enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Başvuru

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Başvuru

KOSGEB nitelikli eleman desteği, sanayi sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin nitelikli personel istihdamını teşvik etmek amacıyla verilen bir destektir. 2023 yılında bu destek, “Sanayide Nitelikli Eleman Desteği” adı altında verilmektedir.

Bu destek kapsamında, işletmelerin istihdam ettikleri nitelikli personele ait net ücretin %60’ı, üçer aylık dönemler halinde 24 ay boyunca geri ödemesiz olarak desteklenmektedir. Destek üst limiti, Ar-Ge merkezi olan ve Teknoparklarda faaliyet gösteren işletmeler için 150.000 TL, diğer işletmeler için ise 100.000 TL’dir.

KOSGEB Nitelikli personel tanımı

Nitelikli personel, aşağıdaki kriterlerden birini sağlayan personeldir:

 • Yükseköğretim kurumlarının lisans veya ön lisans düzeyinde eğitim veren programlarından mezun olan personel.
 • Mesleki ve teknik eğitim veren okulların diploma programlarından mezun olan personel.
 • Mesleki yeterlilik belgesine sahip olan personel.

KOSGEB Nitelikli Destek başvuru koşulları

Sanayide nitelikli eleman desteğinden yararlanmak için aşağıdaki koşullara uyulması gerekmektedir:

 • İşletme, KOSGEB’e kayıtlı olmalıdır.
 • İşletme, sanayi sektöründe faaliyet göstermelidir.
 • İstihdam edilecek personel, nitelikli personel tanımına uygun olmalıdır.
 • İstihdam edilecek personel, son 3 yıl içerisinde SGK prim kaydının olmaması veya en fazla 180 gün prim kaydının olması gerekir.

KOSGEB Nitelikli Destek başvuru süreci

Sanayide nitelikli eleman desteğine başvurular, KOSGEB’in internet sitesi üzerinden veya KOSGEB il müdürlüklerine şahsen yapılabilir. Başvuruda, aşağıdaki belgeler gerekmektedir:

 • Başvuru formu
 • İşletme faaliyet belgesi
 • İşletme kuruluş belgesi veya faaliyet belgesi
 • Personel özgeçmişi ve diploma veya mesleki yeterlilik belgesi
 • Personel SGK prim dökümleri

KOSGEB Nitelikli Destek ödemeleri

Destek ödemeleri, üçer aylık dönemler halinde yapılır. Destek ödemeleri, personelin net ücretinin %60’ı oranında hesaplanmaktadır. Destek ödemeleri, personelin maaş bordrosuna yansıtılarak yapılır.

KOSGEB Nitelikli Destek almanın avantajları

Sanayide nitelikli eleman desteğinden yararlanmak, işletmeler için aşağıdaki avantajları sağlamaktadır:

 • İşletmelerin nitelikli personel istihdamını teşvik eder.
 • İşletmelerin verimliliğini ve rekabet gücünü artırır.
 • İşletmelerin teknolojik yeniliklere uyumunu kolaylaştırır.

Sonuç olarak, sanayide nitelikli eleman desteği, işletmelerin nitelikli personel istihdamını teşvik etmek amacıyla verilen önemli bir destektir. Bu destekten yararlanmak, işletmeler için birçok avantaj sağlamaktadır.

Kosgeb nitelikli eleman desteği

Kosgeb kapsamında iş yerlerini iş  gücünü arttırıp üretim ve iş istihdamında ülke çapında iş imkanının arttırılması amaçlanmaktadır. Nitelikli eleman desteği için İş Yerlerinde istihdam edilen elemanların bazı ön şartları bulunmaktadır bu şartların başında çalışacak olan personelin öncelikle meslek yüksek okullarından mezun ayrıca bu mezuniyetin  YÖK tarafından belirlenmiş kabul edilmiş ve onaylanmış okullardan olma şartı aranmaktadır. Belirtilen kriterlere uygun olan elemanlar Nitelikli eleman destek kredisi başvuru şartlarını taşıyan firma ile irtibata geçerek başvurusu sürecini başlatması gerekmektedir.

Nitelikli eleman desteği faydalanmak için şirketlerin en az 5  SGK lı eleman çalıştırması ve işverenin personele  Çalışacak olan kişilere belirlenen tutarın altında maaş ödemesi olmaması gerekmektedir.

Nitelikli eleman nedir?

Nitelikli personel desteği nedir? Nitelikli eleman kendine özgü zihin gücüne dayalı konularda özel eğitimler almış ve bu eğitimler ile firmanın geleceğine yön ve fayda verilebileceği düşünülen verimi arttırabilecek kişilere verilen isimdir.

Nitelikli Eleman Desteği Ücreti Ne Kadar?

