enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Esnaf Kefalet Kredileri 2020

Esnaf Kefalet Kredileri 2020

Esnaf Kefalet Kredileri 2020

Esnaf kefalet kredisi başvuru işlemleri gerçekleştirmek ve uygun faiz oranlarından faydalanmak isteyen kullanıcılar, yeterli şartları sağlaması durumunda ihtiyaç duydukları veya talep ettikleri finansman desteğinden faydalanabilmektedir. Esnaf kefalet kredisi, faaliyetlerine devam eden zanaatkârlar ve esnaflar için devlet destekli fon kaynağı oluşturma çalışmalarıdır. Kredi işlemleri TESKOMB aracılığı ile gerçekleşmektedir. Esnaf kefalet kredisi belgeleri aracı kurum vasıtasıyla ilgili bankalara ulaştırılmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredileri

2020 Yılı esnaf kefalet kredileri limitleri şu şekilde belirlenmiştir:

 • İşletmelere ait kredi oranı: 200.000 TL
 • İş yeri satın almak için belirlenen kredi tutarı: 500.000 TL
 • Taşıt alımı için Kredi limiti: 500.000 TL
 • Eşit taksitli işletme kredisi limiti: 200.000 TL
 • İskonto kredisi limiti: 200.000 TL
 • Taşıt onarım kredisi limiti: 200.000 TL
 •  Araç yenileme kredisi limiti: 200.000 TL

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf kefalet kredisi finansman ihtiyacı duyan veya olağan üstü durumlarda finansman açığı oluşan işletmelere can suyu kazandırmak amacıyla sağlanmaktadır. Bu yönüyle esnaf kefalet kredisi sadece işletme üretim ve maliyet unsurlar için kullandırılmaktadır. Esnaf kefalet kredisi limiti işletme bilanço tutarlarına göre değişmektedir. 2019 yılana ait esnaf kefalet kredisi faizi kullanıcılar için maliyet oluşturmayacak şekilde düzenlenmiş veya kullandırılan teminat mektupları ile anlaşmalı bankalar aracılığı vasıtasıyla uygun vadelerde kredi kullandırma işlemi sağlanmıştır.

Esnaf Kefalet Kredisini Kimler Kullanabilir?

Esnaf kefalet kredisi çekme işlemi için ilk gereken unsur, faaliyetlerine devam ettiği sektör ile ilgili Esnaf ve Sanatkârlar Odasına kayıtlı bulunması gerekmektedir. Esnaf kefalet kredisi başvuru işlemleri için ilgili kuruma başvurarak üyelik sağlanmalıdır. Esnaf kefalet kredisinden sadece işletmeler faydalanabilmektedir. İşletme türlerinin ise Anonim Şirket veya Limited Şirket olması durumunda kredi imkânlarından faydalanamaz. Sadece şahıs şirketleri faydalanabilmektedir.

esnaf-kefalet-kredisi

Esnaf Kefalet Kredisine Başvuru Nasıl Yapılır?

Esnaf kefalet kredisi belgeleri hazırlanma süreci ile kredi talebi oluşturulmaktadır. Bu süreç içinde gerçekleştirilen faaliyetler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Bağlı bulunan Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kooperatifine bilgilendirme yolu ile müracaat edilmektedir. Bu süre içinde kurumun onay vermemesi halinde kredi kullandırma işlemi olumsuz sonuçlanmaktadır.
 • Esnaf kefalet kredisi limiti şirket maliyet unsurlarına göre belirlenmelidir. Talep edilen tutar işletme büyüklüğünü aşması durumunda olumsuz sonuçlanması olası durumlar arasında yer almaktadır.
 • Eğer bölgede bulunulan TESKOMB üyelik sağlanmamışsa, kredi talep etmek için ilgili belgeler ile birlikte üyelik işlemi gerçekleştirilerek kredi talep edilmelidir. Kredi talep değerlendirilmesi 15 gün içinde yazılı olarak kullanıcıya sunulmaktadır. Bu sürenin aşması durumunda sözlü olarak ilgili kuruma müracaat edilebilir.
 • Kredi başvurusu değerlendirme sürecinde, kullanıcının sicil bilgileri dikkate alınarak işlem sonuçlandırılmaktadır. Esnaf kefalet kredisi faizi uygun oranlarda sunulmasından dolayı ve aynı zamanda diğer kredi türlerine göre uygun vadede oluşturulan ödeme planları ile birçok esnafın başvurduğu ilk yol olmaktadır.
 • Esnaf kefalet kredisi çekme işleminin ilk adımı olan kurumdan onay alınması halinde gerekli belgeler ile aracı bankada işlem gerçekleştirilir.
 • Esnaf kefalet kredisi başvuru işlemi banka ile yürütülerek, talep edilen miktar esnafa kullandırılmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Evraklar 2020

Esnaf kefalet kredisi belgeleri iki farklı grupta oluşturulmaktadır. Birincisi kullanıcıya ait olan bilgilerin yer aldığı belgeler. Diğeri ise kefile ve kefilin statüsüne ait bilgilerin yer aldığı belgelerdir. Bu belgelerin hem banka hem de bağlı bulunulan kurum tarafından talep edilebilir. Esnaf kefalet kredisi limiti tutarı doğrultusunda kredi kullandırma işlemi başlamaktadır. Esnaf kefalet kredisi faizi ise talep edilen tutar ve vadeye göre anapara unsuru dikkate alınarak hesaplanacağını hatırlatmakta fayda olacaktır.

