enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

65 Yaş Aylığı Almak İçin Gerekli Şartlar Gerekli Belgeler

65 Yaş Aylığı Almak İçin Gerekli Şartlar Gerekli Belgeler

65 Yaş Aylığı Almak İçin Gerekli Şartlar 65 yaş aylığı, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almayan, 65 yaşını doldurmuş ve muhtaç durumda olan Türk vatandaşlarına verilen bir sosyal yardımdır.

65 yaş aylığı başvuruları, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) yapılır. Başvuruda, aşağıdaki belgeler gerekmektedir:

 • Başvuru formu
 • Kimlik belgesi
 • Aile nüfus kaydı
 • Muhtaçlık belgesi (ilgili muhtardan alınabilir)

Başvuruların değerlendirilmesi, SYDV tarafından yapılır. Başvurusu uygun görülen kişilere, 65 yaş aylığı ödemeleri yapılmaktadır.

65 yaş aylığı alma şartları

65 yaş aylığı almak için aşağıdaki şartların sağlanması gerekmektedir:

 • 65 yaşını doldurmuş olmak
 • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almamak
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından muhtaç durumda olduğu tespit edilmiş olmak

65 yaş aylığı ödemeleri

65 yaş aylığı ödemeleri, üç ayda bir yapılmaktadır. 2023 yılı için 65 yaş aylığı ödemesi, 2.348 TL’dir.

65 yaş aylığı başvurusu nasıl yapılır?

65 yaş aylığı başvurusu, aşağıdaki adımları takip ederek yapılabilir:

 • SYDV’nin internet sitesinden veya SYDV’ye bizzat giderek başvuru formu alın.
 • Başvuru formunu eksiksiz ve doğru olarak doldurun.
 • Formun altında başvuru sahibinin imzası ve tarihi yer alsın.
 • Başvuru formuna, kimlik belgesi, aile nüfus kaydı ve muhtaçlık belgesi ekleyin.
 • Başvuru formunu, şahsen veya posta yoluyla SYDV’ye teslim edin.

Başvuruların değerlendirilmesi, SYDV tarafından yapılır. Başvurusu uygun görülen kişilere, 65 yaş aylığı ödemeleri yapılmaktadır.

65 Yaş Aylığı Almak İçin Neler Gerekli 65 yaş aylığı almak için gerekli şartlar nelerdir? 65 yaş aylığı için gerekli belgeler nasıl hazırlanır? Öncelikle 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların hayatlarını idame ettirebilmeleri için bir katkı sağlamak amacıyla 2018 yılından bu yana verilmekte olan aylık katkı parasına yaşlılık aylığı veya 65 yaş aylığı denilmektedir. Peki 65 yaş aylığı maaşı almak için gerekli şartlar nelerdir? Bu yazımızda 65 yaşa aylığı için gerekli şartlar nelerdir? Ne gerekli? 65 Yaş aylığı almak için nereye başvuru yapılır? Detaylıca değineceğiz.

65 Yaş Aylığı Almak İçin Gerekli Şartlar

65 yaş aylığından faydalanmak için Vatandaşlarımızın 65 yaş aylığı almak için gerekli şartları tamamlaması gerekmektedir. Aksi taktirde 65 yaş aylığı için başvuru yapılamamaktadır. 65 yaş ve üzerindeki kişilerin ekonomik sıkıntılarını bir nebze olsun azaltabilmek açısından önemli bir adım olan 65 yaş aylığı, ülkemizin sosyal devlet olmak açısından attığı önemli adımlardan bir tanesidir.

65 yaş aylığı nasıl alınır? Başvurunun ardından süreç başlamakta ve olumlu sonuçlanması halinde kişilerin adına, aylık olarak para yatırılmaya başlanmaktadır. Önceleri 3 ayda bir yatırılmakta 65 yaş aylığı aylığı artık her ay düzenli olarak yatırılmaktadır. Peki 65 yaş aylığı nasıl alınır? 65 yaş aylığı için gerekli şartlar nelerdir?

