65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir?

A+
A-
65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir?

65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır?

65 yaş ve üzerindeki vatandaşların hayatlarını idame ettirebilmeleri için bir katkı sağlamak amacıyla 2018 yılından bu yana verilmekte olan aylık katkı parasına yaşlılık aylığı veya 65 yaş aylığı denilmektedir. 65 yaş ve üzerindeki kişilerin ekonomik sıkıntılarını bir nebze olsun azaltabilmek açısından önemli bir adım olan 65 yaş aylığı, ülkemizin sosyal devlet olmak açısından attığı önemli adımlardan bir tanesidir. Başvurunun ardından süreç başlamakta ve olumlu sonuçlanması halinde kişilerin adına, aylık olarak para yatırılmaya başlanmaktadır. Önceleri 3 ayda bir yatırılmakta olan muhtaç aylığı artık her ay düzenli olarak yatırılmaktadır.

Muhtaçlık Yani Yaşlılık aylığı için başvuru yapacak kişilerin elbette ki belirli şartları sağlaması gerekmektedir. Bu şartları yazının ilerleyen bölümlerinde sizler için sunuyor olacağız. Devletlerin sosyal devlet koşullarında değerlendirilebilmesi açısından çocuklara, kadınlara ve yaşlılara belirli sosyal destekleri veriyor olması gerekmektedir. 65 yaş aylığı da bunun güzel bir örneğidir. Bunun yanından sağlık problemleri için sunulan destekler de devletlere olan bağlılık ve güveni olumlu yönde etkileyebilmektedir. 65 yaş ve üzerindeki kişilerin zor durumda bırakılmasının engellenmesi adına maddi destekler verilmesi oldukça iyi sonuçlar vermektedir.

65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır?

65 yaş aylığının alınabilmesi için 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların belirli şartları sağlamaları halinde başvuru yapmaları gerekmektedir. Yaşlılık aylığı alınabilmesi için kişilerin ekonomik durumları detaylı olarak incelenmektedir. Hayatlarını düzgün şekilde sürdürmekte olan ve ekonomik sıkıntı çekmeyen 65 yaş ve üzeri vatandaşların bu aylığı almaları mümkün olmamaktadır.

65 yaş aylığı alan kişiler eğer belirli bir engellilik yüzdesinin üzerinde ve bakıma muhtaç ise hasta bakım ücreti için başvuru yapıldığında olumlu sonuçlarla karşılaşabileceklerdir. 65 yaş aylığı alan kişilerin hasta olması durumunda bir bakım alıyor olması ve bakım sağlayan kişinin hasta bakım ücreti alıyor olması herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

2020 Yaşlılık Aylığı İçin Nereye Başvurulması Gerekmektedir?

Muhtaçlık veya 65 yaş aylığı alabilmek için başvurmak isteyen kişiler bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ziyaret edilerek başvuruda bulunabilirler. Gerekli yönlendirmeyi Sosyal Güvenlik Kurumları yapmaktadır. Veyahut direkt olarak bağlı bulunulan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ziyaret edilebilir. Ayrıca e-devlet üzerinden başvuru yapılması da hükümet tarafından mümkün kılınmıştır. Aylığı almaya hak kazanan kişilerin iletişim numaralarına bilgilendirme mesajı gönderilmektedir. Mesaj yoluyla iletişim yönteminde bir sorun yaşanması durumunda da SGK’nın kendi web sitesi üzerinden sorgulama yapılarak öğrenilmesi mümkündür. İlgili SGK şubesi ile de temasa geçerek bilgi edinebilirsiniz. 65 yaş aylığı PTT aracılığıyla kişilere ulaştırılmaktadır. Kişiler gerek PTT şubelerini ziyaret ederek elden gerekse bankamatiklerden aylıklarına erişebilmektedir.

65 Yaş Aylığı Başvuru Şartları Nelerdir?

Yaşlılık aylığına başvuru yapmak isteyenler için şartları maddeler halinde sunmaktayız:

  • Kişilerin 65 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir.
  • TC vatandaşı olma zorunluluğu bulunmaktadır.
  • Başvuracak kişinin halihazırda nafaka almıyor olması gerekmektedir.
  • Başvuru yapacak kişinin kayıt altında hiçbir maaşının olmaması gerekmektedir.
  • Kişinin sigortası veya herhangi bir sosyal güvencesi olmamalıdır.
  • Sosyal hizmetlerden ve ilgili vakıflardan bir para yardımı alınmıyor olması şarttır.
  • Başvuru yapacak kişinin yaşadığı hanenin (yalnızca kendisi ve eşinin) ortalama geliri, asgari ücretin 1/3’ünden fazla olmamalıdır. Eşler aynı hanede yaşamıyor olsalar dahi gelir toplamı olarak değerlendirilmektedir.