Kosgeb nitelikli eleman desteği kapsamında iş yerlerinde istihdam edilen elemanların ücretleri asgari net tutarı belirlenmiştir bu ücretin altında kosgeb nitelikli eleman desteği kapsamında çalıştıran iş yerleri kosgeb desteğinden faydalanamamaktadır. Öncelikle çalıştırılacak olan elemanın daha önceden belirttiğimiz gibi YÖK tarafından belirtilen okul ve kriterler uygun olması gerektiğidir  bu ve meslek yüksek okullarından mezun olanlar için belirlenen minimum  ücret 2 yıllık mezunlar 2.500 TL Lisans ve yüksek lisans mezunları için ise 3.500 TL olması gerekmektedir.

 • Destek kapsamına girecek olan çalışan eğer engelli, şehit yakını, gazi olması halinde destek oranı %20 oranında artış göstermektedir.
 • Başvuru yapıldıktan sonra kosgeb onayı alınması durumunda personelin SGK girişi 45 gün içerisinde yapılması gerekmektedir.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Başvuru Şartları Nelerdir?

Kosgeb’in belirlemiş olduğu şirketlerin nitelikli eleman desteğinden faydalanmaları için gereken şartlar resmi İnternet sitesinde şu şekilde belirlenmiştir.

 • Şirketin destek başvurusunda bulunacak kişinin T.C Vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak şirketin geçen 12 aylık süre içerisinde kosgeb nitelikli eleman desteğine başvuru yapmamış olması gerekmektedir.
 • Nitelikli eleman desteği başvurusunda bulunan firmanın en az 5 SGK lı eleman çalıştırıyor olması.
 • Nitelikli eleman desteğinde bulunan firmanın çalışanlarının tam zamanlı olarak çalıştırması gerekmektedir.
 • Başvuru yapıldıktan en az 45 gün içerisinde şirketin elemanın istihdam ediyor olması gerekmektedir. Bu süre kapsamı dışında kalan firmaların başvurusu kabul edilmemektedir.
 • Yüksek öğretim kurulu tarafından belirtilen şartlara uygunluk ve belirlenen kurumlardan mezun olması şartı aranmaktadır.

Kosgeb Nitelikli Eleman Desteği Kaç Kişi?

Kosgeb nitelikli eleman desteği kapsamında bir işlerinde belirtilen şartlar içerisinde işletme destek limiti 2 elman ile kısıtlıdır. Toplam süreçte en fazla 4 eleman için destek başvurusu yapılabilmekte ve onay alınmaktadır.

Nitellikli Eleman Destek Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Kosgeb nitelikli eleman desteği hesaplaması çalışan elemanın net ücreti üzerinden hesaplanmaktadır. Bu ücrete asgari geçim indirimi pirim gibi ek ücretler dahil edilmez.

Kosgeb Nitelikli Elaman Ödemeleri Kaç Ayda Bir Yapılır ?

Nitelikli eleman desteği kapsamında çalışan eleman ödemeleri 3 ayda bir yapılmaktadır. Destek oranı toplamda net %60 olarak yapılmaktadır.

Nitelikli eleman desteği ödemesi nasıl alınır?

Nitelikli eleman desteği ödemesini almak için aşağıda vermiş olduğumuz linkten kosgeb ödeme talep formu doldurularak.

 • Sigortalı çalışanların hizmet listesi
 • Nitelikli olarak çalışan elemanlara ait ücret bordosu.
 • Çalışana şirketin ödeme yaptığına dair banka dekontu.

ile ödeme alınabilmektedir.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Alabilen İşletmeler

 • Kosgeb nitelikli eleman desteği kapsamı küçük, orta işletmeler için geçerli olup yukarıda belirtilen şirket yükümlülükleri ve çalışacak olan personelin belirtilen kriterlere uyması durumunda kosgeb gerekli desteği sunmaktadır.
 • Nitelikli eleman desteği başvurusunda bulunan firmaların çalıştıracak olduğu elemanların kendi birinci dereceden akrabası olmaması gerekmektedir. Böyle bir durumda kosgeb desteği alınmamaktadır.
 • Kosgeb kapsamında işe alınan çalışanların ayrıca doğum ve askerlik gibi işten belli bir süre ayrılması durumunda daha sonrasında devam etmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.
 • Kosgeb başvuru ve işlemlerin tamamlanması ardından gerekli ücreti almak için kosgeb ödeme talep formunun doldurulması gerekmektedir. Kosgeb Ödeme talep formuna ulaşmak için Lütfen Tıklayınız..

Nitelikli Eleman Desteği Kaç Yıl?

Kosgeb nitelikli eleman desteği süresi 2 yıl ve toplamda 50.000 TL kadar ise maksimum ödeme tutarı belirlenmiştir.

Kosgeb kadın girişimci destekleri için Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.