enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Elektrik Aboneliği Güvence Bedeli Nedir? Ne Kadar?

Elektrik Aboneliği Güvence Bedeli Nedir? Ne Kadar?

Elektrik Aboneliği Güvence Bedeli Nedir? Elektrik aboneliği güvence bedeli, elektrik aboneliğini üzerine alacak kişi tarafından ödenen bir ücrettir. Elektrik şirketleri tarafından elektrik tüketim bedeli faturalarının ödenmemesi durumuna karşın abonelik açtırdığınız zaman şirketler tarafından talep edilen bir nevi depozitodur.

Güvence bedelinin hesaplanma şekli EPDK tarafından belirlenir. Elektrik aboneliği güvence bedeli hesaplanırken birim fiyat ve tesisatın bağlantı gücü dikkate alınır. Birim  fiyat ve tesisat bağlantı gücü çarpılarak çıkan sonuca göre elektrik aboneliği güvence bedeli belirlenerek sizlere sunulur. Bu ücreti ödedikten sonra açtırmak istediğiniz elektrik aboneliğinizi açtırabilirsiniz.

Elektrik Aboneliği Güvence Bedeli Ne Kadar?

Elektrik aboneliği açtırırken karşınıza çıkan güvence bedelini araştırmakta fayda vardır. Ücret öderken ne ödeyeceğinizi bilerek ödeme yapmanız gerekir. Elektrik aboneliği güvence bedeli hesaplanırken bilindiği üzere elektrik tesisatının birim fiyatı ve tesisatın bağlantı gücü çarpılarak ortaya bir rakam çıkar ve bu rakam sizin ödeyeceğiniz ücret olarak hesaplanır. Örnek olarak gösterilecek olur ise bir konut üzerinden ödenecek güvence bedeli en az 1800 TL olarak hesaplanmaktadır. 1800 TL Ücreti ilk etapta yatırarak güvence teminatınızı ödeyebilirsiniz. Hesaplamalara göre daha farklı rakamlarda meydana çıkabilir.

Güvence Bedelleri Taksit İle Ödenebilir Mi?

Elektrik güvence bedeli ödenirken en çok merak edilen ve sorulan sorulardan bir tanesi güvence bedellerinin taksitli şeklinde ödenebilip ödenmediği en çok sorulan sorudur. Ancak güvence bedelini öderken herhangi bir taksit işlemi mümkün değildir. Elektrik aboneliğinizi açtırmak istediğiniz zaman güvence bedelinizi nakit ve makbuz şeklinde ödemeniz gerekir. Ancak bazı şirketlerde kişiyi mağdur etmemek ve zora sokmamak adına güvence bedelini belirli bir taksite bölüp faturaya direkt olarak yansıtma işlemi yapılabilir. Aynı zamanda kredi kartı ile de ödeme yapabilmenizden dolayı bankanız aracılığı ile ödediğiniz miktarı taksitlendirme işlemi yapabilirsiniz.

Güvence Bedeli İade Olunur Mu?

Elektrik güvence bedeli yeni açtırdığınız bir elektrik aboneliği açtırırken ödemeniz gereken bir ücrettir. Ancak evinizi taşıdığınız zaman ve herhangi bir faturanızı aksatmadan ödediğiniz zaman güvence bedelinizin iade olunup olunmayacağı merak konusudur. Güvence bedeli bütün kontroller yapıldıktan sonra iadesinin yapılması mümkündür. Elektrik aboneliğinizi iptal ettikten sonra 5 gün içerisinde nakit ya da vermiş olduğunuz banka hesap numaranıza 5 iş günü içerisinde iadesi yapılır. Önceki aboneliğinizden almış olduğunuz güvence bedelini yeni sözleşmede kullanma şansınız mevcuttur.

Elektrik Güvence Bedelini Hangi Şirketler Alıyor?

Elektrik güvence bedelini genel olarak alternatif şirketler ile anlaşma yaptığınız zaman alternatif şirketler tarafından alınır. Alternatif şirketlerde genel olarak elektrik güvence bedelinizi ne kadar ödeyeceğiniz de belirlenir. Belirlenen fiyata göre ödeme yaparak elektriğinizi açtırabilirsiniz. Bu güvence teminatları genel olarak görevli tedarikçi ile yapılmasından dolayı güvence teminatı alınması gerekir. Sizlerde elektrik faturanızı açtırırken ödemenizi yaparak güvence bedelinizi yatırabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.