç, orta ve ileri seviye dil eğitimleri yanı sıra iş için gerekli olan jargon  eğitimleri de kurumlar tarafından verilmektedir. Eğer dil eğitimi daha önce aldıysanız alt yapınıza güvenip ikinci seviye ya da üçüncü seviye eğitim almak istiyorsanız, kurum sizi seviye tespit  sınavına girmenizi isteyecektir. Kayıt formunda hangi kurdan başlamak istediğinizi belirttiğiniz takdirde kurum sizi seçiminize göre sınav için yönlendirecektir.

Sınav sonucuna göre size uygun eğitim seviyesini öğrenebilir ve o seviyedeki kursa kaydınızı yaptırabilirsiniz.  İlk kurlarda daha önce dil eğitimi almayan kişiler için temel eğitim verilmektedir. Başlangıç eğitimlerine daha önce dil eğitimi almış olanlar da katılabilir. Bilgilerinizi pekiştirmek unutulan bilgileri hatırlamak amacıyla destekleyici olmasını seçmeniz durumda başlangıç seviyesi eğitimini seçebilirsiniz.

YDS, IELTS, TOEFL sınavlarına hazırlık aşamasında eğitim almak istiyorsanız eğer bunu kayıt esnasında muhakkak bildirmeniz gereklidir. Sınav programlarında ki dil eğitimleri çok daha metinsel inceleme ve soru çözümüne dayalı olmaktadır. Devlet destekli dil kursları sizi sınav sistemleri, çıkmış soru çözümleri, metin incelemesi ve tercümesi, yüz yüze konuşma şeklinde birebir sınavlara yoğun bir eğitimle hazırlayacaktır.

Devlet Memurları İçin Yabancı Dil Eğitimi Desteği

Ülkemizde dil eğitiminin gereksinimi devlet dairesinde çalışan personeli de kapsamaktadır. Devlet memuruyken dil eğitimi almak isterseniz eğer 2016 yılında yürürlüğe giren Bütçe Kanunu yabancı dil destek paketi ile dil eğitimi için devlet çalışanlarına bir ücret desteği sağlanmaktadır. Bu ücret desteğinden faydalanmak için devlet destekli dil kursları için belirlenen özel şartlar vardır. Öncelikle kamu personeli kadrosunda olmanız gereklidir. Kamu personeli iseniz terfi almış olmanız ya da resmi yönetici statüsünde çalışmanız gereklidir. Sözleşmeli personeller bu destek paketinden faydalanamamaktadır.

KPSS A grubu sınavlarına girmeniz ve bu gruptan atamanız yapılması gereklidir. Memur olarak çalışıyorsanız ancak mesleki yeterliliğiniz için kurum sizden dil eğitimi almanızı talep ederse yine devlet kurs ücretinizi karşılamaktadır. Bu şartları taşıyorsanız MEB onaylı ve üniversitelerin açtığı kursların yanı sıra dernek ve vakıflar tarafından verilen yabancı dil eğitimine katılabilirsiniz.

Ayrıca daha önce yabancı dil eğitimi aldıktan sonra  memur olan personel,  375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede belirtildiği üzere yabancı dil seviye tespit sınavına girerek aldığı puana göre belirlenen dil tazminatı almayı hak edecektir.

TSK Personelleri İçin Yabancı Dil Desteği

TSK personelleri yine bu bütçe destek paketinden faydalanmaktadır. Yurt dışı görevi için gönderilen TSK personeli alması istenilen dil eğitimine devam  ettiğini ibraz edecek belge ve ödeme makbuzuyla kurumdan kurs ücretini alabilmektedir.  Yabancı dil kursu ücretinde bulunan sadece damga vergisi personel tarafından ödenmektedir. Kursa devam edilmesi halinde bütçe desteği en fazla 9 ay verilmektedir. Çalıştığınız kurum sizden devlet destekli dil kursları eğitimi almanızı istediğinde ya da siz eğitim almak isteyip bütçe desteğine başvurduğunuzda bir onay sürecinden geçeceksiniz. Süreç olumlu olması halinde kurs ücretiniz kurumunuz tarafından belirli bir sınırla karşılanacaktır. Bütçe planlaması her yıl farklı şekilde yapıldığı için başvurduğunuz yıl ayrılan bütçe desteğini kurumunuzdan öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.