enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Mevduat Hesabı Nedir?

Mevduat Hesabı Nedir?

Mevduat Hesabı Nedir?

Mevduat hesabı ne demek? Banka müşterileri tarafından tasarruf etmek, saklamak ve birikim yapmak adına vadeli ya da vadesiz olarak bankaya yatırılan para, döviz veya kıymetli madenlere verilen genel isimdir.  Bankalar bu fonları geri ödeme ve faiz getirisi garantisiyle müşterilerinden alırlar. Müşterilerin emanet ettiği bu fonları bankalar mevduat hesaplarında saklarlar. Yani mevduat hesapları banka müşterilerinin bankaya emanet ettiği bu birikimleri bankada kayıt altına almak için açılmaktadır. Bireysel müşterilerin bankalara getirdiği mevduatlar için açılan hesaplara tasarruf mevduatı; işletmelerin getirdiği mevduata ticari mevduat; bankaların farklı bir bankaya götürdüğü mevduata bankalar mevduatı; resmi kurumların bankalara getirdiği mevduatlara ise resmi mevduat hesapları denmektedir.

Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Mevduat hesabı açmak için öncelikle ilgili banka yetkilisinin sizden istediği belgeleri yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Mevduat hesabı açmak için 18 yaşını doldurmuş olmanız yeterli olmaktadır. Diğer işlemler için vadeli mevduat hesabı açmak istediğinizi bildirmeniz mevduat hesabı açılış sözleşmesini doldurup imzalamanız gerekmektedir. Ardından paranızı ne şekilde değerlendirmek istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır.

Mevduat Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Mevduat hesabı açmak için bankaların istediği belgeler Nelerdir?
  • Nufus Cüzdanı veya Ehliyet
  • Doğal gaz, su veya elektrik faturası son 3 aya ait olmalı
  • İkametah belgesi.

mevduat hesabı nasıl açılır gerekli belgeler

Mevduat Hesap Çeşitleri Nelerdir?

Kişilerin veya kurumların bankalarda fonlarını saklamak için mevduat hesapları açmalarının en önemli sebebi kar elde etmektir. Bankaların ise kaynaklarının en önemli kısmını mevduatlar oluşturur. Bu yüzden bankalar müşterilerinin mevduat getirmeleri için  çalışmalar yaparlar. Mevduat hesapları bankaların politikalarına göre farklı farklı türlerde açılmaktadır. Fakat yaygın olarak kullanılan mevduat hesapları dört tanedir. Bu hesaplar ise;

  • Vadesiz Mevduat  Hesapları
  • Vadeli Mevduat  Hesapları
  • İhbarlı Mevduat  Hesapları
  • Kırık Vadeli Mevduat  Hesaplarıdır.

Farklı özellikleri olan bu hesapların yaygın olarak kullanılanları vadesiz ve vadeli mevduat hesaplarıdır.  Katılım bankalarında ise vadesiz hesaplara özel cari hesap ismi verilirken vadeli hesaplara katılım hesapları denmektedir.

Vadesiz Mevduat Hesabı Nedir?

Müşteriler bankalarda vadesiz mevduat hesabı açtırırken bir faiz getirisi beklemezler. Vadesiz hesaplar müşterilerin birikimlerini güvenli bir şekilde istedikleri süre zarfında saklamak için kullanılır. Bu hesaplar maaş hesabı olarak açılmış  ya da bir gelirin birikmesi amacıyla açılmış olabilmektedir. Müşteriler bu hesabı TL, döviz, altın gibi kıymetli madenleri saklamak için açabilirler. Her fon  türüne ait farklı bir hesabın açılması gerekmektedir. Örneğin vadesiz altın hesabı ya da vadesiz Amerikan doları hesabı gibi.

Müşteriler isterse vadesiz hesaplarındaki varlıkları istedikleri zaman çekebilirler, istedikleri zaman ekleme yapabilirler veya üçüncü bir kişiye gönderebilirler. Mevduat hesaplarındaki varlıklarıyla altın veya döviz alabilirler ya da fon alım-satımı yapabilirler. Müşteriler isterlerse debit kartları, e-cüzdan, e-ticaret yoluyla  alışverişlerinde mevduat hesaplarını kullanabilirler. Yine bu hesaplarla fatura, vergi ödemesi gibi ödemelerini yapabilirler. Müşteriler vadesiz mevduat hesaplarını kapatmadığı sürece hesaplardaki varlıkların sıfırlanması hesabı otomatik olarak kapatmaz.

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Müşterilerin  bankaya bir faiz getirisi karşılığında ve belirli bir süre için  yatırdıkları birikimlerinin tutulduğu hesaplara vadeli mevduat hesabı denir. Vadeli mevduat hesapları müşterilerin paralarının  saklanmasını sağlarken ayrıca bir kazanç elde etmelerini sağlamaktadır.  Bu hesaplar bir ay, üç ay, altı ay, bir yıl gibi sürelerle açılabilir. Vade sonunda anapara ve faiz geliri müşteriler tarafından isterse kullanılabilir.