65 Yaş Aylığı Alma Şartları Nelerdir?

65 Yaş aylığı almak için gerekli şartlar şu şekildedir:

 • Kişilerin 65 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir.
 • TC vatandaşı olma zorunluluğu bulunmaktadır.
 • Başvuracak kişinin halihazırda nafaka almıyor olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak kişinin kayıt altında hiçbir maaşının olmaması gerekmektedir.
 • Kişinin sigortası veya herhangi bir sosyal güvencesi olmamalıdır.
 • Sosyal hizmetlerden ve ilgili vakıflardan bir para yardımı alınmıyor olması şarttır.
 • Başvuru yapacak kişinin yaşadığı hanenin (yalnızca kendisi ve eşinin) ortalama geliri, asgari ücretin 1/3’ünden fazla olmamalıdır. Eşler aynı hanede yaşamıyor olsalar dahi gelir toplamı olarak değerlendirilmektedir.

65 Yaş Aylığı Almak İçin Nereye Başvurulur?

65 yaş aylığı alabilmek için başvurmak isteyen kişiler bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ziyaret edilerek başvuruda bulunabilirler. Gerekli yönlendirmeyi Sosyal Güvenlik Kurumları yapmaktadır. Veyahut direkt olarak bağlı bulunulan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ziyaret edilebilir.

Ayrıca e-devlet üzerinden başvuru yapılması da hükümet tarafından mümkün kılınmıştır. 65 yaş aylığı almaya hak kazanan kişilerin iletişim numaralarına bilgilendirme mesajı gönderilmektedir. Mesaj yoluyla iletişim yönteminde bir sorun yaşanması durumunda da SGK’nın kendi web sitesi üzerinden sorgulama yapılarak öğrenilmesi mümkündür. İlgili SGK şubesi ile de temasa geçerek bilgi edinebilirsiniz. 65 yaş aylığı PTT aracılığıyla kişilere ulaştırılmaktadır. Kişiler gerek PTT şubelerini ziyaret ederek elden gerekse bankamatiklerden aylıklarına çekebilmektedir.

65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır?

65 yaş aylığı yani Yaşlılık aylığı için başvuru yapacak kişilerin elbette ki belirli şartları sağlaması gerekmektedir. Devletlerin sosyal devlet koşullarında değerlendirilebilmesi açısından çocuklara, kadınlara ve yaşlılara belirli sosyal destekleri veriyor olması gerekmektedir. 65 yaş aylığı da bunun güzel bir örneğidir.

Bunun yanından sağlık problemleri için sunulan destekler de devletlere olan bağlılık ve güveni olumlu yönde etkileyebilmektedir. 65 yaş ve üzerindeki kişilerin zor durumda bırakılmasının engellenmesi adına maddi destekler verilmesi oldukça iyi sonuçlar vermektedir.

65 Yaş Aylığı Alma Şartları?

65 yaş aylığının alınabilmesi için 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların belirli şartları sağlamaları halinde başvuru yapmaları gerekmektedir. Yaşlılık aylığı alınabilmesi için kişilerin ekonomik durumları detaylı olarak incelenmektedir. Hayatlarını düzgün şekilde sürdürmekte olan ve ekonomik sıkıntı çekmeyen 65 yaş ve üzeri vatandaşların bu aylığı almaları mümkün olmamaktadır.

65 yaş aylığı alan kişiler eğer belirli bir engellilik yüzdesinin üzerinde ve bakıma muhtaç ise hasta bakım ücreti için başvuru yapıldığında olumlu sonuçlarla karşılaşabileceklerdir. 65 yaş aylığı alan kişilerin hasta olması durumunda bir bakım alıyor olması ve bakım sağlayan kişinin hasta bakım ücreti alıyor olması herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

65 Yaş Aylığı İçin Gerekenler

Çocuklarının yanında yaşamakta olan 65 yaş ve üzeri vatandaşların yine yalnızca eşinin ve kendi gelirlerinin ortalaması alınmaktadır. Çocukların geliri ortalamaya dahil edilmemektedir. Fakat kişi hem 65 yaş ve üzerinde hem de %70 engelli ise yaşadığı hanedeki herkesin gelirinin ortalamasının asgari ücretin 1/3’ünden az olması gerekmektedir.