Çocuklarının yanında yaşamakta olan 65 yaş ve üzeri vatandaşların yine yalnızca eşinin ve kendi gelirlerinin ortalaması alınmaktadır. Çocukların geliri ortalamaya dahil edilmemektedir. Fakat kişi hem 65 yaş ve üzerinde hem de %70 engelli ise yaşadığı hanedeki herkesin gelirinin ortalamasının asgari ücretin 1/3’ünden az olması gerekmektedir.

Bu şartları sağlıyor olup başvuru yapan kişiler 65 yaş aylığı hizmetinden kolaylıkla faydalanabilmektedir. Şartları sağlamayan kişilerin başvuru yapması olumsuzlukla sonuçlanacağından başvuru yapması önerilmemektedir.

65 yaş ve üzerindeki bireyler devlet tarafından sunulan bu aylık maddi destekten faydalanmak istedikleri takdirde yakınları tarafından başvuru işlemlerinin yönetilmesi yoluyla sonuca ulaşabileceklerdir.

65 Yaş Maaşı Ne Kadardır?

65 yaş aylığı ya da muhtaçlık aylığı enflasyon oranları dikkate alınarak altı ayda bir değişim gösterebilmektedir. 2020 yaşlılık aylığı tutarı 671,53 Türk Lirasıdır. Bu aylığın alınabilmesi için hanenin ortalama geliri 701,32 Türk Lirası üzerinde olmamalıdır.

Yılda iki kez artış gösteren 65 yaş aylığı 2020 yılının sonuna doğru tekrar bir değişim gösterecektir. Enflasyon oranı baz alınarak hesaplanan aylık, hanelerin ekonomik olarak desteklenmesi için önemli bir adım olarak kabul edilmektedir.

65 Yaşında veya Üzerinde Olan Türk Vatandaşları için Aylık Destek

Yaşlılık aylığı, gerekli şartları sağlayan kişiler için gerçekten önemli olabilmektedir. Maddi açıdan sıkıntılar içerisinde olan ve yaş olarak çalışmaları mümkün olamayan kişilerin yoksulluk çekmesini olabildiğince azaltmak temel amaçtır. Bu amaç etrafında PTT yoluyla sunulan aylıklar ile vatandaşlar temel ihtiyaçlarını giderebilecek konuma ulaştırılmak istenilmektedir.

Türkiye’de 65 yaş ve üzerine bağlanan aylıklar 2017 yılının sonundan itibaren verilmeye başlanmıştır. Öncesinde büyük maddi sıkıntılar yaşamakta olan kişiler için bu aylıklar büyük bir kaynak haline gelmiştir. Çocuklarına yük olduğunu hisseden yaşlı vatandaşların da bu gibi kötü düşüncelerden kurtulması sağlanmıştır.

Muhtaçlık Aylığı ile 65 Yaş ve Üzeri Vatandaşlara Maddi Yardım

Türkiye’de yaşamakta olan 65 yaş ve üzerindeki kişi sayısı oldukça fazladır. Bu vatandaşlar içerisinde emekli maaşı olmayan da büyük bir kitle bulunmaktadır. İşte bu kitlenin sağlık giderleri, temel ihtiyaçları vb için desteğe ihtiyaçları vardır. Bu sebeple yürürlüğe giren ve aylık olarak ödenen yaşlılık aylığı birçok haneye ilaç gibi gelmektedir.

65 yaş ve üzerindeki muhtaç vatandaşların bu maddi yardım ile hayatlarını idame ettirecek duruma gelmeleri amaçlanmıştır. Şartların sağlanmaması halinde ise başvurular olumsuz sonuçlanmaktadır. Yalnızca ihtiyacı olan vatandaşlara yardım yapılması devlet ve ilgili kurumlar tarafından oldukça önemsenmektedir.

Eğer belirtmiş olduğumuz şartları taşıyorsanız en yakın sürede başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru ardından süreç başlamakta ve yaklaşık 15 iş günü ila 30 iş günü arasında sonuçlanmaktadır.

Muhtaçlık Belgesi Nedir?

Muhtaçlık belgesi maddi yardıma ihtiyacı olduğu belirlenen vatandaşlara kurumlardan gerekli ihtiyaçlarını belli dönemlerde karşılamaları için verilen resmi belgedir.

65 Yaş Aylığı Başvuru Dilekçesi Örneği

65 Yaş Aylığı Başvuru Formu Örneği

65-yas-ayligi-basvuru-dilekcesi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.