Bir vadeli hesabın açılabilmesi için müşteriye ait bir vadesiz hesabın olması veya  açılması gerekmektedir. Çünkü vadeli hesaba para aktarılması, faiz getirisinin çekilmesi, para transfer işlemlerinin yapılması gibi işlemler vadesiz hesap aracılığıyla yapılmaktadır. Vadeli mevduat hesabından istediğiniz zaman paranızı çekebilirsiniz. Fakat belirlenen vade süresi bitmeden çekerseniz varsa faizinden ya da eklenecek olan faizinden vazgeçmiş olursunuz. Kaybedilen bu faizler belirli bir miktar olabilirken tamamı da olabilir. Bankaların politikalarına göre bu durum farklılık gösterebilir.

Vadeli hesaplar aslında yatırım amacıyla kullanılmaktadır. Çünkü müşteri burada elindeki varlıklarının ticaretini yapmaktadır. Bankaya parasını belirli bir faiz karşılığında kiralamış olmaktadır ve anaparasında herhangi bir değişme olmamaktadır. Bu da diğer yatırım piyasalarındaki kaybetme riskleriyle karşılaştırdığında müşteriye bir güvence sağlamaktadır. Vadeli hesap açmak isteyen kişilerin ve kurumların faiz geliri kazanmaları için vade sonlarını beklemeleri gerekmektedir. Bu yüzden vade belirlenirken çok dikkatli davranılması gerekmektedir. Her bankanın hizmet politikaları farklıdır. Faiz oranları ve vade seçenekleri bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Bu yüzden müşteriler vadeli mevduat hesabı açmadan önce iyi bir araştırma yapmalıdır.

İhbarlı Mevduat Hesabı Nedir?

Bu hesap türü bankaların müşterilerin yatıracakları parayı kullanmak için geliştirdikleri bir yoldur. Müşteri ihbarlı mevduat hesabına yatırdığı parayı geri çekerken genellikle yedi  gün önceden haber vermesi gerekmektedir. Haber vermede geç kalınması veya haber verilmemesi durumunda bankanın parayı vermeme gibi bir hakkı vardır. Müşterilerin böyle bir hesap açmasının nedeni yüklü miktarlardaki paralarını ihbar ettiklerinde hemen çekebilmelerini sağlamaktadır. Eğer banka müşterinin istediği tarihte parayı müşteriye vermez ise zararını karşılamak zorunda kalacaktır. Ayrıca bu durumdan dolayı gecikme faizi ödemek zorunda kalacaktır.

Kırık Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Bu hesabın işleyişi vadeli mevduat hesabıyla hemen hemen aynı olsa da bir noktada ayrılmaktadır. Bu da vade sürelerinin farklı belirleniyor olmasıdır. Vadeli mevduatlar 1,3,6,12 ay ya da üstü olarak belirlenirken bu hesaplar için 1 aydan fazla ve 3 aydan az gibi vade süreleri belirlenir. Bu hesaptan vadeli mevduat koşullarına uyum sağlayamayanlar yararlanır.

Mevduat Faiz Oranları Nedir?

Mevduat faiz oranları vadeli mevduat hesaplarının getirisini belirlemek üzere bankalar tarafından açıklanır. Vadeli mevduat hesabında elde edilecek getiri bankanın sunduğu faiz oranına ve yatıran paraya göre değişiklik gösterir. Vadeli mevduat faiz oranları bankadan bankaya farklılık gösterir ve bu oranlar vade sürelerine göre farklılık gösterir.  Bundan dolayı müşteriler vade zamanına göre mevduatına ne kadar faiz getirisi elde edeceğini bilirler.

Faiz Getirisi En Yüksek Banka Nasıl Belirlenir?

Bankaların mevduat hesapları için uyguladıkları faiz oranları rekabet halinde oldukları için farklılık göstermektedir. Ayrıca mevduat faiz oranları, kredi faiz oranlarına bağlı kalınarak yatırılan tutar ve vadeye göre farklılık gösterir. Müşterilerin  mevduat hesaplarından elde edecekleri faiz getirisi yatırılan para miktarı, bankanın uyguladığı faiz oranı, vade süresi ve stopaj oranına göre belirlenmektedir. Fakat hesaplama şekli ve stopaj oranı her bankada aynıdır. Yüksek bir faiz getirisi elde etmek isteyen müşterilerin vadeli mevduat hesabı açarken bankaların faiz oranlarını  iyi araştırması gerekmektedir. Gelir belgesiz kredi nasıl alınır yazımızı okumak için Lütfen Tıklayınız..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.