enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Diş Teli Nedir? Diş Teli Çeşitleri Fiyatları Devlette Diş Teli Ne Kadar?

Diş Teli Nedir? Diş Teli Çeşitleri Fiyatları Devlette Diş Teli Ne Kadar?

Diş Teli Nedir? Diş Teli Çeşitleri ve Fiyatları

Ortodonti Tedavisi ( Diş Teli ) Ne kadar Zaman Sürer?

Diş Teli tedavisi yani ortodonti tedavi süresi,  hastadan hastaya ve bazı diş teli rahatsızlıklarına göre değişiklik arz etmektedir. Bu değişikliğin sebepleri arasında gösterilebilecek etmenlerden birincisi, kişinin kemik yapılarının farklı olması, ikincisi, hastanın tedaviye ne denli cevap veriyor oluşu ve hekimlerinin tedavi yöntemlerini ne denli uygulama yoluna gidiyor olması gibi birçok etmen, farklı düzeylerde seyredebileceğinden dolayı hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Dolayısı ile eğer ortodonti tedavisi başlandı ise hastanın tüm kural ve direktifleri uygulaması gerekmektedir. Hasta dışındaki direktif ve uygulamalar, biyolojik süreçler dahilindedir.

Ortalama olarak ortodonti tedavi süreçleri diğer bir ifade ile de nitelendirdiğimiz diş teli tedavisinde eğer kapsamlı bir tedavi hedefleniyor ise yaklaşık olarak bu tel işleminin, 2 yıl gibi bir süreye uzayabileceğini ifade edebiliriz. Daha erken sürede biten birçok ortodonti süreçleri ve diş teli rahatsızlıkları da mevcuttur.

Diş telleri (ortodontik teller) farklı tiplerde ve malzemelerden yapılabilmektedir. Fiyatları, kullanılan malzeme türüne, tedavi süresine, dişlerin düzeltilmesi gereken karmaşıklığa ve coğrafi konumunuza göre değişebilir. Ayrıca, diş teli takıldığında veya ayarlamalar yapıldığında gereken düzenli doktor kontrolleri ve bakım da maliyeti etkileyebilir. İşte bazı yaygın diş teli türleri ve fiyat aralıkları

  • Geleneksel Metal Diş Telleri: Genellikle en uygun fiyatlı seçenektir. Metal teller, paslanmaz çelikten yapılmıştır ve görünürdür. Maliyet, tedavi süresine ve kliniğinize göre değişebilir, ancak genellikle daha uygun fiyatlıdır.
  • Porselen Diş Telleri: Porselen teller, dişlerle daha uyumlu olduğu için daha az dikkat çeker. Bu nedenle estetik kaygıları olanlar için tercih edilebilir. Ancak, metal tellere göre daha pahalıdır.
  • Lingual Diş Telleri: Lingual teller, dişlerin arkasına takılır, bu nedenle dışarıdan görünmezler. Ancak, uygulama ve ayarlamaları daha karmaşıktır, bu nedenle maliyeti daha yüksektir.
  • İnvisalign veya Benzeri Şeffaf Plaklar: Şeffaf plaklar, geleneksel tellerden farklı olarak görünmez bir şekilde dişlerin düzeltilmesine yardımcı olur. Bu sistemlerin maliyeti, kullanılan plak sayısına ve tedavi süresine bağlı olarak değişir.

Diş teli fiyatları, coğrafi konumunuza, tedaviyi yapan ortodontistin deneyimine ve kliniğin özelliklerine göre de değişebilir. Tedavi planınızı belirlemek ve fiyat teklifi almak için bir ortodontist ile iletişime geçmek en iyisi olacaktır. Ayrıca, sigorta planınızın diş tel tedavisini kapsayıp kapsamadığını da kontrol etmek önemlidir, çünkü bazı sigortalar bu tür tedavileri kısmen veya tamamen karşılayabilir.

Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

  • Şeffaf Diş teli
  • Görünmez diş teli
  • Tek çene diş teli
  • Porselen diş teli
  • Renkli diş teli
  • Damaklı diş teli

Diş Teli Tedavi Sonrası Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

Diş rahatsızlığı sonrası yani her ortodonti tedavi süreçleri bittikten sonra genellikle pekiştirme tedaviler uygulanmaktadır. Pekiştirme tedavisi ise diş teli tedavilerinin kalıcı olmasını sağlamak amacı ile yapılan bir uygulama tekniğidir. Dolayısı ile dişlerin konumlarının sağlam bir şekilde tedavi edilmesini öngören çok önemli bir uygulamadır. Bu tedavi yöntemi de yaklaşık 1 yıl sürebilmektedir.