Bu şartları sağlıyor olup başvuru yapan kişiler 65 yaş aylığı hizmetinden kolaylıkla faydalanabilmektedir. Şartları sağlamayan kişilerin başvuru yapması olumsuzlukla sonuçlanacağından başvuru yapması önerilmemektedir.

65 yaş ve üzerindeki bireyler devlet tarafından sunulan bu aylık maddi destekten faydalanmak istedikleri takdirde yakınları tarafından başvuru işlemlerinin yönetilmesi yoluyla sonuca ulaşabileceklerdir.

65 Yaş Aylığı Ne Kadardır?

65 yaş aylığı ya da muhtaçlık aylığı enflasyon oranları dikkate alınarak altı ayda bir değişim gösterebilmektedir. 2020 yaşlılık aylığı tutarı 671,53 Türk Lirasıdır. Bu aylığın alınabilmesi için hanenin ortalama geliri 701,32 Türk Lirası üzerinde olmamalıdır.

Yılda iki kez artış gösteren 65 yaş aylığı 2020 yılının sonuna doğru tekrar bir değişim gösterecektir. Enflasyon oranı baz alınarak hesaplanan aylık, hanelerin ekonomik olarak desteklenmesi için önemli bir adım olarak kabul edilmektedir.

65 Yaşında veya Üzerinde Olan Türk Vatandaşları için Aylık Destek

Yaşlılık aylığı, gerekli şartları sağlayan kişiler için gerçekten önemli olabilmektedir. Maddi açıdan sıkıntılar içerisinde olan ve yaş olarak çalışmaları mümkün olamayan kişilerin yoksulluk çekmesini olabildiğince azaltmak temel amaçtır. Bu amaç etrafında PTT yoluyla sunulan aylıklar ile vatandaşlar temel ihtiyaçlarını giderebilecek konuma ulaştırılmak istenilmektedir.

Türkiye’de 65 yaş ve üzerine bağlanan aylıklar 2017 yılının sonundan itibaren verilmeye başlanmıştır. Öncesinde büyük maddi sıkıntılar yaşamakta olan kişiler için bu aylıklar büyük bir kaynak haline gelmiştir. Çocuklarına yük olduğunu hisseden yaşlı vatandaşların da bu gibi kötü düşüncelerden kurtulması sağlanmıştır.

Muhtaçlık Aylığı ile 65 Yaş ve Üzeri Vatandaşlara Maddi Yardım

Türkiye’de yaşamakta olan 65 yaş ve üzerindeki kişi sayısı oldukça fazladır. Bu vatandaşlar içerisinde emekli maaşı olmayan da büyük bir kitle bulunmaktadır. İşte bu kitlenin sağlık giderleri, temel ihtiyaçları vb için desteğe ihtiyaçları vardır.

65 yaş ve üzerindeki muhtaç vatandaşların bu maddi yardım ile hayatlarını idame ettirecek duruma gelmeleri amaçlanmıştır. Şartların sağlanmaması halinde ise başvurular olumsuz sonuçlanmaktadır. Yalnızca ihtiyacı olan vatandaşlara yardım yapılması devlet ve ilgili kurumlar tarafından oldukça önemsenmektedir.

Eğer belirtmiş olduğumuz şartları taşıyorsanız en yakın sürede başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru ardından süreç başlamakta ve yaklaşık 15 iş günü ila 30 iş günü arasında sonuçlanmaktadır.

Muhtaçlık Belgesi Nedir?

Muhtaçlık belgesi maddi yardıma ihtiyacı olduğu belirlenen vatandaşlara kurumlardan gerekli ihtiyaçlarını belli dönemlerde karşılamaları için verilen resmi belgedir.

65 Yaş Aylığı Başvuru Dilekçesi Örneği

65 Yaş Aylığı Başvuru Formu Örneği

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.