esnaf-kefalet-kredisi başvuru için gerekli evraklar

Esnaf kefalet kredisi çekme işlemi için gerekli belgeler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Adet vesikalık resim
 • Kimlik fotokopisi
 • İkametgâh belgesi
 • Esnaf sicil belgesi
 • Odaya üyelik belgesi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Son yıla ait beyanname
 • İmza sirküleri
 • Bu belgelerin hepsi 3 ayrı nüsha halinde düzenlenerek esnaf kefalet kredisi başvuru işlemi gerçekleştirilmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Limiti Ne Kadar

Esnaf kefalet kredisi belgeleri hazır edilme işleminde sonra dikkat edilmesi gereken bir diğer husus kullandırma limiti olmaktadır. Zira kredi onay süreci talep edilen tutara ve belirlenen üst limite göre oldukça önem taşımaktadır. 2019 yılına ait esnaf kefalet kredisi limiti 200.000 TL olarak belirlenmiştir. Esnaf kefalet kredisi faizi ise ödeme planına göre oldukça cazip oranlarda sunulmaktadır.

Esnaf kefalet kredisi çekme işlemi yalnızca işletmenin bulunduğu zor durumdan çıkarılması için değil, işletmeye bağlı araç alımı veya kapasite artırımı işlemleri içinde kullandırılmaktadır. İşletmeye ait araç alımlarında belirlen üst limit ise 200.000 TL olarak belirlenmiştir. İşletmeye ait araç alımında dikkat edilmesi gereken husus ise tercih edilen aracın ticari sınıfta değerlendirilmiş olması gerekmektedir. Kredi ödeme işlemi boyunca araç kullanım hakkı işletmeye ait olsa da, teminat olarak alınan araç gösterilmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Kullanmanın Avantajları

Esnaf kefalet kredisi başvuru işlemi ile uygun faiz oranlarında ve esnafa uygun oluşturulan ödeme planları sayesinde kredi kullandırma işlemi başlamış olur. Esnaf kefalet kredisinin en büyük avantajı düşük faizlerde ve uzun vadede kullanıcıya sunuluyor olmasıdır. Ayrıca tüketici kredilerinden farklı olarak ara ödeme seçenekleri veya hesap kapatma işlemleri ile sadece kullanılan anaparayı bile ödemek mümkün olmaktadır.

Esnaf kefalet kredisi belgeleri ile işletme ve esnaf bilgileri detaylandırıldığından dolayı banka, kullanıcı hakkında oldukça bilgi edinme imkânına kavuşmaktadır. Bu da yapılan işlemler doğrultusunda, işletme için en uygun ödeme planı oluşturulmasına yardımcı olmaktadır.  Ayrıca işlem masrafları neredeyse yok sayılarak, maliyetsiz kredi kullandırma işlemi gerçekleşmiş olur.

Esnaf kefalet kredisi çekme işleminden yalnızca esnaflar faydalanabilmektedir. Bu da her yıl kredi türleri içinde ayrılan fon miktarının artmasına neden olmaktadır. Üretim kapasitelerini arttırmak isteyen işletmeler, kısa sürede maliyetsiz finansman kaynağına ulaşmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi Vadesi

Esnaf kefalet kredisi faizi düşük oranlarda sağlanmasına karşı, vade sayısı artmaktadır. Kullanıcı talebine bağlı olarak esnaf kefalet kredisi limiti 36 ay olarak belirlenmiştir. Fakat alınan kararlar neticesinde olağan üstü durumlar sebebi ile ekonominin canlanması adına, ödemelerin altı ay ötelenerek gerçekleşmesi planlanmıştır.

Talep edilen kredi tutarı ve vade sayısı arasında gerçekleşen orana göre, kredi talep etmek değerlendirme sürecinin olumlu sonuçlanmasına katkı sağlamaktadır. Ayrıca kredi notu, işletme sicil bilgileri de esnaf kefalet kredisi başvuru işleminde oldukça dikkate alınan faktörler arasında yer almaktadır

Esnaf Kefalet Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Esnaf kefalet kredi ödemesi yapılmadığı takdirde ilk yapılacak olan işlem kefil olan ikinci şahısa icra takibi yapılır. Yazılı olarak talep edilen borç ödemesi yapılmadığı takdirde, kefilin banka hesaplarına bloke koyularak icra yolu ile tahsil etme durumu devam etmektedir. Eğer borçlu olan kişi ödeme yapılmadığı takdirde ipotek olarak mal varlığından herhangi birini teminat olarak gösterdiyse öncelikle bu yolla tahsilat işlemine gidilir.

Krediye başvuru yapmak için ortak olmak şart mı?

Belirtilen kriterlere uygun olmak yeterlidir. Ortaklık şartı aranmamaktadır.

Kredi kullanmak için ipotek yerine kefil göstersek olur mu?

İşletmenizin durumuna bağlı olarak değişmektedir. Genel olarak aranan şartlar esnaf olmak, kefil göstermek, ayrıca ipotek olma zorunluluğu aranmaktadır.

Kredi notu esnaf kredilerinde ne kadar önemli?

Belirtilen bütün şartların sağlanması halinde bile, ödemeyi yapan bankanın yapmış olduğu sicil araştırması sonucu olumsuz olması neticesinde kredi çıkmaya bilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.