Devlet Hastanesinde Diş Teli Ücreti Ne kadar?

Ortodonti Tedavi İşlemleri, 2000 tarihinden önce Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz tedavi olarak yaptırılmakta iken devlet hastanelerine talep yönünden bir artış söz konusu olduğu için 18 ve 18 yaşından küçük her kişiye ortodonti (diş teli tedavisi) işlemi ücretsiz olarak yapılmaktadır. Yalnız bilinmelidir ki devlet hastanelerinde yapılan diş teli tedavi ücretlerinin tamamı devlet tarafından karşılanmamaktadır. Bu kapsamda diş teli tedavi işlemlerinde devletin ödediği tutar, muayene ücreti kapsam dâhilinde iken hastanın karşılamakla yükümlü olduğu tutar, tedavi işlemlerinde kullanılan malzemeleri kapsamaktadır.

Yetişkinlerin Diş Teli Tedavi Süreçleri

Yetişkinlerde de diş teli tedavisi yani ortodonti işlemlerinin tedavisi mümkündür. Eğer diş etini çevreleyen diş eti dokusu ve kemik dokusu sağlıklı ise her yaşta ortodonti tedavi işlemi (diş teli tedavisi) uygulanabilmektedir. Dişlere yapıştırılan aygıtlarda geleneksel aygıtlar kullanıldığı vakit, dişlerin çok fazla sürtünmesine neden olmaktadır. Bu da dişleri çok fazla hareket ettirmeye zorlamaktadır.

İşte bu problemleri ortadan kaldırmak için ise genellikle yaşlılarda ve her yaşta da kullanılabilecek tedavi işlemlerinde kapaklı ya da kilitli aygıtlar kullanılmaktadır. Kapaklı ya da kilitli aygıtlar diye tabir edilen bu uygulamada hedeflenen husus, sürtünmeyi en aza indirmektir. Buna ilaveten geleneksel teller dışında daha esnek tellerle çalışılmaktadır. Dolayısı ile bu teller sayesinde dokulara zarar vermeyecek şekilde diş eti ve kemik yapısı zarar görmemektedir.

Diş Teli Süreçleri Nelerdir?

Yetişkinler genelde dişleri düzelirken dişlerin üzerine yapıştırılan diş tellerinin gözükmemesini istememektedir. Dolayısı ile genellikle yetişkin bireylere, diş üzerine yapıştırılan şeffaf ve porselen aygıtlar kullanılmaktadır. Aynı zamanda düzelebilecek, uygun nitelikteki diş hastalıkların da şeffaf plaklar tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte teknolojinin gelişmesi ile beraber görünmeyen diş teli işlemleri uygulanabilmektedir.

Yetişkinlerin ortodonti tedavi süreçlerinin mümkün olmadığı veya çok uzun sürdüğü yönünde yanlış söylentiler mevcuttur. Eğer yetişkinlerde tedavi süreçlerini uygun kurallar dâhilinde uygular ise tıpkı genç ve çocuk bireylerin tedavi süreçlerinde olduğu gibi daha erken süre içerisinde bitirilebilmektedir.

Yetişkinlerdeki ortodonti tedavi süreçlerinde her türlü bozuklukların tedavisi yapılabiliyor olsa da bazı diş rahatsızlıklarında, eğer alt çene örneğin önde ise üst çene de normalden geride ise bu tarz düzeltmelerde sadece diş teli işlemlerinin uygulanması yeterli olmayıp çene ameliyatları gibi ameliyatlarının yapılabilmesi gerekmektedir.

Diş Teli Fiyatları

Diş Teli Takılma Esnasında Uygulanan Metotlar

Diş Teli Teknikleri:

Diş teli takılma esnasında hasta ilk etapta koltuğa alınır. Yanakları ve dudakları yan taraflara çekilerek bazı aygıtlar yerleştirilmektedir. Daha sonrasında tükürüğü izole edebilecek belirli aygıtlar kullanılmaktadır. Bunun için dişlerin ıslak ve nemli değil kuru olması gerekmektedir. Bu hazırlık işlemleri tamamlandıktan sonra dişlerin üzerine yapıştırma işlemleri yapılmaktadır.

