enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kira Yardımı Almak İçin Gereken Şartlar Ve Belgeler

Kira yardımı olağan üstü durumlar gerçekleşmediği sürece bu şekilde bir yardım kalemi bulanmamaktadır. Fakat devlet sosyal yardım politikaları ile kira ödemekte zorlanan veya ailelerin temel ihtiyaçlarını karşılamaları amacıyla nakit ve diğer yardımlarda bulunmaktadır. Ailelere verilen kart veya hesap numaralar ile yardım alabilmektedir. Dar gelirliye yardım kapsamında gerçekleşen bu desteklerin herhangi bir alan için kullanılması zorunlu tutulmamaktadır. Fakat ısınma giderlerinin düşmesi veya mutfak ihtiyaçları için; kömür veya erzak yapılarak direk ihtiyaçlara özgü yardım yapılmaktadır.

Ayrıca covid-19 nedeniyle son zamanlarda kirasını ödeyemeyen ve çocuk okutan aileler ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik son zamanlarda atılan önemli adımlardan bir tanesi olan 500-800 TL arası yapılacak olan kira yardımı için kaymakamlıklara başvuru yapılması yeterli olacaktır. Aile büyüklerinin bizzat başvurması yeterli olduğu gibi belediyelerin belirleyeceği aileler için farklı bir şart aranmaksızın kira yardımı yapılabilecek.

Kira yardım başvuru dilekçesi ile uygun görüldüğü takdirde kira yardımı almak mümkündür. Fakat bu yardımdan faydalanmak için belirtilen şartların taşınması zorunludur. Kira yardımı için gerekli belgeler 2020 ise kiracı ve konut sahipleri için değişmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken husus herhangi bir sebepten dolayı konut kullanıma uygun değil ise mülk sahibi için gerekli belgeleri hazırlamak gerekmektedir. Son dönemlerde artan depremler ve covid-19 salgını nedeniyle ayrıca depremden dolayı  bazı konutlar ve iş yerleri kullanılmaz141 hale gelmiş veya kullanımı risk oluşturan yapılar içine dahil edilmiştir. Bu durumda depremde kira yardımı gerçekleştirerek ailelere destek sağlanmaktadır.

Kira Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Kira yardımından faydalanabilecek kişiler ilk başta dar gelirliye yardım kapsamında geliri düşük ailelere verilmektedir. Yakacak, erzak veya diğer yardım kalemleri ile destek sağlanmaktadır. Sosyal yardımlaşma kapmasında kiracısına ödeme kolaylığı sağlayan konut sahipleri de kira bedelinin belirtilen kısmını yardım olarak alabilmektedir. Kira yardım başvuru dilekçesi ile yardım almak mümkündür.

Kira yardımı için gerekli belgeler 2020 ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Kira yardımı talep eden kişinin ıslak imzalı dilekçesi
 • Nüfus cüdan fotokopisi
 • Yetkili makamlardan onaylı riskli yapının kullanım dışı olduğunu kanıtlayan raporlar
 • Bu yapıda daha önce ikamet ettiğini kanıtlayan elektrik, su veya doğal gaz faturası
 • İkamet değişikliği sonrasında yeni ve riskli yapı ikamet belgeleri, her ikisi de hazır bulunması zorunludur.
 • Yardım talep edenin adına açılmış Ziraat Bankası vadesiz hesap numarası

Bu şartların bazıları depremde kira yardımı alabilecek kişiler için oluşturulmuştur. Genel düzenleme ile sosyal yardım politikaları adı altında ailelere nakit destek sağlanarak yardımcı olunmaktadır. Kira yardımı başvurusu gerçekleştirirken yeterli şartları taşıdığınızdan emin olmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kira Yardımı Yapan Kurumlar

Kira yardımı dar gelirliye yardım kapsamında gerçekleşebileceği gibi doğal afetler sonucunda yerel düzeyde de gerçekleşebilir. Bu durumda ilk müracaat ilgili belediyelere yapılmalıdır. Resmi makamlardan gelen açıklama doğrultusunda ilgili kuruma başvuruda bulunulur. Kira yardımı için gerekli belgeler 2020 hazır bulundurarak yardım talebinde bulunabilirsiniz. Kira yardım başvuru dilekçesi için ilgili kurumun sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kira Yardımı Almak İçin Nereye Başvurmam Lazım

İhtiyaç sahipleri için hizmet veren kurum ve kuruluşlar şu u şekilde sıralanabilir:

 • Aile ve Çalışma Sosyal Bakanlığı
 • Kızılay ilgili birimi
 • Belediye kurumları ilgili birimleri
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
 • İl ve ilçe özel idare birimleri
 • Sivil toplum kuruluşları
 • İhtiyaç sahipleri için oluşturulmuş vakfılar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.