enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf Kredisi Nasıl Alınır Gerekli Belgeler Nelerdir

Nakit ihtiyacını karşılamak için kredi almak isteyen esnafların aklına gelen ilk soru esnaf kredisi nasıl alınır olmaktadır. Ticari işletme sahibi iseniz nakit ihtiyacınız karşılamak için devlet destekli, özel bankalar veya özel ve kamu bankalarının sunduğu teşvik kredilerin kullanabilmek için istenilen şartları yerine getirmeniz gereklidir. Kredi talebinde bulunduğunuzda kredi isteğiniz onaylanmadan önce kredi notunuza bakılır. Bu not kredinizin onaylanması üzerinde önemli bir etkendir. Peki esnaf kredisi kimlere verilir nasıl alınır başvuru şartları nelerdir?

Bankalar kredi talebinizi onaylamadan önce şirketiniz ile ilgili çeşitli evrakları inceleyip işletmenizin finansal durumuna göre kredi onayı veya reddi gerçekleştirirler. Krediniz onaylandığı takdirde geri ödeme planının hazırlanmasında da işletmenizin finansal durumunun rolü büyüktür.

Esnaf Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

  • Esnaf kredisi nasıl alınır sorusunun cevabını ararken kredi veren kurum ve kuruluşların talepleri ile karşılaşırsınız. Esnaflar için çeşitli kredi paketleri sunulmaktadır. Bu paketlere göre de istenen evrak ve belgeler de çeşitlilik göstermektedirler. Meslek gruplarına göre sağlanan kredi çeşitleri olduğu gibi esnaf ve sanatkarlara özel hazırlanan kredi paketleri de mevcuttur. Meslek gruplarına göre belirlenen paketlerde faaliyet gösterilen sektöre uygun kredi paketleri sunulmaktadır.
  • Firmanın faaliyet gösterdiği sektörün rekabet koşullarında firmanın ayakta kalmasını sağlayacak şekilde kredi sistemleri esnaflar için oluşturulur. Hazırlanması istenilen evraklar ve belgeler de bu doğrultuda istenmektedir. Meslek grubuna göre uygun bir kredi sistemi seçen esnaf o sistemin istediği evrak ve belgeleri hazırlayarak nakit ihtiyacını karşılayabilir. Firma ortaklı bir kuruluş ise tüm ortakların belgelerine ihtiyaç duyulur. Genel olarak istenen belgeler ise:
  • Vergi levhası fotokopisi,
  • Esnaf sicil tasdiki,
  • Kimlik belgesi fotokopisi ve
  • Kooperatif üyelik belgesidir.

Esnaf Kredisi Destek Paketi

Esnaf destek paketi çeşitli ekonomik koşullardan esnafın en az zararla kurtulması veya zararsız şekilde kurtulması için hazırlanan paketlerdir. Başvuru sırasında nüfus cüzdanı bilgileri, vergi levhası, esnaf oda kayıt belgesi ve sicil belgesi istenmektedir. Oda kayıt belgesi ve sicil belgesi destek paketi için başvurulan kurumlar tarafından sorgulanabildiği için başvuru sırasın ibrazı zorunlu değildir.

İşletme kredisi kullanırken sunulan faiz oranları, kullanılabilecek limit, borç erteleme ve borcun geri ödemesinin ne kadar sürede yapılacağı destek paketinin alındığı kuruma göre değişiklik gösterebilir. Destek paketi kullanımında esnafın sürekli olarak çalıştığı kurum ile çalışması daha doğru olabileceği gibi başka kurumların sunduğu fırsatları araştırdıktan sonra karar vermek en mantıklısıdır.

Esnaf Kredi Şartları

Esnaf kredisi şartları 2019 yılı içerisinde esnaf kredisi kapsamına girebilmesi için işletme adına başvuru yapılması gereklidir. Şirketin mali durumu değerlendirildiği gibi şirket sahibinin veya sahiplerinin finansal durumları da göz önünde bulundurulmaktadır. İşletmenin kredi notu ve işletme sahibinin kredi notunun iyi olması kredinin onaylanması için gereklidir. Bunun haricinde firmanın yaptığı işlerde kullandığı çeklerin raporu da önem taşımaktadır. Bütün bunlar değerlendirildikten sonra kullanılabilecek miktar ve vade belirlenmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.