Diş Teli Uygulamaları

Geleneksel olarak diş teli uygulamalarında kullanılan bazı aletler dişlerin üzerine tek tek yapıştırılmak sureti ile uygulanmaktadır. Fakat son zamanlarda uygulanan yeni bir teknik söz konusudur. Bu diş teli işleminde yapılması gereken teknik ise hastanın ağız kısmından ölçü yani kalıp alınarak yapılıyor oluşudur. Daha sonra ise hastanın diş yapısı ve modeline uygun yapıda kalıplar yapıştırılmak sureti ile dişlerin ölçümleri yapılmalıdır. Sonrasında ise bu dişe yapıştırılan aygıtlar, belirli plaklar dâhilinde dişlere transferin sağlanması şeklinde olmaktadır. Bu uygulama dört dörtlük bir yapıştırma metodudur.

Yapılan bu işlemin adı dolaylı yapıştırma yöntemidir. Bu tel takılma sayesinde tüm aletler, tek seferde yapıştırılabilir. Koltuktaki yapıştırma süreleri azaldığında hastalar daha rahat etmektedirler. Aynı zamanda hastanın sağa-sola dönmesi, hastanın ağız kısmını çok az kapatması aletlerin doğru bir şekilde takılmamasına neden olabilmektedir. Dolayısı ile bu tarz problemlerinde ortadan kaldırılmasına yönelik çok faydalı bir yöntemdir.

Takılan aygıtlar, hangi yöntem ile takılır ise takılsın yapıştırılma işleminden sonra sertleşme sürelerinin geçmesi beklenmelidir. Daha sonra diş yüzeyine takılan aygıtların üzerine apareyler uygulanacağı sırada art teli de denilen teller, aletlerin üzerine elastik vasıtası ile bağlanmaktadır. Böylece diş telleri takılmış olmaktadır.

Begg Tekniği Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Bu teknikte uygulanan tedavi şekli, az şiddette kuvvet veren ve yüksek elastikiyete sahip olan yuvarlak teller ile çalışılmaktadır. Bu nedenle bu tekniğe hafif tel tekniği de denilmektedir. Bu teknikte diş hareketleri önce devrilme, sonrasında ise devrilmiş dişin eksen eğimlerinin düzeltilmesi şeklinde bu tedavi uygulanmaktadır. Teknikte uygulanan kuvvetler, hafif ve devamlı fizyolojik kuvvetlerdir.

Bu sayede malzemenin sabitlenme kaybı, minimum seviyeye indirilmiş olmaktadır. Begg Tekniği tedavisi işleminin safhaları ise; kapanışın açılarak dişlerin sıralanması, çekim boşluklarının kapatılması ve dişlerin eksen eğilimlerinin düzeltilmesi şeklinde olmaktadır.

Edge Wise Tekniği Tedavisi Nasıl Uygulanır?

1928 yılında Angie tarafından uygulanmaya başlayan tedavi yöntemidir. Telin, aletler üzerine bağlanarak kök pozisyonunun kontrolünün sağlanması bu tekniğin özelliğidir. Edge wise tekniğinin amacı, dişlere paralel hareketler yaptırarak uzayın her üç yönünde kontrollü hareket elde etmektir.

Hem yuvarlak hem de köşeli teller kullanarak ark genişliğini, ark formunu, kök eğilimlerini, kron eğilimlerini sağlamaktır. Edge Wise tekniği tedavisi işleminde, çekimli ya da çekimsiz tedaviler yapılabilmektedir. Diş teli üzerine yapıştırılan aygıtlar, dişin orta üçlüsüne dişin uzun eksenine dil olarak yerleştirilmektedir.

Edge Wise tekniğinin tedavi aşamalarından olan seviye aşamasında, dişlerin çarpık halinin açılması, rotasyonların düzeltilmesi, diş yüzeyine takılan aygıtların seviye farklılıklarının düzenlenmesi ve diğer bazı aygıtların yerleştirilmesi bu tedavi aşaması altında yapılması gereken uygulamalardır. Yuvarlak teller, 0,10-0.15 oranında çelik teller, tedavi aşamalarını artırarak dişleri belirli bir seviyeye getirmektedir. Daha sonra ise yuvarlak telden sonra köşeli teller kullanılarak tedavi işlemi bitirilmektedir.

Özet olarak bu tedavilerin amacı, diş yüzeyinde oluşan rahatsızlıkları en az seviyeye indirmek ve diş telleri ve çene yapılarının gelecekte karşılaşılabilecek sorunları ortadan kaldırmaktadır. Diş teli tedavisinde kullanılan tüm bu işlem ve tedaviler, dişlerin ve çene alt yapısının 3 boyut haline getirilerek uyumlu olmasına ve diş yüzeylerinde herhangi bir nedenden oluşmuş rahatsızlıkları gidermek için uygulan tedavi süreçlerini kapsamaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.