enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Engelli Raporu Nedir? Kimler Alabilir? Başvuru Şartları Nelerdir?

Engelli Raporu Nedir? Kimler Alabilir? Başvuru Şartları Nelerdir?

Engelli Raporu Nedir? Ne İşe Yarar?

Fiziksel olarak engellere sahip olan kişilerin bu engellerinin belirlenmesi adına verilen raporun ismine engelli raporu denmektedir. Engelli raporu kişilere Sağlık Kuruluna bağlı üyelerin izinleri doğrultusunda verilmektedir. Bunun yanı sıra ek raporlar ile kişilerin fiziksel engel dereceleri de yüzde halinde belirlenmektedir. Bu engel derecelerinin belirlenmesindeki amaç kişilerin engel seviyelerine bakılıp ihtiyaç duydukları öncelikler ya da ihtiyaçlarına uygun yardımları alabilmeleri için olanak sağlanmasıdır.

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli raporuna sahip olmak için engelli kişilerin bazı şartları karşılıyor olması gerekmektedir. Engelli raporu bireylerin fiziksel olarak engel durumlarına göre onaylanır. Yetkili Sağlık Kurulları tarafından verilmektedir. Bu belgelerle beraber kişilerin yaşam standartlarının iyileştirilmesi için yardımlardan ve önceliklerden faydalanmaları sağlanmaktadır.

engelli-özürlü-raporu-nasıl-alınır

Engelli Maaşı Alma Şartları

Kimler engelli maşı alabilir? Bu raporun verilmesi için Yetkili Sağlık kurulu tarafından kişinin engel durumu ifade eden derecenin en az %40 olması gerekmektedir. Engelli raporunda da kişinin %40 oranında engelli olduğu belirtilmesi gerekir. Belirtilmezse kişilerin engelli kişiler için sunduğu bazı öncelik ve hizmetlerden yararlanması olası değildir. Bunun yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan engelli kişiler bu raporu almaya hak kazanamazlar. Engelli raporu için birçok gerekli belgeler bulunmaktadır. Engelli raporu aldıktan sonra engelli kişiye  engelli maaşı verilmektedir.

Engelli Raporu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Engelli raporu çıkarmak için gerekli belgeler ilgili kurumlara teslim edilmelidir. Bu uygulama için ilk önce engelli kişinin ikamet ettiği il ya da ilçede bu konularda yetkili olan hastanelerin hangisi olduğu araştırılmalı ve bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Engelli raporu vermek için yetkisi olan hastanelerin sağlık birimlerine teslim edilmesi ve hazırlanması gereken belgeler aşağıda verilmiştir.

1- Yeni kimlik belgesi ve kimlik fotokopisi,

2- Güncel tarihte çekilmiş beş adet vesikalık fotoğraf,

3- Bulunuyorsa sevk belgesi olabilir,

4- Son olarak başvuru formu gerekli belgeler arasındadır.

Engelli Raporu İçin Başvuru Nereye Yapılır?

Engelli raporu verme yetkisi olan hastanelerde engelli raporu başvurusu yapılmaktadır. Sağlık kurumundan alınan engelli formu sonrasında bu alanda uzman doktorlar tarafından kişiye muayeneler yapılmaktadır. Ardından bu formun doldurulması gerekmektedir. Bu uygulamalar sırasıyla tamamlandıktan sonra hastane başhekimine form onaylatılmak için gönderilmektedir. Başhekimi formu onaylamasından sonra raporun muayene aşaması tamamlanmış olacaktır. Daha sonra engelli kişiyi muayeneden geçiren doktorların hepsi bir heyet oluşturup raporun verilmesi için karar verirler. Bu kararın içerisinde kişinin engel derecesi konusunda da gerekli kararlar alınmaktadır.

Engelli Maaşı Ne Kadardır? 2020

Devlet tarafından her ay engeli olan kişilere ihtiyaçlarını karşılaması nedeniyle bağlanmış olan maaşın adına engelli maaşı denmektedir. Engelli maaş miktarları kişilerin engel derecesine göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle her engelli kişinin maaşı aynı değildir. Engelli maaşları kişilerin oturduğu il ya da ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma Vakıfları tarafından yatırılmaktadır. Engelli başvuruları da bu yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından alınmaktadır.

Engelli maaş miktarı, belirli zamanlarda bakanlık tarafından belirlen miktarlarda yatırılmaktadır. Buna bağlı olarak 2020 engelli maaşı miktarları engel yüzdelerine göre aşağıda verilmiştir.

  • Engelli durumu %40 oranında engeli olan kişilere yaklaşık 1.190 TL
  • Engelli durumu %60 oranında engeli olan kişilere yaklaşık 1.190 TL,
  • Engelli durumu %70 ve üzerinde engeli olan kişilere yaklaşık 1.790 TL,
  • Evde bakıma muhtaç olan kişilere ise 1.300TL engelli maaşı ödenmektedir.

Bir evi olan özürlü maaşı alabilir mi?

Özürlü maaşı alacak kişinin bir evinin olması o kişinin özürlü maaşını almasına engel değildir.

18 yaş altı engelli maaşı alabilir mi?

18 Yaş altı olan kişilerin özürlü maaşı alabilmesi için eğer anne babasından ayrı ve velayeti başka birinde ise velayet sahibi kişi başvuru yaparak engelli maaşı alma hakkına sahip olabilmektedir.

Özürlü maaşı için rapor yüzde kaç olmalı?

Özürlü maaşı alabilmek için engelli kişinin en az %40 engelli raporunun bulunması gerekmektedir. engellilik oranı ve maaşı engellilik oranına göre farklılık göstermektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.